Більшість рішень Правління НБУ відповідає глобальним змінам

Рада НБУ схвалила Оцінку діяльності Правління Національного банку України щодо розвитку банківської системи та окремих нормативних актів з питань банківської діяльності, а також надала відповідні рекомендації Правлінню та Кабінету Міністрів України. Про це інформує прес-служба Ради НБУ.

У засіданні Ради Нацбанку взяли участь члени Ради, Правління, представники Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, міністерств та відомств, відомі експерти.

СТАНОВЛЕННЯ РЕФОРМОВАНОЇ БАНКІВСЬКОЇ СИСТЕМИ

Відповідно до статті 9 Закону «Про Національний банк України» Рада оцінює діяльність Правління щодо виконання Основних засад грошово-кредитної політики та з інших питань, рішення щодо яких є обов’язковими для Правління. Одним із таких питань є розвиток банківської системи та окремих нормативних актів з питань банківської діяльності.

На засіданні було зазначено, що останні 12 місяців, з липня 2017 року по липень 2018 року, характеризувалися становленням реформованої банківської системи та її адаптацією до нових умов функціонування. Для цього були загалом сприятливі макроекономічні умови, враховуючи економічне зростання. Також розвитку банківської системи сприяв приплив коштів до неї, каталізатором чого було поліпшення фінансового стану підприємств та збільшення номінальних доходів населення.

Упродовж цього періоду Національним банком був проведений значний обсяг роботи у сфері розвитку банківського сектору, що супроводжувалося відповідними змінами законодавчої бази. Такі заходи спрямовувалися на виконання другої пріоритетної функції Національного банку щодо сприяння фінансовій стабільності, у тому числі стабільності банківського сектору.

 Рада підкреслила, що на сьогодні завершився процес очищення банківського сектору і розпочато процес відновлення та подальший розвиток банківської системи. У першому півріччі 2018 року жоден банк не був визнаний неплатоспроможним, що зафіксовано вперше від початку кризи 2014 року.

Після завершення очищення банківського сектору банки демонструють стабілізацію діяльності. Переважна частина банків є операційно прибутковою, значна частина кредитного ризику зарезервована, кредитування поступово відновлюється, проводиться робота з проблемними та непрофільними активами. Національний банк працює над вирішенням накопичених за минулі роки проблем банківської системи, що дозволить посилити стійкість банків до можливих шоків.

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ

Разом із тим, Рада НБУ зазначила, що запроваджені зміни поки ще не дозволили сформувати базис стійкого розвитку банківської системи.

Наявні структурні дисбаланси в частині строковості ресурсів, валютної позиції окремих банків з державним капіталом, негативний досвід населення та бізнесу під час минулих криз та банків у частині стягнення проблемної заборгованості, потенційний ризик зниження рівня ліквідності системи, відносно повільне відновлення економіки після 2014 року, залежність макроекономічної стабільності від доступу до зовнішнього фінансування потребують посиленої уваги регулятора до банківського сектору.

Рада акцентувала увагу на суттєвому скороченні кількості діючих структурних підрозділів банків у регіонах України, у тому числі серед державних банків.

Водночас насиченість структурними підрозділами північних та західних регіонів України (окрім Львівської області) залишається слабкою, а в окремих регіонах (Тернопільська та Вінницька області) на кожні 10 тис. осіб припадає менше одного відділення банків. Таким чином, можливості щодо фінансової інклюзії частини територіальних громад суттєво обмежуються.

Націоналізація Приватбанку та докапіталізаційні процеси в державних банках зумовили зростання їх вагомості та домінування на ринку.

Попри зусилля Нацбанку щодо зниження частки непрацюючих кредитів, зазначене питання залишається невирішеним. Більш того, рівень непрацюючих кредитів у поточному році зростає, що потребує вжиття додаткових заходів. Утім, для успішного вирішення цього питання лише заходів Національного банку не достатньо. Враховуючи багатогранність цієї проблеми, необхідні скоординовані дії різних органів влади, початковою платформою для чого має бути Рада з фінансової стабільності.

Подальші дії Правління в царині банківського регулювання відбуваються в рамках міжнародних зобов’язань України. Також вони повинні розглядатися в контексті структурних змін у банківському регулюванні, що мають місце у світі.

Більшість рішень Правління щодо подальшої трансформації банківського регулювання відповідає глобальним змінам і засвідчує необхідність переведення банківського сектору на нові стандарти забезпечення фінансової стабільності та фінансової інклюзії.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: