Валютне регулювання в Україні кардинально зміниться

У ході Першого українського валютного форуму були проаналізовані основні зміни, які будуть запроваджені в системі валютного регулювання.

КОНКУРЕНТНИЙ ВАЛЮТНИЙ РИНОК

Як повідомила прес-служба Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, народний депутат, Перший заступник Голови Комітету Михайло ДОВБЕНКО у своєму виступі на Форумі зазначив, що прийнятий Закон «Про валюту і валютні операції» це продукт компромісу і, незважаючи на наявні зауваження, є великим кроком вперед. Він дозволяє зламати бар’єри, встановлені пост-радянським Декретом про валютне регулювання та забезпечує вільне здійснення валютних операцій, запровадивши принцип «все, що не заборонено – дозволено».

Крім того, він підкреслив, що під час опрацювання проекту в Комітеті, зокрема в межах другого читання, було забезпечено максимальну прозорість процесу для всіх зацікавлених сторін. Результатом цієї спільної роботи став якісний документ, де були враховані побажання та потреби різних учасників валютних відносин.

Народний депутат зауважив, що Парламент, прийнявши Закон, тепер передав м’яч на поле Національного банку, якому делеговані дуже широкі повноваження в напрямі валютної лібералізації. І тепер реальні поступки і відкриття валютних кордонів залежать не від довготривалої і складної зміни закону, а виключно від політики регулятора. Тому Національний банк має заздалегідь оприлюднити проекти своїх регуляторних актів і провести їх детальне обговорення як з фінансовою спільнотою, так і з клієнтами банків, залучивши для комплексного вирішення проблемних питань також інші задіяні державні органи.

Михайло Довбенко також наголосив, що пріоритетним спільним завданням є, перш за все, створення вільного та конкурентного валютного ринку, відкритого для світових трендів, для чого НБУ має створити сприятливі регуляторні умови, не зловживаючи наданими повноваженнями щодо обмежень.

БЕЗВІЗ ДЛЯ КАПІТАЛУ

У свою чергу Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА зазначила, що фінансові ринки – це система сполучених між собою посудин. Якщо на одному ринку регуляторні вимоги до учасників посилюються, операції «перетікають» в інші ринки. Тому не можна залишати будь-які фінансові ринки поза регуляторною увагою. Про це йдеться на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

У ході виступу пані Рожкова підкреслила, що Національний банк має налагоджений діалог з небанківськими фінансовими установами.

Однак свобода для фінансових установ має поєднуватися із посиленням захисту споживачів їхніх послуг. У цьому контексті Катерина Рожкова нагадала про законопроект №2456-д щодо удосконалення захисту прав споживачів фінансових послуг, який чекає на повторне друге читання в Парламенті і який дозволить створити правове підґрунтя взаємодії фізичних осіб як з банками, так і з іншими фінансовими компаніями за європейським зразком.

На її думку, найкращим свідченням ліберальної налаштованості Національного банку є Закон «Про валюту і валютні операції», який вже називають «безвізом для капіталу».

«Рішення про відхід від репресивної та заплутаної моделі валютного регулювання назріло давно, і саме зараз склались відповідні умови для його запровадження. Весь цей час ми мали змогу вводити точкові послаблення обмежень. Тепер же, користуючись стабільним становищем в економіці та «зеленим світлом», яке ми отримали від Парламенту, який підтримав цей Закон, вже з 7 лютого буде здійснено перші, справді революційні кроки, якими буде значно спрощено інвестування за кордон та проведення зовнішньоекономічної діяльності», – резюмувала Перший заступник Голови НБУ.

ФІНМОНІТОРИНГ БАНКІВ

«Наше головне завдання – забезпечити можливість пересічним громадянам та реальному бізнесу без перешкод переказувати свої легальні доходи за кордон. Водночас наші зусилля зосереджені на боротьбі з незаконним виведенням капіталів, тоді як раніше Декрет про валюту створював перепони більшості населення, але не міг завадити виведенню за межи держави «брудних» мільярдів», – вважає Заступник Директора Департаменту фінансового моніторингу НБУ Віталій ЧЕРНЯК.

Він розповів про принцип роботи запровадженого НБУ ризик-орієнтованого підходу до перевірок банками фінансових операцій та зазначив, що із початком активного застосування такого підходу значно знизилися обсяги незаконного виводу капіталу за кордон у межах банківської сфери.

«Попри значне посилення вимог до банків у сфері фінансового моніторингу, Національний банк майже не застосовує заходи впливу у разі операційних порушень. Переважна більшість санкцій вводяться саме за «схеми» та «брудні» гроші», – сказав Віталій Черняк.

Так, за його словами, у 2017 році 94,86% штрафних санкцій за порушення фінансового моніторингу НБУ застосовував до банків саме за схемні операції, у 2018 році штрафи за такі операції становили 92,36% від загальної суми штрафних санкцій. Водночас частка штрафів за операційні порушення банків не досягла й 1%.

Віталій Черняк навів приклад найбільш розповсюджених схемних операцій у банках і констатував, що у зв’язку із виводом з ринку Національним банком банків-мийок порушники змушені шукати можливості використати у своїх схемах великі, системні банки. «Тому банки повинні зосередитися на виявленні і аналізі саме ризикових схемних операцій з метою запобігання їх залучення до відмиванню грошей і фінансуванню тероризму», – наголосив він.

Слід нагадати, що роль НБУ у впровадженні ризик-орієнтованого підходу до побудови системи протидії відмиванню коштів у банках високо оцінили у своєму звіті експерти Ради Європи з оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму (MONEYVAL).

ВАЛЮТНІ ОПЕРАЦІЇ

У ході свого виступу Заступник Директора Департаменту ліцензування НБУ Сергій САВЧУК зазначив, що, згідно з вимогами нового Закону, банки зможуть здійснювати валютні операції на підставі банківської ліцензії та не потребуватимуть отримання окремої ліцензії на проведення валютних операцій. Окрім того, операції учасників фондового ринку з цінними паперами також не потребуватимуть отримання ліцензій на валютні операції. Зникнуть і індивідуальні валютні ліцензії.

На додаток, за вимогами Закону усі оператори поштового зв’язку отримають можливість проводити операції з обміну валют та переказу коштів. Для врегулювання їх діяльності на валютному ринку Національний банк розробить та затвердить відповідні ліцензійні умови.

НОВА НОРМАТИВНА БАЗА

Керівник проектів і програм Департаменту відкритих ринків НБУ Емал БАХТАРІ детальніше розповів про роботу, яку веде Національний банк з приведення нормативної бази з валютного регулювання у відповідність до нового Закону. Він нагадав, що, згідно з намірами Нацбанку, місце діючих 56 підзаконних актів посядуть 7 нових регуляцій, а низка кроків з лібералізації набуде чинності одразу після того, як закон почне діяти.

Як повідомляє прес-служба Незалежної асоціації банків України, Виконавчий директор НАБУ Олена КОРОБКОВА висловилася на користь плавної валютної лібералізації, застерігаючи колег від революційного запалу. За її словами, показовим є приклад Ізраїлю, який спромігся на послаблення лише з другої спроби. Перша спроба спровокувала інфляцію, спричинила відтік капіталу і девальвацію. Цей процес затягнувся для ізраїльтян ледь не на 20 років.

Але водночас Олена Коробкова переконана, що дестабілізації ринку внаслідок вступу в силу оновленої нормативної бази чекати не варто. «Загрози фінансової стабільності в Україні лежать в інших площинах – розбалансованість бюджету і платіжного балансу, чутливість економіки до зовнішніх шоків, повільний хід реформ і постійна боротьба політиків з ключовими фінансовими партнерами», – наголосила вона.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: