Концепцію рахунку номінального утримувача оформлять в законопроект

cnceptnomutrЕксперти фінансового ринку обговорили документ та висловили до нього свої пропозиції.

За інформацією прес-служби НДУ, нещодавно Нацдепозитарій провів круглий стіл на тему «Запровадження інституту номінального утримувача як необхідна умова для залучення іноземних інвестицій».

Актуальна тема зібрала понад 40 фахівців: представників Комітету з питань фінансової політики і банківської діяльності Верховної Ради України, НБУ, НКЦПФР, міжнародних організацій, об’єднань учасників фондового ринку, провідних юридичних компаній, а також професійних учасників, в числі яких Citibank, Райфайзен банк Аваль, Укргазбанк, ICU, CREDIT AGRICOLE BANK, Dragon Capital.

Слід зазначити, що реалізація Концепції рахунку номінального утримувача в українському законодавстві спрямована на створення прозорих умов роботи в Україні для глобальних кастодіанів. У світовій практиці для великих міжнародних інвесторів глобальний кастодіан – це інститут довіри. Він надає можливість зберігати активи більш ніж у 70 країнах і стає для свого клієнта єдиним оператором з цілого пакету послуг, від аналітичної інформації щодо різних країн до безпосереднього обслуговування активів, контролю якості послуг локальних банків і депозитаріїв, забезпечення правильного податкового режиму виплати дивідендів і багато іншого.

bakas«Глобальний кастодіан зайде в країну і включить її до свого переліку «інвестиційних пропозицій», якщо правила роботи в цій країні зрозумілі і зручні, якщо вони відповідають світовій практиці. Реалізація концепції номінального утримувача в Україні – крок вперед для створення цих зрозумілих правил, – розповідає Міндаугас БАКАС, Голова Правління ПАТ «НДУ». – На сьогодні глобальні кастодіани не можуть забезпечити в Україні правильний юридичний режим обліку прав власності своїх клієнтів, що є серйозним бар’єром для виходу на український ринок нових іноземних інвесторів».

З точки зору розвитку іміджу України реалізація концепції номінального утримувача підвищить рівень захисту інвесторів, а також рейтинг української депозитарної системи по Thomas Murray і Association of Global Custodians.

В Концепції пропонується запровадити окремий тип рахунку в системі депозитарного обліку України, на якому обліковуватимуться права на цінні папери, що належать клієнтам номінального утримувача, а не суб’єкту, котрий відкрив рахунок, як це реалізовано зараз.

goncharuk«Сьогодні великі іноземні фінансові установи, що представлені в Україні, відкривають подібні рахунки в цінних паперах для своїх клієнтів, але юридично цінні папери на цих рахунках належать фінансовим установам, які є власником рахунку, а не їх клієнтам. Концепція рахунку номінального утримувача дозволить «розкрити» ці рахунки з точки зору власників цінних паперів та забезпечить інвесторам захист їх вкладень. Так, наприклад, Концепція передбачає, що на цінні папери, права на які обліковуються на рахунку номінального утримувача, не може бути звернено стягнення за зобов’язаннями номінального утримувача», – підкреслює Наталія ГОНЧАРУК, керівник проектів за методологією і корпоративного управління ПАТ «НДУ».

Згідно з озвученою Концепцію, номінальний утримувач зобов’язаний розкрити інформацію про власників цінних паперів при зборі реєстру або у відповідь на запит державного органу, який має відповідні повноваження. У разі порушення норми закону про розкриття інформації, НКЦПФР має право заборонити або обмежити проведення операцій на рахунку.

До іноземних фінансових установ, як суб’єктів, які можуть відкрити рахунок номінального утримувача в системі депозитарного обліку України, пропонується встановити перелік вимог, що відповідають вимогам до глобальних кастодіанів.

tarasenko«Такі рахунки не зможуть відкривати фінансові організації з країн, які внесені Кабінетом Міністрів України до переліку офшорних зон, підпадають під санкції ЄС, Ради Безпеки ООН або України, країни визнані країною-агресором тощо, – говорить Олексій ТАРАСЕНКО, член Правління ПАТ «НДУ». – Ця ініціатива дає іноземному інвестору додатковий стимул для інвестування в Україну через впровадження прозорих механізмів, які використовуються в світовій практиці».

Учасники круглого столу висловили підтримку Концепції, важливість ініціативи, а також відзначили високу якість опрацювання питання. У числі пропозицій учасників обговорення можна відзначити такі: встановити вимоги до українських депозитарних установ, які матимуть можливість відкривати рахунок номінального утримувача; переглянути терміни розкриття інформації номінальним утримувачем та інші норми регулювання депозитарної діяльності, що відрізняються від міжнародної практики. Також зазначалося, що рахунок номінального утримувача в системі депозитарного обліку має впроваджуватися в тісній співпраці з НБУ.

Далі Концепція рахунку номінального утримувача буде оформлена в законопроект.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: