Нацбанк оцінив стійкість банківських установ

Банківський сектор України є достатньо капіталізованим та фінансово стійким, а банки загалом коректно відображають якість власних активів. Проте банківські установи мають продовжити роботу із реструктуризації балансів та удосконалення бізнес-моделей, щоб бути готовими до гіпотетичних глибоких криз. Такими є результати першої щорічної оцінки стійкості банків, яку проводив Національний банк з квітня 2018 року.

Як зазначається у прес-релізі НБУ, у 2018 році під час проходження оцінки якості активів та прийнятності забезпечення у 5 із 56 невеликих банків було виявлено потребу в капіталі на звітну дату (початок 2018 року), проте 3 із них до моменту завершення діагностики були вже достатньо капіталізованими. Ще 2 банки подали програми капіталізації, які мають бути виконані до кінця року.

24 банки, окрім оцінки якості активів та прийнятності забезпечення, проходили ще етап стрес-тестування. Це найбільші банки за середнім значенням двох показників: зважених на ризик активів та депозитів фізичних осіб. Загалом на них сукупно припадає понад 90% активів усього банківського сектору України. Стрес-тестування проводилося за двома макроекономічними сценаріями – базовим та несприятливим.

За результатами оцінки якості активів та стрес-тестування за базовим макроекономічним сценарієм на 2018 рік, було виявлено потребу в капіталі для 8 банків на загальну суму 6,1 млрд. грн. Ці банки зобов’язані виконати програми капіталізації до кінця поточного року. За несприятливим сценарієм ще 5 банків потребують капіталізації. Загальна потреба в капіталі 13 банків за несприятливим сценарієм складає 42,1 млрд. грн. Для покриття потреби в капіталі за несприятливим сценарієм банки повинні розробити та виконати плани реструктуризації до кінця 2019 року.

Можливими прийнятними заходами на виконання планів реструктуризації є робота над покращенням якості кредитного портфелю, проведення життєздатних реструктуризацій кредитів (у т. ч. у відповідності до Закону «Про фінансову реструктуризацію»), посилення застави, стягнення застави за проблемними кредитами, продаж непрофільних активів, оптимізація операційних витрат тощо.

«Проведення оцінки якості активів та стрес-тестування є усталеною практикою провідних регуляторів світу. Вона дає можливість упередити надмірне накопичення системних ризиків та підготувати банки до можливих майбутніх криз. У підсумку це сприятиме забезпеченню в Україні стабільності банківської системи та фінансової стабільності загалом», – наголосила Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА під час презентації результатів проведення першої оцінки стійкості банків.

Усі банки вже подали програми капіталізації та плани реструктуризації, до кінця жовтня вони будуть затверджені. Програми докапіталізації мають бути виконані банками до кінця 2018 року, а плани з реструктуризації активів – до кінця 2019 року.

У подальшому Національний банк продовжить проведення щорічної оцінки якості активів та стрес-тестування. Макросценарії для стрес-тестування будуть змінюватись таким чином, щоб виявити вразливі точки банківського сектору і окремих банків.

«Зважаючи на суттєвий прогрес у реструктуризації балансів, який відбувся з часу діагностики 2015 року, ми очікуємо, що наступного року значно зменшиться кількість банків, для яких буде виявлено потребу в капіталі за базовим та несприятливим сценаріями», – резюмувала Катерина Рожкова.

Більш детально – у Результатах оцінки стійкості банків та банківської системи України у 2018 році

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: