Банки здійснюватимуть касові операції за оновленими правилами

Національний банк оновив вимоги до ведення касових операцій банками в Україні, що пов’язано із удосконаленням організації касової роботи та змінами українського законодавства.

Як повідомляє прес-служба регулятора, відповідну Постанову №103 «Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні» прийняло Правління НБУ 25 вересня 2018 року.

Зокрема Інструкція регулює взаємовідносини банків (філій, відділень) з питань здійснення касових операцій з Національним банком, іншими банками та установлює порядок і вимоги:

– здійснення банками (філіями, відділеннями) касових операцій у національній та іноземній валюті;

– оформлення банками (філіями, відділеннями) касових документів, здійснення касових операцій по прийманню та видачі готівки;

– оброблення банкнот (монет);

– здавання та отримання банками (філіями, відділеннями) готівки національної валюти в Національному банку, у тому числі із застосуванням касет.

Норми Інструкції в частині здійснення операцій з переказу готівки в національній валюті із застосуванням платіжних терміналів та програмно-технічних комплексів самообслуговування, а також в частині оформлення касових документів поширюються на небанківські фінансові установи та національний оператор поштового зв’язку, які отримали ліцензію НБУ на переказ коштів у національній валюті України без відкриття рахунку.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями» Інструкція визначає що, банк (філія, відділення) має право використовувати печатку, але цей реквізит не є обов’язковим.

Крім того, Інструкцією передбачено нові вимоги щодо:

– визначення банком у внутрішніх положеннях (інструкціях), додатково системи контролю за касовими операціями, порядок звіряння готівки під час проведення ревізії цінностей, роботи з цінними паперами та цінностями, що мають вартість, які зберігаються у сховищах, опису форм статистичних та управлінських звітів про касові операції та періодичність подання за потреби органам управління банку;

– інформування банком клієнтів через інформаційні матеріали, які мають бути розміщені в доступному для клієнта місці, про визначення платіжних ознак та обміну банкнот, розмінних та обігових монет національної валюти України;

– формування та пакування обігових монет номіналом 1 гривня (залежно від року випуску) та інвестиційних монет Банкнотно-монетним двором;

– оформлення касових документів за операціями на сплату платежів за адміністративні послуги та за рахунками умовного зберігання (ексроу).

Інструкція набирає чинності з 1 листопада 2018 року. З цього часу втрачає чинність Інструкція про ведення касових операцій банками в Україні, затверджена Постановою Правління НБУ від 1 червня 2011 року №174 (із змінами).

Більш детально – у Постанові Правління НБУ від 25 вересня 2018 року №103 «Про затвердження Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: