Нацбанк закликає банки удосконалювати фінмоніторинг

Один із головних світових трендів у фінансовій сфері сьогодні – це посилення боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму. Україна не стоїть осторонь цього процесу, тому Національний банк закликає банківську спільноту удосконалювати внутрішні системи контролю за фінансовими операціями клієнтів та активно використовувати ризик-орієнтовний підхід. 

Про це йшлося на практичному семінарі з обміну досвідом «Кращі практики фінансового моніторингу», організованому Форумом провідних міжнародних фінансових установ (FLIFI) спільно з Національним банком України, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

У семінарі взяли участь представники МВФ, Державної служби фінансового моніторингу України, НБУ та майже 200 фахівців українських і міжнародних банків.

Як зазначила у своєму виступі Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА, для успішного запровадження ризик-орієнтовного підходу банкам необхідно активніше використовувати принцип «знай свого клієнта».

«Банки не повинні створювати дискомфорт в обслуговуванні звичайних клієнтів: учителів, лікарів, інженерів, менеджерів середньої ланки, людей, які обслуговуються на зарплатних проектах. В них є якісь заощадження, нерухомість, місце роботи, сім’ї. Все це має бути відображено в анкетах банків. І використовуючи своє професійне судження та статистику банки мають визначити таких людей, як клієнтів з низької групи ризику, і не висувати до них надмірних вимог. Проте ті клієнти, які хочуть провести сумнівні операції, мають бути взагалі позбавлені доступу до банку. Як розпізнати ризикових клієнтів? Це неважко, якщо банк має ефективну внутрішню систему контролю за фінансовими операціями, що базується на отриманих ним статистичних даних за минулі роки, інформації з відкритих джерел, знаннях та вмінні банківських працівників задавати клієнтам правильні запитання та оперативно реагувати на ризики», – зауважила Катерина Рожкова.

Тому головне завдання Національного банку і банківської спільноти, за її словами, полягає в тому, щоб створити належні умови для того, щоб така дієва система контролю за фінансовими операціями до кінця наступного року з’явилася в кожному банку України.

Представник Міжнародного валютного фонду в Україні Йоста ЛЮНГМАН розповів про те, чому сьогодні велика увага у світі приділяється фінансовим операціям саме відомих політичних діячів (РЕР) і як українським банкам потрібно боротися з ризиками, притаманними таким операціям.

Перший заступник Голови Державної служби фінансового моніторингу України Ігор ГАЄВСЬКИЙ під час свого виступу зосередив увагу на висновках Комітету експертів Ради Європи з оцінки заходів боротьби з відмиванням грошей (MONEYVAL), який торік перевірив Україну. Ігор Гаєвський позитивно відзначив Національний банк за впровадження у банківському секторі ризик-орієнтовного підходу і зауважив, що наша країна отримала високу оцінку MONEYVAL завдяки високому рівню регуляторної та наглядової діяльності за банківським сектором.

У свою чергу Директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор БЕРЕЗА зазначив: «Національний банк вдячний за високу оцінку експертів MONEYVAL, проте вважає, що банківському сектору є ще куди рухатися на шляху впровадження ризик-орієнтовного підходу. І ключовим моментом у цьому напрямку є розуміння банками ризиків, з якими вони стикаються».

Він вкотре наголосив, що банки не повинні втрачати час і ресурси на клієнтів з низьким ризиком, проте мають більше приділяти уваги саме схемним операціям та операціям, пов’язаним з РЕР. «Якщо подивитися на статистику застосованих НБУ до банків заходів впливу за порушення законодавства в сфері фінансового моніторингу за останні роки, то ми бачимо, що близько 95% усіх штрафів ми виписували саме за схемні операції, а не за інші, менш значущі порушення», – звернув увагу присутніх Ігор Береза.

Також на семінарі представники банків поділилися з колегами кращими практиками здійснення фінансового моніторингу, а представники Національного банку відповіли на запитання присутніх, що стосувалися впровадження ризик-орієнтовного підходу.

Нагадаємо, семінар є частиною масштабного публічного проекту НАБУ «Кращі практики з питань фінансового моніторингу», який реалізується за активної підтримки Національного банку. Мета проекту – налагодити оперативну комунікацію та обмін досвідом між банками в питаннях фінансового моніторингу.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: