Як в Україні імплементуються правові акти ЄС щодо зловживання ринком та процедури сквіз-аут

У Києві відбувся І Форум «Імплементація acquis ЄС: зловживання ринком & сквіз-аут», організований Асоціацією «Українські Фондові Торговці».

Як зазначається у прес-релізі Асоціації, учасники Форуму обговорили механізми та чинники визначення справедливої вартості фінансових інструментів з метою запобігання маніпулюванню ринком, а також у процедурі сквіз-аут. Крім того, на заході була акцентована увага на невідповідності законопроектів, що внесені на розгляд Верховної Ради України, зокрема в частині обсягу повноважень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, змістові законодавства Європейського Союзу, а також на ухилення регулятора від захисту прав міноритарних акціонерів у процедурі сквіз-аут, що суперечить міжнародному досвіду та європейській правовій основі.

Під час виступів доповідачів Форуму було розглянуто міжнародні приклади впровадження дієвих механізмів для протидії маніпулюванню ринком, ретельно проаналізовано досвід BaFin (Федерального управління фінансового нагляду Німеччини) щодо моніторингу, виявлення ознак та реагування на факти маніпулювання ринком із застосуванням сучасного аналітичного програмного забезпечення, а також розкрито практику та особливості інституту відповідальності за зловживання ринком у США, практику застосування законодавства ЄС про кримінальні санкції за зловживання ринком. Окремо на заході дослідили польський досвід протидії зловживанню ринком та об’єктивні складнощі імплементації законодавства ЄС у цій сфері.

Учасники та доповідачі під час дискусії констатували, що конвергенція українського законодавства із директивами та регламентами ЄС щодо функціонування регульованих ринків, протидії зловживанням ринком, щодо акціонерних товариств та корпоративних процедур, у т. ч. сквіз-аут, потребує врахування нерозвинутості національного ринку капіталу, його неліквідності, дефіциту привабливих фінансових інструментів для інвесторів, відсутності чи неактуальності ціноутворення за левовою часткою цінних паперів у біржовому обігу та відсутності публічних компаній.

У контексті національної практики доповідачі звернули увагу на існуючі вади у правозастосуванні з боку регулятора фондового ринку, проблеми та корупціогенні ризики відсутності методологічної бази виявлення ознак маніпулювання та оцінки справедливої ринкової вартості цінних паперів, зокрема в процедурі сквіз-ауту. Також було зазначено про відсутність експертного судово-забезпечення цих питань, системні вади чинного законодавства щодо зловживання на фондовому ринку, правову невизначеність кримінальних та адміністративних санкцій, системні проблеми із імплементацією Директиви 2014/57/ЄС про кримінальні санкції за зловживання ринком та виконання зобов’язань України з імплементації acquis ЄС.

За підсумками заходу матеріали Форуму буде направлено до Верховної Ради, Кабінету Міністрів України, державних установ, експертних установ, правоохоронних органів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: