Макроекономічна стабільність та розвиток банківської системи

Представники НБУ та ФГВФО під час KRIEK (former CIS BANKERS) Ukrainian Banking Forum проаналізували основні макроекономічні тенденції, проблемні питання розвитку корпоративного управління в банках та гарантування вкладів.

МАКРОЕКОНОМІЧНІ ЧИННИКИ

Виступаючи на Форумі, Заступник Голови НБУ Дмитро СОЛОГУБ зазначив, що на тлі сприятливих умов на зовнішніх ринках економіка України продовжує відновлюватись, зростає рівень споживання та інвестицій, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

«Цього року ми бачимо стійкий тренд на зниження інфляції, бачимо, що пікове значення було досягнуте всередині минулого року, а на сьогодні інфляція становить менше 10% останні кілька місяців. Ті цінові шоки, які ми бачили минулого року, поступово згортаються. Водночас темпи інфляції все ще перевищують цільовий діапазон Національного банку через високий рівень базової інфляції», – зауважив Дмитро Сологуб.

Він також нагадав, що оновлені макроекономічні прогнози Національний банк оприлюднить 25 жовтня 2018 року під час брифінгу з монетарної політики.

КОРПОРАТИВНЕ УПРАВЛІННЯ В БАНКАХ

Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА у своєму виступі наголосила, що для становлення якісного корпоративного управління в банках повинні відбутися зміни на ментальному рівні.

«Система корпоративного управління – це знаходження балансу між інтересами акціонера, менеджменту банку, регулятора, держави та клієнтів фінансової установи. Про відновлення інвестиційної привабливості банківського сектору не може йти мови доти, поки в наших банках не відбудуться зміни в управлінні на ментальному рівні», – зазначила пані Рожкова.

На її думку, гарним прикладом побудови якісної системи управління може слугувати досвід Національного банку: «Сьогодні всі рішення в НБУ приймаються колегіально. Наприклад, у засіданнях Комітету Національного банку з питань нагляду кожного разу приймають участь від 10 до 15 осіб, у залежності від розглядуваного питання. Відповідно, можливість прийняття суб’єктивного рішення повністю виключається. Засідання наших комітетів – це високопрофесійні дискусії і яскравий приклад якісного корпоративного управління».

Національний банк готовий допомагати банкам імплементувати світові стандарти управління. «Вже наприкінці року Національний банк запустить школу незалежних директорів наглядових рад. Ми будемо запрошувати професорів, талановитих спікерів, представників Уряду і НБУ. Члени наглядових рад повинні навчатись та постійно підвищувати власну кваліфікацію. Крім того, вже зараз ми запрошуємо на співбесіди номінованих банками незалежних директорів. На жаль, не у всіх банках кандидати у члени наглядових рад приходять на співбесіди, очевидно, розуміючи свою невідповідність вимогам регулятора. Таким чином, Національний банк власним прикладом змінює систему й готовий мінятися разом з нею», – резюмувала Катерина Рожкова.

СИСТЕМА ГАРАНТУВАННЯ ВКЛАДІВ

У свою чергу Директор-розпорядник ФГВФО Костянтин ВОРУШИЛІН на Форумі акцентував увагу на системі гарантування вкладів. Зокрема, він зауважив, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є частиною фінансової системи країни, і банківська спільнота має сприймати його як надійного та рівноправного партнера, йдеться на офіційній сторінці Фонду у Facebook.

За словами Костянтина Ворушиліна, Фонд як ніхто інший зацікавлений у тому, щоб банківський сектор України був сильним та стабільним: «Ми є партнерами банківської спільноти, і у нас спільні як цілі та завдання, так і проблеми. Так, коли Фонду довелося здійснювати виплати вкладникам 90 банків, він змушений був запозичити у держави 80 млрд. грн. під 9,5%-12,5% річних. Перед Національним банком свої борги ми вже майже закрили, Міністерству фінансів ще повинні повернути близько 59 млрд. грн. При цьому щодня нам нараховується 19 млн. грн. відсотків тільки за користування кредитними коштами! Це – нонсенс для цивілізованого світу. Та важливо розуміти, що розплачуватиметься за них вся здорова банківська система країни. Ми проти, і намагаємось цьому протидіяти. Я закликаю банківський сектор поєднатися і також відстоювати свої інтереси».

Ще одним спільним викликом для Фонду та банківської спільноти є проблемні кредити (NPL). «У нас є позичальники, які, вивівши з неплатоспроможних банків сотні мільйонів гривень, сьогодні є такими ж проблемними клієнтами діючих банків. І ми повинні разом сідати і напрацьовувати стратегію роботи з такими позичальниками. Кожному із нас потрібно, щоб вони повернули кошти», – підсумував Костянтин Ворушилін.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: