Як НБУ розвиває інфраструктуру фінансового ринку

В Нацбанку розповіли про всі аспекти розвитку інфраструктури фінансового ринку, в яких задіяний регулятор.

 Ці питання проаналізували представники Національного банку під час панельної дискусії «Інфраструктура фінансового ринку України – останні досягнення та плани на майбутнє», що відбулася в рамках SWIFT Business Forum 2018, повідомляється на офіційній сторінці НБУ у Facebook.

Зокрема, описуючи поточний стан справ в інфраструктурі фондового ринку, Начальник Управління депозитарної діяльності НБУ Андрій СУПРУН наголосив, що Національний банк вітає перші практичні кроки з наближення інфраструктури фондового ринку України до міжнародних стандартів.

«Національний банк впевнено вирішив активно рухатися до імплементації тих стандартів, впровадженням яких саме зараз займаються розвинуті фінансові ринки. Саме такий підхід стане запорукою скорочення відставання нашої країни від найбільш успішних країн та її ефективної інтеграції до глобальних фінансових ринків», – зазначив він.

Крім того, Національний банк підтвердив свою політику у сфері розвитку інфраструктури, що спрямована на прибирання неефективних монополій та створення умов для вільної і прозорої конкуренції. Підтвердженням цього є низка нещодавніх змін у роботі Депозитарію Національного банку, які отримали схвальну оцінку учасників ринку.

«Водночас найважливішим є те, що це тільки початок, і вже зараз ми працюємо над конкретними проектами щодо побудови АРІ для інтеграції Депозитарію НБУ з програмними продуктами і, зокрема, мобільними додатками учасників ринку, а також провідна роль в роботі над адаптацією стандарту ISO 20022 до локального ринку цінних паперів, яку здійснює НБУ спільно з Укрсвіфт та учасниками ринку у складі NSMPG», – додав Андрій Супрун.

За його словами, ця робота гармонізована з планами НБУ щодо переведення інфраструктури платежів в Україні на стандарт ISO 20022 та відкриває перспективу для запуску частини нових, сучасних і стандартизованих продуктів на ринку державних цінних паперів уже наступного року.

Зі свого боку Директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Олександр ЯБЛУНІВСЬКИЙ зауважив, що правильність рішення про запровадження міжнародних стандартів в Україні є незаперечною. Адже ці стандарти дадуть змогу розробити гнучкі формати й технології передавання розрахункових документів, за допомогою яких буде забезпечена прозора взаємодія різноманітних систем і засобів платежів.

Перевагами стандарту ISO 20022 є:

– уніфікованість повідомлень, що сприяє безперешкодному, прямому та швидкому їх проходженню крізь системи різних бізнес-галузей фінансової інфраструктури;

– можливість збагатити платіжне повідомлення необхідною та детальною інформацією, включно з відстеженням статусу платежу на всіх його етапах;

– можливість запропонувати нові платіжні інструменти;

– потенційна функціональна сумісність, що дасть змогу забезпечити доставку платіжних повідомлень у платіжні системи країн світу, які підтримують стандарт.

Водночас міжнародні стандарти дозволяють ефективно побудувати систему миттєвих платежів, що зараз є основним трендом у світовій платіжній індустрії.

«Проте на цьому шляху необхідна консолідація та спільна робота усіх учасників фінансового ринку. Адже це не формальний перехід – це адаптація іншої бізнес-логіки, перехід до інших підходів захисту інформації, до опису платежів на всіх його ланках тощо. У практичному розумінні нам разом потрібно буде провести велику роботу. Згідно з міжнародними стандартами ми маємо описати і формалізувати всі процеси, які починаються від платника та закінчуються кінцевим отримувачем. Стандарт має багато варіацій, і наша спільна задача, щоб його локальне українське втілення було актуальним на багато років вперед», – резюмував Олександр Яблунівський.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: