Як резервуватимуться угоди за валютними форвардами та ф’ючерсами

Нацбанк розробив та затвердив для банків механізм із формування резервів за валютними форвардними та ф’ючерсними угодами, який може бути задіяний у разі необхідності для забезпечення фінансової стабільності, повідомляє прес-служба НБУ. Цей інструмент запобігає виникненню системних ризиків, пов’язаних з укладанням контрактів, змінною величиною яких є валютний курс або ціна банківського металу до валютного курсу.

Рішення про застосування цього механізму приймає Правління Національного банку. До появи відповідного окремого рішення Правління зазначені вимоги до резервування за форвардними та ф’ючерсними контрактами застосовуватись не будуть.

У разі використання механізму, резервування здійснюватиметься за усіма видами операцій за форвардними та ф’ючерсними контрактами з поставкою або без поставки базового активу, змінною величиною яких є валютний курс або ціна банківського металу до валютного курсу.

У такому випадку резерви формуватимуться в національній валюті, а зобов’язання щодо їх формування виникатиме з дня, наступного з дати укладення угоди, та діятиме до дня остаточного здійснення розрахунків за угодою або її розірвання включно. При цьому ставка резервування буде незмінною на весь період дії контракту. Резервуванню підлягатимуть лише ті контракти, які були укладені після офіційного запровадження вимоги окремим рішенням Правління.

Поява нового механізму сприятиме уникненню ризиків накопичення валютних дисбалансів, які можуть виникати внаслідок укладання учасниками ринку контрактів за валютними форвардними та ф’ючерсними угодами, а також дозволить здійснювати одночасний контроль за дотриманням банками нормативів обов’язкового резервування та резервування за такими контрактами.

Відповідні кроки закріплені Постановою Правління НБУ від 16 жовтня 2018 року №107 «Про затвердження Положення про порядок формування та зберігання банками України та філіями іноземних банків в Україні резервів за форвардними та ф’ючерсними контрактами з поставкою або без поставки базового активу, змінною величиною яких є валютний курс або ціна банківського металу» та Постановою Правління НБУ №108 «Про затвердження Змін до Положення про порядок формування та зберігання обов’язкових резервів банками України та філіями іноземних банків в Україні».

Постанови набули чинності з 19 жовтня 2018 року. Прийняття рішення про запровадження механізму потребує затвердження окремим нормативно-правовим актом, який має містити відповідні строки його вступу в дію.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: