Яким буде регулювання небанківського фінансового сектору

НБУ та НКЦПФР розповіли про перспективи регулювання сектору небанківських фінансових послуг.

НАЦІОНАЛЬНИЙ БАНК

За інформацією прес-служби НБУ, Нацбанк підготував і оприлюднив для публічного обговорення проект Білої книги «Майбутнє у регулюванні небанківського фінансового сектору», в якій представив своє бачення нового регулювання ринку небанківських фінансових послуг. Цей документ окреслює підходи НБУ до сегментації ринку, ліцензування, пруденційного нагляду, звітування, перевірок, корпоративного управління та захисту прав споживачів.

У разі ухвалення Парламентом проекту закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг» (реєстраційний №2413а), який вже був підтриманий Комітетом Верховної Ради з питань фінансової політики і банківської діяльності і рекомендований до прийняття у другом читанні, Національний банк відповідатиме за значну частину небанківського фінансового ринку.

Нове регулювання пропонується для страхових компаній, кредитних спілок, ломбардів, лізингових та факторингових компаній та інших фінансових компаній, які здійснюють діяльність з обміну валют, переказу коштів, надання коштів у позику, надання гарантій тощо.

«Як потенційний регулятор частини небанківського фінансового ринку після розділу функцій Нацкомфінпослуг ми демонструємо прозорість і партнерство його учасникам та готові спільно працювати для забезпечення ефективнішої роботи ринку. Проект закону передбачає 12 місяців перехідного періоду, упродовж якого буде діяти чинне регулювання та повноцінно працюватиме Нацкомфінпослуг. У цей час ми будемо розробляти, обговорювати і вдосконалювати разом із учасниками ринків нові норми та готуватися до передачі справ. Ми готові до діалогу з ринком та ділимося своїм баченням нової моделі регулювання. Уже цього тижня ми запросимо ключових гравців, асоціації та експертів на першу робочу зустріч із цього питання», – прокоментувала закінчення роботи над Білою книгою Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА.

Модель регулювання переслідує дві головні цілі: пошук нових точок росту для кожного із сегментів небанківського фінансового ринку та максимальний захист споживачів фінансових послуг. Проект враховує високу сегментованість та різнорідність гравців цих ринків як за розмірами, так і за типами продуктів та послуг. Він пропонує максимально гнучкий підхід до ліцензування небанківських фінансових установ, подачі звітності та нагляду.

«Головною новацією для учасників ринків має стати ризик-орієнтований підхід, який ми вже третій рік успішно застосовуємо на банківському ринку. Він дозволить передбачати виникнення проблем у компаній і вживати превентивних заходів, а не реагувати вже тоді, коли компанія стає неплатоспроможною. Також у фокусі – впровадження стандартів корпоративного управління, яке підвищить якість роботи компаній, та захист прав споживачів» , – пояснила Катерина Рожкова.

Національний банк упевнений, що нова модель регулювання небанківських фінансових установ має бути спрямована на досягнення ефективності та прозорості ринку, а також наближення небанківських фінансових послуг, які отримують українські споживачі, до провідних європейських стандартів.

Рекомендації щодо регулювання, наведені у проекті Білої книги, розроблені робочою групою Національного банку разом з експертами проекту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Трансформація фінансового сектору» та експертами зовнішнього проектного офісу «Підтримка реформ фінансового сектору в Україні» за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку.

НКЦПФР

У свою чергу, як зазначається у повідомленні прес-служби НКЦПФР, згідно із проектом закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо консолідації функцій державного регулювання ринків фінансових послуг», Комісії передаються повноваження щодо регулювання і нагляду за недержавними пенсійними фондами, фондами фінансування будівництва, фондами операцій з нерухомістю та їхніми адміністраторами/управителями.

Після прийняття законопроекту НКЦПФР здійснюватиме ліцензування професійної діяльності на ринку цінних паперів та діяльності у системі накопичувального пенсійного забезпечення, зокрема:

– брокерської діяльності;

– дилерської діяльності;

– андеррайтингу;

– діяльності з управління цінними паперами;

– діяльності з управління активами

– діяльності з управління фондом фінансування будівництва/фондом операцій з нерухомістю;

– діяльності з управління іпотечним покриттям;

– депозитарної діяльності депозитарних установ;

– діяльності зі зберігання активів інститутів спільного інвестування;

– діяльності зі зберігання активів пенсійних фондів;

– діяльності з організації торгівлі на фондовому ринку;

– клірингової діяльності;

– діяльності з надання послуг у накопичувальній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;

– діяльності з адміністрування недержавних пенсійних фондів.

У першому півріччі 2018 року НКЦПФР провела масштабну реорганізацію завдяки переходу на функціональну операційну структуру, де заздалегідь для забезпечення виконання додаткових функцій у разі прийняття законопроекту було передбачено безперебійне створення нових робочих місць, поділених за функціональними ознаками.

НКЦПФР планує забезпечення робочими місцями співробітників Нацкомфінпослуг та переведення їх до штату НКЦПФР (у частині регулювання, яке буде передано до НКЦПФР).

Крім того, у Комісії окремо зазначають, що прийняття даного законопроекту стане першим кроком до запровадження другого рівня пенсійної системи, відтермінування якого унеможливить запровадження пенсійної реформи в Україні.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: