Судова практика щодо кредитних спорів потребує вдосконалення

За організації Незалежної асоціації банків України відбувся круглий стіл «Кредитування та суди: відновити не можна вбити», йдеться на офіційній сторінці НАБУ у Facebook.

Учасниками заходу були провідні банкіри, народні депутати та правники. Вони, зокрема, наголосили, що відновлення кредитування – це те, чого чи не найбільше очікує економіка України, адже за всіма опитуваннями доступність кредитних ресурсів стабільно входить до ТОП-3 умов для розвитку як малого та середнього, так і великого бізнесу.

«Чи сприяють економічному зростанню рішення, які ухвалюються в рамках чинного законодавства, чи сприяють ці рішення формуванню нормальної здорової судової, юридичної практики? Законодавцям, банкірам, правникам, журналістам варто зрозуміти, чому банки, які докапіталізовані, мають правильну корпоративну структуру, мають належні підрозділи менеджменту і моніторингу, мають гроші, мають ліквідність, не кредитують», – зазначив Голова Ради НАБУ Роман ШПЕК.

На його думку, аби ситуація значно поліпшилася, учасникам заходу слід випрацювати пропозиції та рекомендації до Кабінету Міністрів та Верховної Ради.

Зі свого боку, Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА, виступаючи на круглому столі, наголосила, що однією з основних перешкод для відновлення кредитування в Україні наразі є велике навантаження непрацюючих кредитів на банківську систему. Про це повідомляється на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

«Сьогодні, коли в Україні вже забезпечена макрофінансова стабільність, не облікова ставка Національного банку є перешкодою для відновлення кредитування. Основною перешкодою для активізації кредитування є велике навантаження боргів на банківську систему. У банків є бажання кредитувати, у той час як бізнес має потребу в додаткових фінансових ресурсах. Однак ситуація із захистом прав кредиторів залишається надскладною», – зауважила Катерина Рожкова.

Вона нагадала, що недобросовісні позичальники досі намагаються використовувати прогалини в законодавстві на свою користь. Водночас суди часто приймають рішення, не досліджуючи суті питання, визнаючи укладені між кредитором і позичальником, кредитором і поручителем, кредитором і заставодавцем договори недійсними повністю чи частково, що, відповідно, руйнує поняття кредитних відносин і створює загрозливі для кредитних установ судові прецеденти.

Підсумовуючи, Катерина Рожкова запропонувала присутнім на заході банкірам та правникам систематизувати дискусійні судові рішення, щоб напрацювати власні пропозиції та рекомендації, які допоможуть змінити ситуацію.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: