Як управляти ризиками в епоху інновацій

Сьогодні компанії змушені впроваджувати інновації, і керівники служб управління ризиками повинні знайти оптимальне співвідношення ризиків і вигод, щоб опинитися у виграші. Цим питанням було присвячено дослідження компанії PwC «Управління ризиками для стійкого зростання в епоху інновацій» із серії «Погляд на ризики» за 2018 рік.

У ході нього фахівці PwC провели опитування понад 1500 керівників служб управління ризиками по всьому світу. Респонденти є керівниками функції внутрішнього аудиту, головними аудиторами, членами рад директорів, членами комітетів з аудиту, головами комітетів з аудиту, комплаєнс-директорами, керівниками комплаєнс-служб, директорами з питань етики та комплаєнс, фінансовими директорами, виконавчими директорами, операційними директорами, директорами з управління ризиками, керівниками служб управління ризиками, директорами з інформаційних технологій.

При цьому одна група респондентів була названа «новаторами»: в їхніх організаціях є програми, що дозволяють ефективно управляти ризиками, пов’язаними з інноваціями. «Новатори» запроваджують п’ять заходів, що вигідно відрізняють їх від інших. Їхні програми управління ризиками дозволяють їм впливати на процес прийняття рішень, що стосуються інновацій.

По-перше, «новатори» залучаються на ранньому етапі і беруть участь протягом усього життєвого циклу інновацій.

Керівники служб управління ризиками повинні завчасно зважувати переваги і недоліки нових ініціатив, оскільки темпи впровадження інновацій зростають, а разом із ними зростають і супутні ризики. Таким чином, «новаторів» відрізняють час і характер участі в інноваційній діяльності.

По-друге, «новатори» приймають більше заходів щодо мінімізації схильності інноваційним ризикам.

«Новатори» використовують ряд підходів до мінімізації схильності до ризиків, які супроводжують впровадження нових ініціатив. Наприклад, вихід на ринки нових галузей або розвиток партнерських відносин можуть вимагати поділу ризиків. І, навпаки, для впровадження технологій на базі штучного інтелекту або «Інтернету речей» буде потрібно прийняти на себе ризик, переглянути ризик-апетит або цілі.

По-третє, «новатори» часто переглядають рівень ризик-апетиту і толерантності до ризику.

Ризик-апетит організації залежить від її можливостей і рівня конкурентної боротьби. Для отримання максимальної вигоди від впровадження інновацій з проявом пильної уваги до управління відповідними ризиками дуже важливо своєчасно і дисципліновано вносити відкалібровані коригування рівня ризик-апетиту і толерантності до ризику. Не менш важливо постійно тримати в курсі цих змін раду директорів, внутрішніх аудиторів та керівників з боку бізнесу, щоб вони мали можливість діяти на підставі даних, що надходять.

По-четверте, «новатори» освоюють нові навички, компетенції та інструменти для забезпечення інноваційного розвитку.

«Новатори» найчастіше вдаються до таких заходів, як освоєння нових навичок, розширення заходів щодо безперервної оцінки ризиків і використання нових технологій для отримання більшого обсягу інформації в режимі реального часу.

По-п’яте, «новатори» використовують різні методи моніторингу і оцінки ефективності управління ризиками.

Оцінка ефективності за різними критеріями допомагає керівникам, відповідальним за управління ризиками, покращувати роботу на тих ділянках, де вказано на недоліки або спостерігається вразливість, що дозволяє вищому керівництву та раді директорів приймати оперативні рішення щодо стратегічних ініціатив, а представникам бізнесу – усувати будь-які невідповідності ризик-апетиту в профілі ризиків.

Більш детально – у дослідженні компанії PwC «Управління ризиками для стійкого зростання в епоху інновацій»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: