План дій BEPS змінить податкове середовище в Україні

У Києві відбувся перший Форум з міжнародного податкового співробітництва BEPSinUA, організований Національним банком України та Міністерством фінансів України за партнерства Організації з економічного співробітництва в Європі (ОЕСР), Агентства США з міжнародного розвитку USAID та Світового банку. Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Представники державних органів та бізнесу, українські та міжнародні експерти обговорили питання, навіщо Україні імплементувати План протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування (План дій BEPS), а також як найкраще підійти до його впровадження, враховуючи досвід інших країн.

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН ПЛАН ДІЙ BEPS В УКРАЇНІ?

В.о. Міністра фінансів України Оксана МАРКАРОВА у своєму привітальному слові підкреслила важливість дискусії про впровадження Плану дій BEPS: «Розмивання податкової бази і нерівне застосування податкових правил мають найгірший ефект для конкуренції і чесного бізнесу, який почуває себе несправедливо ображеним. Кроки Плану дій BEPS дійсно доволі жорсткі, але я впевнена, що чесний бізнес вітає їх. Наше завдання – встигати за змінами середовища таким чином, щоб норми, які ми приймаємо, допомагали створювати прозорі і справедливі умови».

Голова НБУ Яків СМОЛІЙ наголосив, що імплементація Плану дій BEPS дозволить запровадити в Україні ефективне податкове регулювання, яке дасть змогу повноцінно реалізувати одну зі стратегічних цілей Національного банку – переходу України до вільного руху капіталу.

«Сьогодні ми перебуваємо на відстані витягнутої руки до досягнення цієї цілі. На початку літа був прийнятий Закон «Про валюту і валютні операції», який неофіційно називають «безвізом» для капіталу. Однак важливо розуміти, що перехід до вільного руху капіталу не відбудеться за одну ніч. Оскільки ключове завдання Національного банку – забезпечити макроекономічну та фінансову стабільність в Україні, подальші послаблення правил проведення валютних операцій буде можливим лише за сприятливих умов. Однією з таких умов є ефективне податкове регулювання», – зазначив Голова НБУ.

Втілення Плану дій BEPS в Україні створить необхідні регуляторні важелі, які будуть стримувати відтік капіталу з України до країн з нульовим або низьким рівнем податку на прибуток підприємств.

«Якщо Закон «Про валюту і валютні операції» – це «безвіз» для капіталу, то принципи протидії BEPS – це «безвіз» для бізнесу, без якого інакше вартість «візи» буде дуже високою», – зауважила Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА.

«Які є передумови для запровадження Плану дій BEPS? Для бізнесу це – конфіденційність та захист інформації, зрозумілість майбутніх перспектив, які бачить держава з точки зору оподаткування. Для країн-партнерів це – забезпечення якості даних для обміну. Для усіх нас це – правила гри, які повинні бути озвучені наперед», – підкреслила Катерина Рожкова.

Голова Секретаріату Глобального форуму ОЕСР з прозорості та обміну інформацією для податкових цілей Моніка БХАТІЯ вважає, що запровадження Плану дій BEPS позитивно вплине на інвестиційну привабливість України. За її словами, держава, яка долучається до глобального проекту протидії BEPS, сигналізує іншим про готовність дотримуватися міжнародних стандартів прозорості ведення бізнесу. Це зміцнює репутацію серед країн-партнерів.

«Правила протидії BEPS – це не нові податки, це додаткові правила проти ухилення від оподаткування. Завдання імплементації Плану дій BEPS в Україні – не максимізувати податкові надходження, а справедливе та прозоре оподаткування», – підкреслив під час дискусії Заступник Міністра фінансів Сергій ВЕРЛАНОВ.

ЩО САМЕ З ПЛАНУ ДІЙ BEPS МАЄ ЗАПРОВАДИТИ УКРАЇНА?

Нещодавно Міністерство фінансів та Національний банк оприлюднили проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування», який спрямований на втілення в Україні 8 з 15 найбільш критичних для нашої країни кроків, з яких складається План дій BEPS.

Такий пакет українського Плану дій BEPS є ширшим за мінімальний стандарт, що складається лише з чотирьох дій, і є оптимальним для боротьби з агресивним податковим плануванням, вважають в Міністерстві фінансів. На думку експертів ОЕСР, пріоритетними для України зараз є третя та четверта дія Плану – встановлення правил щодо контрольованих іноземних компаній і протидія розмиванню податкової бази через процентні платежі.

ЯКІ УРОКИ ВАРТО ВИНЕСТИ ЗІ СВІТОВОГО ДОСВІДУ?

Як свідчить практика інших країн, впровадження Плану дій BEPS вимагає значних змін законодавства. Зокрема, як було зазначено на Форумі, Німеччина, яка і до імплементації Плану мала сильну законодавчу базу щодо протидії податковим правопорушенням і однією з перших приєдналася до процесу, досі знаходиться у стані виконання окремих пунктів Плану.

У свою чергу в Польщі однією з ключових проблем на шляху впровадження принципів протидії BEPS був дефіцит фахівців цього напрямку в податкових органах. Реалізація Плану дій BEPS призвела до збільшення попиту на податкових консультантів і спровокувала відтік кадрів з державної служби до приватного сектору. Поступове збільшення державного фінансування і запровадження освітніх програм для спеціалістів з протидії BEPS вирівняло ситуацію на ринку праці. Разом із тим, кількість податкових перевірок бізнесу почала зменшуватися, а надходження до бюджету – зростати.

Представники українського бізнесу також наголосили на необхідності реформування Державної фіскальної служби. Зокрема, підприємців хвилює питання наявності в ДФС кваліфікованих спеціалістів з протидії BEPS, а також IT-систем, які забезпечать конфіденційність інформації, що потраплятиме до податківців. Не менш важливим питанням є безперервний діалог Уряду з бізнесом щодо майбутніх податкових новацій і їх завчасне обговорення. Експерти погодилися, що реалізації проекту BEPS мають передувати зважені законодавчі зміни.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: