Другий Звіт про фінансову стабільність

finstabНацбанк оприлюднив Другий Звіт про фінансову стабільність, в якому оцінено системні ризики, що виникають під впливом поточних тенденцій в економіці та банківському секторі. Проведений у Звіті аналіз ляже в основу політики Національного банку із забезпечення фінансової стабільності.

КЛЮЧОВІ РИЗИКИ

Згідно з документом, системні ризики українського фінансового сектору зменшилися протягом 2016 року, чому сприяло макроекономічне середовище. Реальний ВВП знову зростає, споживча інфляція перебуває під контролем, а дефіцит державних фінансів значно скорочено.

Крім того, відбувається покращення ситуації в реальному секторі, боргове навантаження перестало бути критичним для багатьох підприємств та галузей. Окремі сектори – сільське господарство, добувна та легка промисловість, інфраструктурні галузі – вже зараз є привабливими для відновлення кредитування. Банкам варто звернути увагу на орієнтовані на внутрішній попит підприємства цих галузей, а також на прибутковий малий, середній та мікробізнес з помірним борговим навантаженням.

Сьогодні ключовими ризиками для фінансової стабільності нашої країни є такі:

– можливість ескалації російської агресії на сході України;

– повільні темпи економічного зростання основних торговельних партнерів;

– низький темп реформ;

– висока ймовірність затримки фінансування з боку Міжнародного валютного фонду та інших кредиторів.

gontareva«Досвід України свідчить, що припинення співпраці з міжнародними фінансовими організаціями неодмінно призводить до гальмування економічних перетворень. Тому повне виконання спільної програми України з МВФ має бути пріоритетом для всіх органів влади», – наголосила Голова Національного банку України Валерія ГОНТАРЕВА.

У довгостроковій перспективі фінансовій стабільності також перешкоджають відсутність прогресу у захисті прав кредиторів, зволікання з судовою реформою та ухваленням необхідних законів, неузгодженість дій правоохоронних органів.

БАНКІВСЬКИЙ СЕКТОР

Наразі в банківському секторі подолано левову частину проблем минулого: завершується етап очищення, триває приплив депозитів населення та коштів бізнесу. Банки мають достатньо капіталу та ліквідності, щоб відновити кредитування економіки. Національний банк очікує, що наступного року сектор отримає прибуток уперше після трьох років збитків.

«У короткостроковій перспективі основним ризиком сектору є можливе невиконання окремими банками програм капіталізації за результатами діагностичного обстеження. Без усунення дефіциту капіталу великих банків неможливо забезпечити стабільність фінансового сектору в довгостроковому періоді», – підкреслила Голова НБУ.

Ключове завдання для органів влади на наступний рік полягає у посиленні захисту прав кредиторів, що необхідно для відновлення кредитування. Національний банк очікує, що Верховна Рада допоможе банкам зменшити ризики та почати кредитувати, якомога швидше ухваливши законопроекти про кредитний реєстр, про реструктуризацію валютних іпотечних кредитів та закон, що захищає права кредиторів. Також слід зрушити з місця реформу державних банків. Крім того, конче необхідно забезпечити повноцінну реалізацію Закону про фінансову реструктуризацію, який дозволяє відновити платоспроможність життєздатних позичальників та оздоровити баланси банків.

Регулятор рекомендує банкам продовжити трансформацію бізнес-моделей, щоб вийти на стійкі прибутки, а також розпочати підготовку до впровадження стандарту звітності IFRS 9, який змінює принципи оцінки кредитних ризиків. Актуальним залишається завдання скоротити обсяги кредитування пов’язаних осіб відповідно до вимог НБУ.

ПЛАНИ НБУ

Національний банк також окреслив власні завдання та наміри на найближчий час. Так, наступного року він планує продовжити поступове послаблення тимчасових обмежень та розпочати лібералізацію системи валютного регулювання в цілому. У планах на І квартал 2017 року – оприлюднити проект нового закону «Про іноземну валюту», який подолає зарегульованість валютного законодавства та закладе нові принципи нового регулювання.

Протягом наступного року Національний банк розробить концепцію гармонізації банківського регулювання з рекомендаціями Базельського комітету та Директивами ЄС.

Також буде розроблено новий норматив ліквідності LCR, який суттєво посилить стійкість банків до шоків ліквідності.

Нарешті, Національний банк має на меті надалі посилювати вимоги до публічного розкриття банками інформації про їх фінансовий стан. Це значно підвищить рівень поінформованості клієнтів, аналітиків та медіа.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: