Як розвивається банківський сектор України

Банківський сектор є достатньо капіталізованим та поступово трансформується.

Про це, виступаючи на щорічній конференції Fitch Ratings у Києві, розповіла Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА, повідомляється на її сторінці у Facebook.

Зокрема, вона зазначила: «Перше, цьогорічна оцінка стійкості та стрес-тест показали, що банківський сектор достатньо капіталізований, але банки продовжують капіталізацію/реструктуризацію, щоб збільшити запас міцності на випадок глибоких криз. За базовим макросценарієм 8 банків потребували капіталу на 6,1 млрд. грн., за негативним – капітал потрібен ще 5 банкам. Більшість банків вже виконали свої плани. В інших є час для внесення капіталу до 1 квітня 2019 року та виконання плану реструктуризації до кінця 2019 року. Нагадаю, стрес-тест 2015 року показав потребу сектору в капіталі на 200 млрд. грн. Шість мільярдів та двісті – неспівставні величини.

Друге, кредитування фізичних осіб зростає. Звісно, це стосується переважно споживчого кредитування, яке виросло на 38% р/р. У цьому сегменті кредити демонструють непогану якість та низький рівень дефолту, проте, на наша думку, вони ще повноцінно «не визріли». Оскільки переважна більшість таких кредитів видаються на купівлю імпортованих товарів, ми будемо уважно стежити за споживчими портфелями банків та їх стрес-тестувати. Автокредитування та іпотека поступово відновлюються, однак це поки не співставні обсяги з докризовими. Приємно, що політики банків стали більш консервативними у цих сегментах.

Третє, потрібно активно працювати у напрямку скорочення NPL у банках. У нас запрацював комітет з врегулювання недіючих кредитів держбанків, який визначив основні принципи реструктуризації поганих боргів. Сподіваємось на створення незалежних наглядових радах в Ощадбанку та Укрексімбанку, що дозволить оновити цілі для менеджменту і переглянути актуальні політики. Також ми не забуваємо про законопроект про створення компаній з управління проблемною заборгованістю. Він дозволить запустити в Україні вторинний ринок проблемних боргів, з якими зможуть працювати як професійні, так і інституційні інвестори. Чекаємо на його реєстрацію в Парламенті.

Четверте, сектор поступово трансформується. Так, кількість банків скорочується, проте це відбувається за рахунок злиття/об’єднань банків, або їх добровільної відмови від ліцензії. Ми очікуємо, що такі тенденції будуть продовжуватись, і це один з елементів нашої спільної роботи із сектором.

П’яте, банківський сектор повернувся до прибуткової діяльності. За 9 місяців банківський прибуток становив 10,9 млрд. грн. Основні причини: значне зростання процентного доходу; стрімке зростання роздрібного кредитування збільшило комісійні доходи; зниження витрат банків на формування резервів.

Роботи, звісно ж, ще вистачає, проте ми не плануємо зупинятися».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: