Для чого потрібні наглядові ради на державних підприємствах

Створення наглядових рад для особливо важливих для економіки підприємств – це частина реформи корпоративного управління у державному секторі, яка дозволить перейти від прямого управління державними підприємствами до впровадження інструментів корпоративного управління, поширених у країнах OECD.

Про це повідомляє Офіс реформ Кабінету Міністрів України на своїй офіційній сторінці у Facebook.

Зокрема, зазначене вище:

– підвищить ефективність управління державними активами завдяки залученню до наглядових рад професіоналів зі значним досвідом;

– унеможливить необґрунтоване втручання чиновників у процеси прийняття управлінських рішень для державних підприємств;

– відокремить функцію держави як власника від його функції регулятора або полісімейкера галузі. Держава не буде через профільне міністерство одночасно володіти майном підприємства, встановлювати тарифи на його послуги чи продукцію та відповідати за стратегію розвитку галузі. Поєднання цих функцій призводить до неефективного управління державним майном і створює можливості для корупції.

Законодавчі передумови для формування наглядових рад для державних підприємств були створені у 2016 році, коли Верховна Рада прийняла відповідний Закон. За цим Законом наглядовим радам делеговано такі функції:

– на підставі політики власності розробляти і затверджувати довгострокову стратегію підприємства;

– розробляти і затверджувати річний фінансовий план;

– призначати та звільняти його менеджмент;

– встановлювати розмір та умови виплати винагороди;

– формувати підрозділи внутрішнього аудиту;

– здійснювати відбір незалежного зовнішнього аудитора;

– приймати рішення про вчинення важливих угод та багато іншого.

Утворений Урядом Комітет з призначень керівників та членів наглядових рад для особливо важливих для економіки підприємств України формує такі професійні наглядові ради шляхом прозорого конкурсного відбору. Більшість у цих наглядових радах мають незалежні члени, меншість – представники держави.

Після зміни на початку 2018 року механізму конкурсного відбору, наглядові ради були сформовані для трьох великих державних підприємств – «Укрзалізниці», «Укренерго», «Укрпошти». Наразі триває відбір у наглядові ради «Адміністрації морських портів України» та «Міжнародного аеропорту «Бориспіль». Сформовані наглядові ради вже демонструють свою ефективність.

Важливою частиною реформи корпоративного управління в державному секторі є також те, що Уряд прийняв Основні засади державної політики власності, на основі яких будуть розроблені політики власності щодо тих підприємств, які поки залишаються у власності держави. У цих політиках повинна бути зафіксована чітка відповідь на питання – з якою метою держава володіє цим підприємством і які KPI (Ключові показники ефективності) вона ставить його менеджменту.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: