Інновації на фінансовому ринку потребують законодавчої підтримки
|Національний банк ініціює зміни до законодавчого регулювання платіжної інфраструктури України, готуючись до подальшої покрокової імплементації європейських норм.
Про це повідомив в.о. Директора Департаменту стратегії і реформування НБУ Михайло ВІДЯКІН під час конференції KPMG «Fintech as a key driver of financial system transformation», йдеться на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.
«Сьогодні існують дві основні перешкоди для активного розвитку фінтех-галузі в Україні – регуляторна та інституційна. Щодо регуляторної проблеми, то фінтех розвивається в існуючому доволі «вузькому» законодавчому полі України. Порівнюючи законодавство України з вимогами євродиректив, що стосується однієї сфери, то ми бачимо майже 100% розбіжностей з тим, як це регулюється в Європейському Союзі. У нас бракує багато ключових визначень, вимог до розкриття інформації, правил роботи для учасників ринку нових сервісів тощо», – розповів Михайло Відякін.
Він наголосив, що все це призводить до «адаптації» бізнес-моделей учасників інноваційного ринку до обмеженого українського законодавства та вибудованих під нього регуляцій, що обмежує розвиток бізнесу.
«Інколи такі бізнес-моделі юридично не життєздатні взагалі, хоча успішно працюють в інших країнах», – зауважив представник НБУ.
За його словами, подібні наявні розбіжності в регулюванні стосуються Другої платіжної євродирективи PSD2 – EU Directive 2015/2366.
«Щодо інституційної перешкоди, проблема полягає в тому, що в Україні є багато регуляторів фінансового сектору, але немає жодного відповідального за розвиток фінтеху та інновацій у фінансовій сфері, хоча сприймають та апелюють чомусь лише до одного – до НБУ, забуваючи навмисно про інших регуляторів. Водночас Україні дуже не вистачає «поведінкового» регулятора на фінансовому ринку, який би опікувався бізнес-практикою компаній та правилами прозорого розкриття інформації споживачам про фінансові послуги, продукти тощо», – сказав Михайло Відякін.
Він додав, що всі ці сфери регулювання та сектори можна було б поєднати в одному «мегарегуляторі» фінринку, як це зроблено в багатьох країнах Європи. Така практика створює єдиний відповідальний державний орган для регулювання фінансового ринку, спрощує підходи у запровадженні нових та дружніх до інновацій правил для усього ринку, а також запроваджує єдине вікно для опрацювання ідей розвитку фінтех галузі в Україні.
Саме тому НБУ підтримує та закликає до необхідності найшвидшого ухвалення у другому читанні законопроектів №2413а про консолідацію регулювання фінансових ринків та №2456-д про захист прав споживачів фінансових послуг.
«Наша мета як центробанку – створити всі необхідні умови у фінансовій сфері для розвитку бізнесу в Україні», – наголосив пан Відякін.
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: