Інновації на фінансовому ринку потребують законодавчої підтримки

Національний банк ініціює зміни до законодавчого регулювання платіжної інфраструктури України, готуючись до подальшої покрокової імплементації європейських норм.

Про це повідомив в.о. Директора Департаменту стратегії і реформування НБУ Михайло ВІДЯКІН під час конференції KPMG «Fintech as a key driver of financial system transformation», йдеться на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook.

«Сьогодні існують дві основні перешкоди для активного розвитку фінтех-галузі в Україні – регуляторна та інституційна. Щодо регуляторної проблеми, то фінтех розвивається в існуючому доволі «вузькому» законодавчому полі України. Порівнюючи законодавство України з вимогами євродиректив, що стосується однієї сфери, то ми бачимо майже 100% розбіжностей з тим, як це регулюється в Європейському Союзі. У нас бракує багато ключових визначень, вимог до розкриття інформації, правил роботи для учасників ринку нових сервісів тощо», – розповів Михайло Відякін.

Він наголосив, що все це призводить до «адаптації» бізнес-моделей учасників інноваційного ринку до обмеженого українського законодавства та вибудованих під нього регуляцій, що обмежує розвиток бізнесу.

«Інколи такі бізнес-моделі юридично не життєздатні взагалі, хоча успішно працюють в інших країнах», – зауважив представник НБУ.

За його словами, подібні наявні розбіжності в регулюванні стосуються Другої платіжної євродирективи PSD2 – EU Directive 2015/2366.

«Щодо інституційної перешкоди, проблема полягає в тому, що в Україні є багато регуляторів фінансового сектору, але немає жодного відповідального за розвиток фінтеху та інновацій у фінансовій сфері, хоча сприймають та апелюють чомусь лише до одного – до НБУ, забуваючи навмисно про інших регуляторів. Водночас Україні дуже не вистачає «поведінкового» регулятора на фінансовому ринку, який би опікувався бізнес-практикою компаній та правилами прозорого розкриття інформації споживачам про фінансові послуги, продукти тощо», – сказав Михайло Відякін.

Він додав, що всі ці сфери регулювання та сектори можна було б поєднати в одному «мегарегуляторі» фінринку, як це зроблено в багатьох країнах Європи. Така практика створює єдиний відповідальний державний орган для регулювання фінансового ринку, спрощує підходи у запровадженні нових та дружніх до інновацій правил для усього ринку, а також запроваджує єдине вікно для опрацювання ідей розвитку фінтех галузі в Україні.

Саме тому НБУ підтримує та закликає до необхідності найшвидшого ухвалення у другому читанні законопроектів №2413а про консолідацію регулювання фінансових ринків та №2456-д про захист прав споживачів фінансових послуг.

«Наша мета як центробанку – створити всі необхідні умови у фінансовій сфері для розвитку бізнесу в Україні», – наголосив пан Відякін.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: