Індекс інвестиційної привабливості України

indexЄвропейська Бізнес Асоціація оприлюднила дослідження Індексу інвестиційної привабливості України у другому півріччі 2016 року. У листопаді-грудні 2016 року ЄБА отримала та проаналізувала відповіді 89 керівників міжнародних, європейських та українських компаній, які поділилися своїм баченням ситуації.

ЗНАЧЕННЯ ІНДЕКСУ

Як свідчать дані дослідження, у другому півріччі поточного року показник Індексу склав 2,85 бали (з 5 можливих). Для порівняння, у першому півріччі результат був майже таким самим і становив 2,88 бали.

За всю історію вимірювання (з 2008 року) Індекс жодного разу не досяг позитивної зони (вище 4 балів). Найвищий його показник (3,4 бали) був зафіксований у кінці 2010 року. При цьому до 2016 року Індекс розраховувався раз на квартал, а у поточному році – раз на півріччя.

ЧИ ПРОЙДЕНО «ДНО»?

Експерти ЄБА зазначають, що впродовж 2016 року значних коливань Індексу не відбулося, що наочно свідчить про певну стабілізацію в інвестиційному кліматі. Очевидно, що кризовий період минає, бізнес вже пристосувався до непередбачуваності та мінливих умов ведення підприємницької діяльності і поступово повертається до життя, більш впевнено плануючи майбутнє.

Цей тренд до спокійного і поміркованого ставлення до змін відстежується і надалі. Наприклад, більш-менш оптимістичні настрої інвесторів у плануванні активності на наступний рік Асоціація спостерігала і у серпні-вересні цього року, коли було отримано результати ще одного дослідження – Економічні прогнози на 2017 рік. На той момент великі компанії як раз закладали бюджети на наступний рік та займалися стратегічним плануванням діяльності на довгострокову перспективу.

Водночас, настрої бізнесу є гіршими ніж могли бути. На це є декілька причин. Влада України суттєво втратила довіру бізнесу через відсутність боротьби з корупцією та засилля особистих інтересів у чиновників. Темп реформ повільний, не такий активний та прогресивний, як він мав би бути, на думку бізнесу – відбувається, скоріш, «імітація» реформ.

НАСТРОЇ БІЗНЕСУ

Згідно з дослідженням, на запитання «Як ви оцінюєте бізнес-клімат?» більшість респондентів (67%) зазначили, що у другій половині поточного року він був несприятливим. Щоправда у першій половині року цей показник становив 78%. Ще 23% опитаних відповіли, що інвестиційний клімат є нейтральним та залишається без змін. І лише 2,2% назвали умови ведення бізнесу дуже сприятливими.

Порівнюючи інвестклімат у першому та другому півріччі 2016 року, 46% топ-менеджерів компаній-членів Асоціації зазначили, що він лишився незмінним – ані покращення, ані значного погіршення не відбулося. Більшість опитаних (48%) переконані, що бізнес-клімат у перші шість місяців 2017 року також залишиться на тому ж рівні. Але 34,9% респондентів очікують покращення у наступні півроку.

Майже 30% топ-менеджерів не радять колегам планувати інвестиційні проекти у січні-червні 2017 року, а 12% взагалі категорично не радять цього робити. Натомість 22,5% вважають, що все ж таки варто інвестувати, а 4,5% оптимістів повністю підтримують ідею розгортання інвестиційних проектів у цей період.

Більш детально – у дослідженні ЄБА

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: