Що планує НБУ на 2019 рік

Національний банк провів підсумкову нараду року з топ-менеджерами сорока найбільших банків України, інформує прес-служба регулятора.

ПІДСУМКИ РОКУ

Під час зустрічі було підбито перші підсумки роботи НБУ та банківської системи у поточному році та обговорено плани на 2019 рік.

«2018 рік став свідченням того, наскільки важливою для забезпечення макрофінансової стабільності та зростання економіки є послідовна та незалежна політика центрального банку. Сьогодні ми бачимо результат – українська економіка поступово відновлюється, інфляція знижується і є передбачуваною, а банківська система – стійкою, докапіталізованою, прозорою та прибутковою. Саме макроекономічна та фінансова стабільність і відновлення довіри до банківської системи є найвагомішими здобутками Національного банку у 2018 році», – наголосив Голова НБУ Яків СМОЛІЙ.

Він назвав важливим фактором для досягнення стратегічних цілей НБУ значний прогрес у продовженні співпраці України з Міжнародним валютним фондом у рамках нової програми Stand-By Arrangement.

У 2019 році Національний банк і надалі проводитиме виважену та прогнозовану політику, якої дотримувався попередні три роки. А саме продовжить працювати над забезпеченням цінової і фінансової стабільності та втіленням реформ, пріоритети в яких визначає Стратегія НБУ, затверджена навесні цього року.

«2019-й – рік виборів і відповідно підвищеної політичної турбулентності. Незважаючи на це, Національний банк і надалі залишатиметься незалежним та поза політикою», – підсумував Яків Смолій.

БАНКІВСЬКИЙ СЕКТОР

Зі свого боку Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА розповіла про результати роботи банківського сектору у 2018 році. За її словами, вперше з 2013 року банківська система закінчить рік прибутковою: за десять місяців прибуток становив 14,8 млрд. грн.

«Для нас важливо, що банківська система зараз залишається не лише прибутковою, але і достатньо ліквідною та капіталізованою. Адекватність капіталу в секторі загалом є вищою за мінімально необхідний рівень. Ті банки, що мають додаткову потребу в капіталі, мають час до 1 квітня 2019 року для виконання своїх планів», – зазначила Катерина Рожкова.

Вона також нагадала, що Національний банк продовжує впровадження європейських норм регулювання фінансового ринку, які базуються на рекомендаціях Базель ІІІ. Зокрема, мова йде про запровадження кількісних показників у роботі банків, таких як ліквідність чи капітал, а також оцінку бізнес моделей та стандартів корпоративного управління.

«До кінця цього року ми плануємо затвердити нове положення про ліцензування банків, яким впровадимо оновлені вимоги до власників істотної участі, оцінки придатності керівників у банку, що виконують ключові функції, а також оптимізуємо окремі процеси. Крім того, з точки зору корпоративного управління банки продовжують за встановленим графіком працювати над імплементацією Постанови про систему управління ризиками (Постанова №64 від 11.06.2018 р.)», – розповіла Перший заступник Голови НБУ.

У наступному році Національний банк значну увагу приділятиме фінансовому моніторингу в банках.

«Ми очікуємо, що наступного року Верховна Рада ухвалить новий закон «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів. Він передбачає суттєві зміни, які ми спільно з банківською спільнотою маємо опрацювати для посилення контролю за операціями та забезпечення їх прозорості. У 2019 році Національний банк планує розпочати діагностику систем фінансового моніторингу банків, щоб не допустити їх використання для незаконних фінансових транзакцій», – додала Катерина Рожкова.

МОНЕТАРНА ПОЛІТИКА

Заступник Голови НБУ Олег ЧУРІЙ проінформував про рішення щодо переходу до гнучкішого операційного дизайну монетарної політики, який сприятиме кращому функціонуванню трансмісійного механізму і досягненню стратегічної цілі з інфляції на рівні 5% +/-1% у середньостроковій перспективі.

«Упродовж наступного року стан ліквідності банківської системи може бути нестійким: змінюватися від профіциту до дефіциту та навпаки. Крім того, ліквідність може нерівномірно розподілятися між банками. Ми вирішили, що в таких умовах основними операціями мають стати тендери як з розміщення депозитних сертифікатів строком на 14 днів, так і з рефінансування на цей же строк за єдиною ставкою на рівні облікової і без обмеження обсягів», – пояснив Олег Чурій.

ГОТІВКОВИЙ ОБІГ

За словами Заступника Голови НБУ Сергія ХОЛОДА, Національний банк активно працює над подальшою оптимізацією готівкового обігу в Україні, зокрема над оновленням номінального ряду національної валюти та реалізацією делегованої моделі готівкового обігу в усіх регіонах України.

Зокрема, він зазначив: «Сьогодні уповноважені банки частково забезпечують готівкою більшість регіонів України. Водночас ми рухаємося до нашої стратегічної мети – у перспективі у власності Національного банку залишаться лише два касові центри (у Києві та Львові), що забезпечуватимуть підкріплення готівкою уповноважених банків, банків і CIT-компаній».

ПЛАТІЖНІ СИСТЕМИ

Крім того, у планах регулятора на наступний рік – модернізація Системи електронних платежів Національного банку, що передбачає можливість здійснення миттєвих платежів у форматі 24/7 і на національному рівні, гармонізація українського законодавства з нормами директив ЄС, реалізація концепції Open Banking та впровадження міжнародних стандартів обміну фінансовими повідомленнями (IBAN та ISO 20022).

Також Національний банк продовжить розвивати національну платіжну систему ПРОСТІР.

«Національна платіжна система побудована на сучасних алгоритмах, вона забезпечує міжбанківські р2р-перекази, технології захисту, безконтактну оплату тощо. Нещодавно реалізований кобейджинговий-проект між ПРОСТІР та китайською міжнародною платіжною системою UnionPay здатен запропонувати українським банкам нові продукти та посилити конкуренцію на платіжному ринку України. У цьому році термінальна мережа прийому карток національної платіжної системи досягла майже 95%, у перспективі ми прагнемо досягни стовідсоткового показника та зосередитися на емісії платіжних карток ПРОСТІР», – додав Сергій Холод.

PAPERLESS ТА МСФЗ

Заступник Голови НБУ Роман БОРИСЕНКО подякував Незалежній асоціації банків України та комерційним банкам за активну участь у реалізації проекту Paperless, який створює підґрунтя для спрощення порядку здійснення та переведення значної частини банківських операцій в електронний формат. Він наголосив на необхідності розробки та реалізації нового етапу проекту у співпраці з банківською спільнотою.

Роман Борисенко також відзначив успішну скоординовану діяльність банків щодо впровадження МСФЗ 9 у 2018 році.

Він нагадав, що внутрішня трансформація центрального банку продовжується і сфокусована на покращенні процесів та їх автоматизації на основі промислових ІТ рішень.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: