Які переваги отримає Україна від Плану дій BEPS

Запровадження Плану дій BEPS в Україні має стати передумовою валютної лібералізації та відповіддю на глобальні виклики. Про це йшлося на експертному обговоренні в Європейській Бізнес Асоціації.

У повідомленні ЄБА зазначається, що світовими трендами є збільшення вимог щодо прозорості та гармонізація податкових вимог до ведення бізнесу. Ці тренди знайшли своє втілення, зокрема, у Плані дій для боротьби з розмиванням бази оподаткування і переміщенням прибутків за кордон («План дій BEPS»). Україна не стоїть осторонь глобальних процесів. Відповідний проект закону щодо запровадження деяких заходів із Плану дій BEPS зараз знаходиться на стадії обговорення. Комплекс заходів, що складуть пропонований пакет змін до законодавства, допоможуть мінімізувати ухилення від корпоративного прибутку та його штучне переміщення у низькоподаткові юрисдикції несумлінними платниками.

Впровадження Плану дій BEPS стане важливим кроком як для бізнесу, зокрема, так і для держави в цілому. Від його впровадження залежить подальша лібералізація валютного законодавства. Адже валютна «несвобода» створює значні ускладнення для розвитку бізнесу та залучення нових інвесторів. Намагання убезпечитись від валютних ризиків було та залишається одним із ключових мотивів побудови транскордонних структур (у тому числі офшорних компаній) українськими інвесторами.

Прийняття Плану дій BEPS та впровадження пов’язаної із ним валютної лібералізації дозволить бізнесу працювати за прозорими правилами, розширить можливості для ведення українськими інвесторами повноцінної діяльності на зовнішніх ринках, уникаючи упередженого ставлення з боку іноземних контрагентів, банків та регуляторів. Крім того, країна отримає суттєве розширення податкової бази внаслідок боротьби з ухиленням від оподаткування.

Очевидно, що будь-які зміни мають відбуватись у країні комплексно. Тож, паралельно «в пакеті» з Планом дій BEPS мають йти заходи із запровадження разового добровільного декларування. Найближчим часом буде запропоновано для обговорення відповідну Концепцію, а згодом – відповідний законопроект. Мета такого декларування – надати можливість фізичним особам виправити допущені у минулому помилки та порушення й розпочати працювати прозоро, сплативши до бюджету певну суму податку.

Як зазначила Перший заступник Голови НБУ Катерина РОЖКОВА, мова у жодному разі не йде про амністію. Обмеження щодо добровільного декларування повинні не допустити легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом.

Зі свого боку, бізнес-спільнота уважно вивчить дану Концепцію та надасть свої детальні пропозиції.

Україна активно веде роботу в напрямку прозорості та відкритості, щоб бути у тренді світової практики. Зокрема, вона рухається до запровадження системи автоматичного обміну інформацією. Подальше підтримання даного тренду сприятиме відкритості та передбачуваності українського бізнес-середовища та стане позитивним сигналом для інвесторів. На заході також було зазначено, що міжнародні партнери готові надавати країні технічну допомогу, необхідну для забезпечення функціонування такої системи.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: