Індекс інвестиційної привабливості України дещо знизився

За підсумками другого півріччя 2018 року даний показник склав 3,07 бали (за 5 бальною шкалою). Про це свідчать результати опитування, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією, йдеться у прес-релізі ЄБА.

МЕТОДОЛОГІЯ

В опитуванні взяли участь 115 керівників найбільших міжнародних та українських компаній – членів ЄБА, які традиційно поділилися власними враженнями та прогнозами розвитку інвестиційного клімату в Україні.

Європейська Бізнес Асоціація щоквартально задає директорам своїх членських компаній 5 питань:

1) Що ви думаєте про інвестиційний клімат в Україні?

2) Як ви оцінюєте поточний інвестиційний клімат для вашої компанії порівняно з попередніми 6 місяцями?

3) Які ваші прогнози щодо інвестиційного клімату в найближчі 6 місяців?

4) Чи вигідно буде інвестувати в Україну в найближчі 6 місяців?

5) Які ваші очікування щодо ведення бізнесу у вашому секторі в найближчі 6 місяців.

У цьогорічному дослідженні містилося одне бонусне питання – як ви оцінюєте впровадження податку на виведений капітал?

ЄБА використовує шкалу Лайкерта, яка має 5 градацій, де: 1 – це вкрай негативно, 5 – вкрай позитивно, 3 – нейтрально.

ОСНОВНІ РЕЗУЛЬТАТИ

Як свідчать результати опитування, впродовж останнього року відбулася низка позитивних зрушень, помітних для бізнесу. Так, топ-менеджери членських компаній Асоціації відмічають лібералізацію валютного законодавства, відносну стабільність національної валюти та рівня інфляції, реалізацію ефективних методів протидії рейдерству, пожвавлення економіки та розвиток електронних сервісів, постійний діалог влади з бізнесом.

Настрої бізнесменів стали більш стриманими. Так, під час минулої хвилі опитування кількість незадоволених інвесткліматом складала 38%, наразі їх відсоток дещо зріс до 40%. Відсоток задоволених поточним станом також зменшився, якщо порівняти з результатом попередньої хвилі. Зараз 25% топ-менеджерів вважають бізнес-середовище сприятливим (на початку 2018 року таких було 28%).

На думку більшості інвесторів, вагомих змін інвестиційний клімат так і не зазнав. До «старих» проблем, серед яких неефективна боротьба з корупцією та недовіра до судової системи, додалися перестороги у зв’язку із введенням воєнного стану та передвиборчим періодом. Серед основних проблем інвестори також зазначили високий рівень корупції (78% респондентів критично не задоволені станом справ), недовіру до судової системи – 74%, відсутність земельної реформи – 66% та тіньову економіку – 65%.

Наразі інвестори не поспішають робити оптимістичних висновків щодо майбутнього. Так, 53% керівників компаній вважають, що бізнес-клімат в Україні залишиться незмінним у першому півріччі 2019 року. Так само половина респондентів вважає, що умови для їхнього бізнесу залишаться незмінними. І незважаючи на це, 42% вважають, що Україна  все таки є вигідним ринком для інвестування у найближчі шість місяців.

«Інтегральний показник Індексу тримається на приблизно однаковому рівні, починаючи з 2017 року. Вочевидь, на це впливають трансформаційні процеси в Україні. Природно, що напередодні виборів топ-менеджери стають більш обережними у своїх прогнозах. Тому для бізнесу важливо, щоб наступний рік не приніс радикальних змін та коливань всередині країни, маємо продовжити той курс на реформи, який задекларувала Україна. Популізм та поспішні рішення не мають стати на заваді нашому прогресу», – зазначила Виконавчий директор ЄБА Анна ДЕРЕВ’ЯНКО.

У ході опитування було додатково винесено на обговорення питання впровадження податку на виведений капітал – найбільш дискусійну тему, що торік обговорювалася у бізнес-спільноті. Результати виявилися наступними: 32% підтримують ідею впровадження податку на виведений капітал, ще 18% підтримують із зауваженнями, при цьому 35% не змогли визначитися, а 10% висловилися проти.

Крім того, топ-менеджери компаній відповіли на питання, що повинно змінитися для якісного зрушення на краще. Так, більшість інвесторів чекають на реальний прогрес у запровадженні верховенства права та боротьбі з корупцією, політичну стабільність, боротьбу з контрабандою та тіньовою економікою, якісну судову реформу, вільний ринок землі, прозору приватизацію, покращення інфраструктури та забезпечення захисту прав інтелектуальної власності.

Більш детально – в Індексі інвестиційної привабливості України за друге півріччя 2018 року

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: