Виклики для фінансової стабільності у 2019 році

Рада з фінансової стабільності обговорила ризики для фінансового сектору та затвердила принципи реструктуризації непрацюючих кредитів держбанків.

Як повідомляє прес-служба Міністерства фінансів, наприкінці грудня відбулось останнє у 2018 році засідання Ради з фінансової стабільності (РФС). Учасники засідання констатували, що активізація співпраці з Міжнародним валютним фондом і отримання фінансування від нього та інших міжнародних організацій є вкрай важливим для збереження макроекономічної стабільності в період суттєвих виплат за зовнішніми боргами України у 2019 та 2020 роках.

Незважаючи на помітні зовнішні та внутрішні виклики, минулий рік завершився позитивно: зростання ВВП очікується на рівні 3,4%, міжнародні резерви України сягнули п’ятирічного максимуму, на валютному ринку спостерігається укріплення гривні, дефіцит бюджету близький до історичного мінімуму, закладено передумови для подальшого уповільнення інфляції.

РФС відзначила зусилля Міністерства фінансів щодо проведення стриманої фіскальної політики протягом року, а також спільні зусилля із запуску нової програми співпраці Stand-By із МВФ.

Водночас члени Ради наголосили на ключових викликах 2019 року, серед яких – уповільнення темпів зростання світової економіки та економіки країн – торговельних партнерів України, коригування цін на сировинні товари, підвищення процентних ставок провідними центробанками світу. Одним із компенсаторів цих ризиків стане суттєве зниження цін на нафту. Економічне зростання в Україні дещо уповільниться, зокрема через жорстку монетарну та фіскальну політику, що необхідно для збереження макроекономічної та фінансової стабільності. Додаткові ризики створюють дисбаланси на ринку праці. Також є невизначеність через входження України в рік подвійних виборів.

Одним із питань розгляду засідання РФС стало питання непрацюючих кредитів (NPLs) у банках державного сектору. Вирішення цієї проблеми є ключовою задачею для РФС, Національного банку та Міністерства фінансів. На сьогодні ведеться робота з напрацювання постанови НБУ про роботу з NPL, яка сформує стандарти та рекомендації щодо роботи банків із проблемними позичальниками.

Загалом, протягом засідання було розглянуто низку таких питань, пов’язаних із роботою банків державного сектору:

– Затверджено принципи реструктуризації непрацюючих кредитів банками державного сектору. РФС очікує, що дотримання цих принципів гарантуватиме належний захист інтересів держави як власника банків.

– Обговорено питання формування незалежних рад «Ощадбанку» та «Укрексімбанку». Міністерство фінансів докладає зусиль для вчасного відбору членів рад через прозорий конкурс.

– Обговорено питання кредитування державними банками найбільших державних компаній. РФС вирішила, що для врегулювання питання надмірного кредитування державних компаній банками державного сектору необхідним є напрацювання системних рішень, з цією метою проводитимуться консультації з банками, компаніями-позичальниками та МФО.

Члени Ради також торкнулися питань детінізації економіки та посилення прозорості роботи фіскальних органів після розділення Державної фіскальної служби. У фокусі уваги має бути моніторинг трансфертного ціноутворення, врегулювання питання автоматичного обміну інформацією з митними органами країн-партнерів та створення подвійних митниць.

Члени Ради також підтримали впровадження системи подання фінансової звітності в єдиному електронному форматі XBRL для великих підприємств з 2019 року. Це надасть переваги як підприємствам унаслідок автоматизації підготовки та подання звітів, так і користувачам даних завдяки підвищенню їх надійності та прозорості.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: