Як залучити кошти через ІРО або ІСО

Обидві процедури допоможуть компанії отримати необхідні фінансові ресурси, проте кожна з них має свої особливості.

ІРО

Про це повідомив, виступаючи у Legal High School, Партнер, керівник практики корпоративного права та М&A МЮГ Eterna Law Олег МАЛЬСЬКИЙ.

Як зазначається у прес-релізі LHS, він, зокрема, зазначив, що ІРО – це, в першу чергу, залучення інвестицій, адже на певному етапі розвитку компанії настає необхідність залучення сторонніх коштів. І одним із джерел є залучення коштів широкого загалу, а не кількох великих інвесторів. ІРО – це не продаж активів компанії, а на 90% залучення коштів на розвиток підприємства. Vожна залучити кошти кількох великих інвесторів, продавши їм частину бізнесу на умовах закритості, а можна залучити кошти з усього світу, розмістивши акції компанії на відкритому ринку.

На думку Олега Мальського, вихід компаній на ринки зовнішніх запозичень пов’язаний з наявністю великої кількості грошових коштів у приватних осіб, котрі вони хочуть інвестувати. При залученні коштів великої кількості недосвідчених інвесторів завжди є можливість шахрайства, тому на ринку функціонує регулятор (як правило, комісія з цінних паперів), який має захищати інтереси малих інвесторів. Для цього до компанії, що хоче розмістити свої акції на відкритому ринку, застосовується ряд вимог.

Юрист навів приклади найбільших публічних залучень капіталу, рекордсменом яких досі залишається китайський холдинг Alibaba Group, який у ході ІРО залучив на біржі Нью-Йорка $25 млрд. Пан Мальський також розповів про технічну процедуру виводу компанії на ІРО.

Зокрема, він зазначив, що термін підготовки до розміщення акцій триває від 4 до 12 місяців. Він включає приведення звітної документації підприємства до певного стандарту та її ґрунтовний аудит, консультації юристів з метою консолідації та структурування бізнесу та виконання нормативних вимог регулятора до документації компанії.

Наступний крок – маркетинг, тобто широка презентація концепції компанії та мети залучення інвестицій. Презентація може бути доволі ґрунтовною. Це документ на більш ніж 300 сторінок, підготовка якого професіоналами триває близько року і коштує недешево. У цьому документі обов’язково зазначаються так звані ризик-фактори, які можуть негативно позначитися на потенційних прибутках компанії, аби інвестори мали повне уявлення, куди вони вкладають кошти. Публічне розміщення вимагає від компанії ведення прозорого бізнесу – звітності тощо, аби інвестори мали уявлення про стан її справ, що вимагає безліч часу і коштів. Відтак, інколи компанії після ІРО йдуть з ринку.

ІСО

За словами Олега Мальського, така процедура була чинною впродовж століття, до того часу, поки не виникла система ІСО. Ця система з’явилася 15 років тому, з розвитком криптовалют і технології блокчейну, яка гарантувала розвиток без втручання держави. Процедура виходу на ринок запозичень за системою ІСО приблизно вдвоє коротша, ніж за системою ІРО за часом, і презентація в ІСО займає усього 20 сторінок проти 300 у ІРО. Порівнюючи результати двох систем, юрист дійшов висновку, що нова система дозволяє залучити у рази більші кошти при суттєво менших витратах.

Він також наголосив, що наразі проблемою є те, що регулятор, який добре навчився регулювати роботу традиційної біржі та її гравців, не готовий працювати в нових умовах, і повноцінне регулювання у царині ІСО наразі відсутнє.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: