Основні результати фінансового моніторингу в 2018 році

Держфінмоніторинг підбив підсумки своєї діяльності у минулому році.

УЗАГАЛЬНЕНІ МАТЕРІАЛИ

За інформацією прес-служби відомства, торік Держфінмоніторингом було підготовлено 934 матеріали (з них 466 узагальнених матеріалів та 468 додаткових узагальнених матеріалів), які направлено до:

‐ органів прокуратури – 159 матеріалів (з них 40 узагальнених матеріалів та 119 додаткових узагальнених матеріалів);

‐ Державної фіскальної служби України – 190 матеріалів (з них 157 узагальнених матеріали та 33 додаткових узагальнених матеріалів);

‐ органів внутрішніх справ – 106 матеріалів (з них 85 узагальнений матеріал та 21 додатковий узагальнений матеріал);

‐ Служби безпеки України – 178 матеріалів (з них 97 узагальнених матеріалів та 81 додатковий узагальнений матеріал);

‐ Національного антикорупційного бюро України – 300 матеріалів (з них 86 узагальнених матеріалів та 214 додаткових узагальнених матеріалів);

‐ розвідувальних органів – 1 узагальнений матеріал.

Слід відмітити, що в порівнянні з попереднім періодом у 2018 році кількість переданих Держфінмоніторингом до правоохоронних органів узагальнених матеріалів зросла на 31,2%.

У вказаних матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 347,4 млрд. грн.

Держфінмоніторингом приділяється особлива увага щодо розслідування фактів відмивання коштів, одержаних від корупційних діянь, розкрадання та привласнення державних коштів та майна.

Зокрема, за 2018 рік Держфінмоніторингом направлено до правоохоронних органів 420 таких матеріалів (128 узагальнених матеріалів та 292 додаткових узагальнених матеріалів), зокрема, до:

‐ Національного антикорупційного бюро України – 300 матеріалів;

‐ органів прокуратури України – 110 матеріалів;

‐ Служби безпеки України – 10 матеріалів.

У згаданих матеріалах сума фінансових операцій, які можуть бути пов’язані з легалізацією коштів та з учиненням іншого злочину, визначеного Кримінальним кодексом України, становить 277,8 млрд. грн.

МІЖВІДОМЧА СПІВПРАЦЯ

З метою підвищення ефективності міжвідомчого співробітництва протягом 2018 року відомством було акцентовано головну увагу на впровадженні Плану дій стосовно удосконалення національної системи фінансового моніторингу, за результатами 5-го раунду оцінки України Спеціальним комітетом експертів Ради Європи із взаємної оцінки заходів протидії відмиванню коштів та фінансування тероризму (MONEYVAL). Вказаний План дій розроблений Держфінмоніторингом спільно з іншими заінтересованими органами та у травні 2018 року був підтриманий Кабінетом Міністрів України.

Крім того, протягом звітного періоду Держфінмоніторингом організовано проведення четвертого, п’ятого і шостого засідань Ради з питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

Також у звітному періоді Держфінмоніторингом проведено 51 координаційна нарада із зацікавленими органами щодо питань запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, та фінансуванню тероризму, укладено Угоду про співробітництво з Державним бюро розслідувань та підписано протокол з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку щодо обміну інформацією.

У сфері методологічного забезпечення системи фінансового моніторингу Держфінмоніторингом посилено заходи щодо взаємодії із суб’єктами первинного фінансового моніторингу, зокрема:

‐ представники Держфінмоніторингу взяли участь у 94 освітніх заходах, проведених для більш ніж 3200 осіб – учасників національної системи фінансового моніторингу;

‐ проведено 3 засідання Робочої групи з розгляду проблемних питань суб’єктів первинного фінансового моніторингу – банківських та небанківських установ.

У частині координації співпраці з громадськістю Держфінмоніторингом організовано 5 засідань Громадської ради при Держфінмоніторингу, а також підписано рамковий Меморандум про співробітництво з Нотаріальною палатою України.

У рамках виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 р. №601-р «Про реалізацію Стратегії розвитку системи запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення на період до 2020 року» до Кабінету Міністрів України надана узагальнена інформація щодо стану виконання плану заходів на 2017-2019 роки з реалізації вказаної Стратегії.

УДОСКОНАЛЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА

У рамках законодавчих ініціатив у грудні 2018 року в Парламенті було зареєстровано Урядовий проект закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (№9417), участь у підготовці якого взяв Держфінмоніторинг.

Законопроект розроблено з метою імплементації норм четвертої Директиви ЄС 2015/849 «Про запобігання використанню фінансової системи для відмивання грошей та фінансування тероризму» та норм Регламенту ЄС 2015/847 «Про інформацію, що супроводжує грошові перекази».

ОЦІНКА РИЗИКІВ

У контексті підготовки до проведення в поточному році другого раунду Національної оцінки ризиків Держфінмоніторингом підготовлено і презентовано оновлену Методику національної оцінки ризиків відмивання коштів та фінансування тероризму в Україні, а також проведена секторальна оцінка ризиків використання ринку нерухомості для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом і фінансування тероризму.

Використовуючи власну практику та практику інших учасників національної системи фінансового моніторингу, а також міжнародний досвід, Держфінмоніторингом у грудні 2018 року оприлюднено типологічне дослідження на тему: «Ризики використання суб’єктів з непрозорою структурою власності у схемах відмивання кримінальних доходів».

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО

У напрямку міжнародного співробітництва протягом 2018 року представники Держфінмоніторингу взяли участь у заходах у рамках 56 та 57 Пленарних засідань Комітету експертів MONEYVAL та у Пленарному засіданні та засіданнях робочих груп Егмонтської групи Підрозділів фінансової розвідки.

Зокрема, на 25 пленарному засіданні Егмонтської групи Підрозділів фінансової розвідки, що відбулось у вересні 2018 року у м. Сідней (Австралія), розслідування Державної служби фінансового моніторингу України визнано переможцем конкурсу «Найкраща справа Егмонтської Групи» (BECA).

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: