Банки перейдуть на єдину Систему фінансової звітності

Національний банк оприлюднив правила складання фінансової звітності банків на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в рамках впровадження єдиної Системи фінансової звітності (СФЗ). Про це йдеться у повідомленні прес-служби НБУ. 

Єдина СФЗ запроваджується для підприємств, що становлять суспільній інтерес, згідно з вимогами Закону «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні». До них належать і банки.

Єдина СФЗ дасть змогу здійснювати приймання, оброблення, перевірку та розкриття фінансової звітності підприємств у єдиному електронному форматі. Вона є безкоштовною для користувачів та створюється на базі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Підприємства, у тому числі і банки, з 2019 року складатимуть і подаватимуть фінансову звітність на основі таксономії фінансової звітності за міжнародними стандартами в єдиному електронному форматі XBRL (таксономії звітності UA XBRL МСФЗ) до НКЦПФР.

Національний банк, відповідно до підписаного у 2017 році Меморандуму про взаєморозуміння щодо розробки і запровадження Системи фінансової звітності, буде її користувачем. Інші регулятори також матимуть змогу користуватися інформацією за даними СФЗ.

«Крім загального поліпшення якості та доступності корпоративної фінансової звітності єдина СФЗ суттєво спрощує обмін діловою інформацією. Зокрема, це сприятиме прозорості у відносинах банків із клієнтами, адже подавати звітність у системі будуть не тільки банки. Їхні клієнти – суб’єкти господарювання – також подаватимуть звітність за міжнародними стандартами в електронному вигляді», – наголосив Директор Департаменту бухгалтерського обліку НБУ Богдан ЛУКАСЕВИЧ.

У І кварталі 2019 року на базі НКЦПФР буде створено окремий веб-сайт єдиної Системи фінансової звітності для запуску тестування для всіх суб’єктів звітування, які перед переходом до робочої версії Системи фінансової звітності матимуть змогу перевірити:

– виконання логічних правил під час надання фінансової інформації;

– готовність власної технічної платформи створювати й надсилати звіти XBRL та ефективність обміну із СФЗ.

«Банки подаватимуть фінансову звітність в електронному форматі до НКЦПФР саме через веб-сайт. На цьому ресурсі також можна отримати загальний доступ до пояснювальних матеріалів із впровадження єдиної Системи, наприклад платформи дистанційного навчання, технічних інструментів та засобів тестування Системи фінансової звітності», – підкреслив Богдан Лукасевич.

Перед повноцінним переходом до електронного звітування на основі стандарту XBRL Національний банк проведе тестування робочої версії нового стандарту звітності банками України. Для цього буде створено окремий план-графік тестування банків. Нацбанк планує сформувати графік не раніше лютого 2019 року.

«Ми розуміємо, що складання річної фінансової звітності та її перевірка незалежними аудиторами унеможливлять повний перехід банків до складання звітності в новому форматі раніше, ніж із середини ІІ кварталу 2019 року. Саме тому центральний банк відстоюватиме реальні строки переходу банків на цю Систему фінансової звітності в рамках плану-графіка із її запровадження усіма підприємствами, які становлять суспільний інтерес», – зауважив представник регулятора.

Крім того, за словами Богдана Лукасевича, навесні Національний банк також планує провести зустрічі з банками для розʼяснення усіх можливих деталей щодо складання та подання фінансової звітності на основі таксономії звітності UA XBRL МСФЗ.

Нові правила складання фінансової звітності банків викладено в Постанові Правління НБУ від 28 грудня 2018 року №163 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: