Новації ліберальної системи валютного регулювання

В НБУ розповіли про основні особливості системи валютного регулювання, яка запроваджується з 7 лютого 2019 року.

Як зазначив Заступник Голови НБУ Олег ЧУРІЙ на зустрічі з представниками комерційних банків, нова система валютного регулювання передбачає перехід від тотального контролю за клієнтськими операціями до ризик-орієнтованого нагляду, повідомляється на офіційній сторінці Нацбанку у Facebook. Отже, змінюється сама філософія нагляду: банки отримають більше свободи і зможуть використовувати не формальний, а аналітичний підхід, оцінюючи рівень ризиковості транзакцій. Відповідно, операції бізнесу, які не матимуть ознак ризиковості, будуть проводитися швидше.

Керівник проектів та програм Департаменту відкритих ринків НБУ Емал БАХТАРІ у своїй презентації зупинився на ключових новаціях нової системи регулювання, які стосуються здійснення валютного нагляду. Зокрема, він відзначив що платежі юридичних осіб за кордон на суми до 150 тис. грн. будуть виведені з-під нагляду. Такі операції більше не вимагатимуть від бізнесу подання до банків повного пакета документів – достатньо буде лише зазначити реквізити контракту та мету переказу в платіжному дорученні.

Це лише одне з багатьох послаблень, передбачених новою системою валютного регулювання. Так, удвічі збільшується граничний строк розрахунків за зовнішньоекономічними контрактами – до 365 днів. Ще однією важливою новацією став перехід від ліцензування до системи е-лімітів для здійснення інвестицій за кордон, що також спростить життя бізнесу. Е-ліміт, обмежений сумою в 2 млн. євро/рік, буде розповсюджуватися також і на перерахування коштів на рахунок за кордоном та неторгівельні операції.

Найбільш очікувана новація для фізосіб – можливість онлайн-купівлі валюти через інтернет-банкінги та мобільні додатки комерційних банків. До того ж ця можливість передбачає купівлю іноземної валюти в межах ліміту в 150 тис. грн. додатково до ліміту на купівлю готівкової іноземної валюти. Такий самий підхід із 7 лютого запроваджується і для банківських металів.

Нове валютне регулювання також урівнює можливості нерезидентів і резидентів щодо здійснення операцій з валютою. Зокрема, з 7 лютого юридичні особи-нерезиденти отримають можливість відкривати в Україні банківські рахунки і проводити за ними майже повний спектр валютних операцій. Таким чином, нова система валютного регулювання також спростить проведення валютних операцій для іноземних гостей, які відвідують Україну, іноземних інвесторів та контрагентів українських компаній.

Упродовж зустрічі банкіри також отримали від Національного банку практичні рекомендації щодо здійснення валютного нагляду. Роз’яснення, зокрема, стосувалися належної оцінки ринковості процентної ставки за кредитним договором з нерезидентом, переказів іноземної валюти між фізичними особами на території України, уникнення подвійного контролю за операціями з експорту продукції на підставі митної декларації тощо.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: