Фінансовий сектор позбавиться від валютних дисбалансів

Національний банк затвердив механізм запобігання накопиченню валютних дисбалансів у фінансовому секторі, інформує прес-служба регулятора.

Зокрема, для запобігання накопиченню системних ризиків у фінансовому секторі, пов’язаних із припливом капіталу в Україну, Нацбанк оновив вимоги до резервування банками залучених в іноземній валюті коштів.

Відповідно до Стратегії макропруденційної політики Національного банку, обов’язкове резервування короткострокових коштів є макропруденційним інструментом, який допомагає виконувати дві проміжні цілі цієї політики – недопущення накопичення дефіциту ліквідності та зниження рівня доларизації у фінансовому секторі.

Застосування норми обов’язкового резервування за короткостроковими зовнішніми запозиченнями досі регулювалося Правилами резервування коштів за залученими уповноваженим банком депозитами і кредитами (позиками) в іноземній валюті від нерезидентів, затверджених Постановою Правління НБУ від 18 червня 2008 року №171, які втрачають чинність у зв’язку із втратою чинності Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

На заміну старим Правилам Національний банк затвердив нове Положення про порядок резервування коштів в іноземній валюті (банківських металів) за залученими банком вкладами (депозитами), кредитами (позиками) від нерезидентів. Норми цього документа мають превентивний характер і застосовуватимуться лише у разі накопичення валютних дисбалансів у фінансовому секторі і прийняття регулятором відповідного додаткового рішення щодо встановлення конкретних вимог до резервування.

Національний банк, як і раніше, матиме право встановлювати вимоги до резервування банками коштів в іноземній валюті, які отримані банком за договором про залучення вкладу (депозиту), кредиту (позики) від нерезидента та підлягають поверненню у строк до 183 календарних днів включно. При цьому, згідно з документом, ці вимоги також поширюються і на аналогічні операції з банківськими металами.

Затверджене Положення також спрощує процедуру подання банком інформації щодо сум коштів, що резервуються за відповідними операціями із залучення в іноземній валюті чи банківських металах. Зокрема, замість відповідної довідки, яку раніше банки надавали у паперовій формі, відтепер здійснено перехід на обмін статистичною інформацією в електронному вигляді.

Застосовуючи норму обов’язкового резервування за короткостроковими зовнішніми запозиченнями, Нацбанк матиме змогу запобігати накопиченню валютних дисбалансів і розгортанню системних ризиків внаслідок інтенсифікації банками короткострокових залучень іноземної валюті (банківських металів) за депозитами, кредитами (позиками) від нерезидентів.

Відповідні механізми передбачені Постановою Правління НБУ №12 від 3 січня 2019 року «Про затвердження Положення про порядок резервування коштів в іноземній валюті (банківських металів) за залученими банком вкладами (депозитами), кредитами (позиками) від нерезидентів», яка набирає чинності з 7 лютого 2019 року.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: