Нацбанк удосконалив регулювання СІТ-компаній

Національний банк розширив перелік видів діяльності CIT-компаній, оновив порядок видачі відповідних ліцензій та уточнив порядок перевірок таких компаній. Про це повідомляє прес-служба регулятора. 

ЛІЦЕНЗУВАННЯ

Зокрема, НБУ затвердив нову редакцію Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на надання банкам послуг з інкасації.

Положення розширює перелік видів діяльності юридичних осіб, які мають право надавати банкам послуги з інкасації (Cash-in-Transit компаній або СІТ-компаній), а також суттєво удосконалює порядок видачі ліцензій на надання банкам послуг з інкасації.

Відтепер, окрім надання безпосередньо послуг з інкасації, CIT-компанії матимуть можливість розширити власну діяльність на здійснення операцій з оброблення та зберігання готівки, за умови отримання відповідного погодження Національного банку.

Надання CIT-компаніями таких послуг суттєво розширить можливості для аутсорсингу у сфері готівкового обігу.

Водночас Положення встановлює більш жорсткі вимоги до фінансового стану, структури власності, ділової репутації керівників та власників істотної участі CIT-компаній.

Так, відтепер для отримання ліцензії на право надання банкам послуг з інкасації юридична особа повинна мати кошти в розмірі, передбаченому бізнес-планом на перший рік діяльності, але не менше 2 млн. грн. (для надання послуг з інкасації) та 3 млн. грн. (для діяльності з оброблення та зберігання готівки).

Крім того, відповідні юридичні особи повинні будуть відповідати вимогам щодо прозорості структури власності, зокрема відсутності циклічної структури власності та відсутності в ній трастових конструкцій.

Ліцензії CIT-компаніям видаватимуться шляхом внесення відповідного запису до електронного реєстру ліцензій. У разі необхідності, перевірити наявність та статус ліцензії в будь-який час можна за допомогою веб-сайту НБУ.

Зазначені норми містяться у Постанові Правління НБУ від 22 грудня 2018 року №150 «Про внесення змін до Положення про порядок видачі юридичним особам ліцензії на надання банкам послуг з інкасації», яка набрала чинності з 9 січня 2019 року.

ПЕРЕВІРКИ СІТ-КОМПАНІЙ

Слід нагадати, що на сьогодні в Україні здійснюють діяльність 9 CIT-компаній, які отримали ліцензію Національного банку на надання банкам послуг з інкасації.

При цьому Національний банк уточнив порядок проведення перевірок юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку на надання банкам послуг з інкасації.

Зокрема, регулятор:

– уточнив вимоги щодо організації планування та проведення перевірок таких юридичних осіб;

– визначив порядок запобігання реального чи потенційного конфлікту інтересів керівника та членів інспекційної групи, який може виникнути під час перевірки СІТ-компанії;

– визначив термін надання Національним банком юридичній особі переліку потрібних для перевірки документів та інших матеріалів;

– урегулював інші питання, що виникали під час практичної реалізації процедури перевірок СІТ-компаній.

Відповідні норми передбачені Постановою Правління НБУ від 22 грудня 2018 року №151 «Про затвердження Змін до Положення про порядок проведення перевірок юридичних осіб, які отримали ліцензію Національного банку України на надання банкам послуг з інкасації». Цей документ набрав чинності з 11 січня 2019 року.

Національний банк також затвердив графік проведення планових перевірок таких юридичних осіб на 2019 рік.

З метою підвищення прозорості нагляду за діяльністю CIT-компаній регулятор публікуватиме цей графік щорічно.

Більш детально – у Графіку перевірки СІТ-компаній на 2019 рік

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: