Банкам полегшали перехід на міжнародний стандарт фінансової звітності МСФЗ 16

НБУ тимчасово не застосовуватиме заходи впливу за порушення, пов’язані з переходом на МСФЗ 16 «Оренда».

Як повідомляє прес-служба Незалежної асоціації банків України, починаючи з 1 січня 2019 року вступили в силу зміни у фінансовому обліку, які пов’язані з впровадженням нового Міжнародного стандарту фінансової звітності 16 «Оренда» (МСФЗ 16).

Новий стандарт встановлює нову облікову модель для орендарів, підвищуючи прозорість та значно змінить облік орендарів, оскільки приведе до визнання всіх договорів оренди на балансі (як нових, так і поточних на дату переходу) і, відповідно, методів первісної оцінки.

В НАБУ зазначають, що 2018 рік був своєрідним перехідним періодом, коли банкам необхідно було ґрунтовно підготуватися до застосування МСФЗ 16: оцінити податкові наслідки переходу, розробити облікову політику, проаналізувати відповідність IT-систем вимогам ведення обліку за МСФЗ, а також оцінити готовність бізнес-процесів для підготовки звітності відповідно до вимог МСФЗ.

З метою забезпечення поступового запровадження в бухгалтерському обліку банків МСФЗ 16 Комітетом з питань оподаткування та обліку НАБУ спільно з Департаментом бухгалтерського обліку НБУ проводилася послідовна робота над новими нормативно-правовими документами, оскільки метою впровадження даного стандарту є забезпечення порядку розкриття орендарями та орендодавцями об’єктивної інформації, що правдиво представляє ці операції у фінансовій звітності і є основою для оцінки впливу оренди на фінансовий стан, фінансові результати і грошові потоки організації. Крім того, впровадження нового стандарту потребувало внесення змін до значної кількості нормативно-правових актів.

Так, завдяки спільним зусиллям НАБУ, НБУ та Міністерства фінансів були внесені зміни до Податкового Кодексу України. Зокрема, Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» № 2628-VIII від 23.11.2018 р. закріплено норми щодо врахуванню витрат суб’єктів господарювання при визначенні об’єкта оподаткування з податку на прибуток.

Разом із цим, враховуючи складність питання, протягом 2018 року НАБУ опрацьовувала з Нацбанком ті питання, які виникали у процесі впровадження нових правил обліку. Також НАБУ зверталась з проханням до регулятора про встановлення певного перехідного періоду, протягом якого до банків не застосовувати заходи впливу.

Національний банк врахував ситуацію, яка склалася, та прийняв Постанову Правління НБУ від 21 січня 2019 року №22 «Про окремі питання, пов’язані із запровадженням Міжнародного стандарту фінансової звітності 16 «Оренда», відповідно до вимог якої у період з 1 січня до 31 березня 2019 року Нацбанк не буде застосовувати до банків заходів впливу за порушення ними вимог таких документів, а саме:

– Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої Постановою Правління НБУ від 28 серпня 2001 року №368;

– Положення про порядок встановлення Національним банком України лімітів відкритої валютної позиції та контроль за їх дотриманням уповноваженими банками, затвердженого Постановою Правління НБУ від 12 серпня 2005 року №290;

– Правил організації статистичної звітності, що подається до Національного банку України, затверджених Постановою Правління НБУ від 13 листопада 2018 року №120, якщо такі порушення пов’язані з переходом на Міжнародний стандарт фінансової звітності 16 «Оренда».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: