НБУ недооцінив ВВП

vvpnbuВВП України в ІII кварталі 2016 року в порівнянні з ІIІ кварталом 2015 року зріс на 2%, що перевищило оцінку Нацбанку (1,6%), опубліковану в останньому Інфляційному звіті.

За даними Держстату, в порівнянні з попереднім кварталом (з урахуванням сезонного фактору) валовий внутрішній продукт збільшився на 0,5%. При цьому номінальний ВВП у ІІІ кварталі становив 664,7 млрд. грн., а ВВП у розрахунку на одну особу – 15 568 грн. (у ІIІ кварталі 2015 року – 13 155 грн.).

Коментуючи такі тенденції, в НБУ зазначають, що в цілому розвиток подій відповідав прогнозованому, однак тенденції за низкою компонентів були більш виражені.

Як і передбачалося, у динаміці ВВП збереглася ключова роль інвестицій – зростання валового нагромадження основного капіталу прискорилося до майже 25% (у річному вимірі), перевищивши очікування Національного банку. Також відновилося зростання споживання в державному секторі, хоча споживання домогосподарств прискорилося несуттєво (до 4,9%). Крім того, значно збільшився додатній внесок зміни запасів (до 4,6%). Це відображало як високі показники рослинництва, так і значний імпорт, у тому числі через накопичення газу в підземні сховища напередодні опалювального сезону.

Відновлення внутрішнього, насамперед, інвестиційного попиту стало рушієм прискорення імпорту в III кварталі (до 1,9% у річному вимірі), що перевищило оцінки НБУ. Натомість ситуація з експортом виявилася гіршою ніж прогнозувалося (падіння незначно уповільнилося до 5,5% у річному вимірі). У результаті, від’ємний внесок чистого експорту в III кварталі 2016 року істотно збільшився (до 9,4%).

Зміна валової доданої вартості (ВДВ) у видах економічної діяльності в цілому відповідала очікуванням. За винятком будівництва та сільського господарства динаміка інших секторів, насамперед промисловості та торгівлі, очікувано погіршилася.

Серед секторів послуг, де різко сповільнилося падіння ВДВ (з 24,6% до 6,3% у річному вимірі в порівнянні з ІІ кварталом), була фінансова та страхова діяльність. Річна динаміка ВДВ інших секторів послуг здебільшого погіршилася. Зокрема, прискорилося падіння ВДВ у секторах освіти та охорони здоров’я.

За оцінками НБУ, в IV кварталі основним рушієм економіки стане сільське господарство, насамперед завдяки суттєвому перевищенню обсягів збору пізніх культур, порівняно з попереднім роком. Крім того, в середині IV кварталу 2016 року нівелювалися ті фактори, що стримували промислову активність. Зокрема, завершилася реконструкція одного з основних залізничних перегонів на Сході країни та поліпшилася цінова кон’юнктура на світових ринках металургійної сировини та готової продукції. Це компенсує певне погіршення динаміки за іншими видами діяльності через вищу базу порівняння.

Уточнені дані щодо ВВП за ІІІ квартал та наявні дані щодо базових галузей економіки за жовтень-листопад свідчать, що з високою вірогідністю економічне зростання у 2016 році дещо перевищить прогнозні оцінки Національного банку.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: