НБУ відзвітував про євроінтеграцію

Національний банк виконав усі заплановані на 2018 рік заходи у сфері європейської інтеграції, передбачені положеннями Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, інформує прес-служба НБУ.

«Національний банк України тримає руку на пульсі та вже активно впроваджує у національне законодавство нові акти європейського законодавства. Ми ставимо перед собою амбітні завдання і намагаємося чітко слідувати наміченим цілям для виконання усіх умов входження до внутрішнього ринку фінансових послуг ЄС, як це передбачено Угодою про Асоціацію з Європейським Союзом», – зазначив Начальник Управління європейської інтеграції та міжнародних програм НБУ Володимир КУЧИН.

У 2018 році центральний банк фокусувався на роботі за трьома напрямами адаптації європейського законодавства: банківське регулювання та нагляд, лібералізація ринку капіталу, функціонування платіжних систем.

Крім того, український центральний банк розпочав роботу над новим напрямом європейської інтеграції – інтеграцією до Єдиного цифрового ринку ЄС. Це передбачає спрощений онлайн-доступ до товарів і послуг, створення сприятливих умов для розвитку цифрових мереж та надання цифрових послуг, сприяння зростанню цифрової економіки. Національний банк спільно з іншими державними установами впроваджуватиме дорожню карту, яка наразі проходить оцінку з боку ЄС.

Для забезпечення ефективного та прозорого банківського регулювання та нагляду, що передбачено Угодою про Асоціацію, Національний банк:

– запровадив обов’язковий коефіцієнт покриття ліквідністю LCR;

– розробив концепцію запровадження коефіцієнта чистого стабільного фінансування NSFR, який запрацює у 2020 році;

– врегулював організацію системи управління ризиками в банках і банківських групах;

– запустив роботу Кредитного реєстру;

– затвердив нове положення про ліцензування банків;

– удосконалив підходи до оцінки банків;

– підготував спільно з міжнародними експертами Білу книгу щодо урегулювання питання неплатоспроможності банків;

– запровадив нові наглядові інструменти, що базуються на оцінці ризиків та якості управління цими ризиками в банку (SREP), яка ґрунтується на рекомендаціях Європейської банківської організації та ін.

Для поступової лібералізації руху капіталу торік Національний банк розробив нове валютне законодавство, яке уможливило довгоочікуваний перехід до нової, прозорої моделі валютного регулювання.

Так, у 2018 році був прийнятий Закон «Про валюту і валютні операції», який набув чинності з 7 лютого 2019 року. Для його виконання НБУ розробив нову – ліберальну і прозору – систему валютного регулювання, спрямовану на:

– дерегуляцію інвестицій;

– спрощення проведення транскордонних операцій з валютними цінностями;

– розширення переліку доступних валютних операцій.

У рамках нової системи Національний банк здійснить перехід від тотального валютного контролю за кожною операцією до валютного нагляду, побудованого за принципом «більше ризиків – більше уваги, менше ризиків – менше уваги». Для цього центробанк уже розробив 7 головних нормативно-правових актів щодо регулювання валютного ринку.

Національний банк також працював над удосконаленням функціонування платіжних систем, а саме:

– спільно з експертами ЄС провів аналіз прогалин законодавства у сфері платіжних систем;

– підготовив дорожню карту для імплементації Другої платіжної директиви ЄС (PSD2);

– запровадив віддалену ідентифікацію клієнтів банків – фізичних осіб через систему BankID НБУ, що дозволить отримувати дистанційно як адміністративні, так і банківські послуги (наприклад, відкриття рахунку).

Крім того, Нацбанк долучився до підготовки законодавчих пропозицій та ініціатив в інших сферах Угоди, зокрема з питань протидії відмиванню грошей, захисту прав споживачів фінансових послуг, протидії розмиванню бази оподаткування, обліку та аудиту, корпоративного управління.

Слід нагадати, що Угода про Асоціацію між Україною та ЄС підписана у 2014 році. Вона передбачає перехід взаємовідносин сторін від партнерства і співпраці до політичної асоціації та економічної інтеграції. Угода повністю набрала чинності з 1 вересня 2017 року, до того часу сторони здійснювали її тимчасове застосування.

Національний банк брав активну участь у переговорному процесі щодо укладання Угоди і наразі реалізовує положення чотирьох із семи її розділів. Основна частина зобов’язань у фінансовому, зокрема банківському секторі міститься у розділі IV Угоди – питання торгівлі фінансовими послугами, впровадження міжнародних стандартів, нормативно-правового наближення законодавства України до законодавства ЄС, руху капіталу та платежів тощо.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: