Як розвиватиметься ринок злиття та поглинання у 2019 році

Світові плани щодо укладання угод M&A демонструють найнижчий показник за чотири роки через геополітичну нестабільність. Попри те, що 2019 рік може стати чи не найуспішнішим за кількістю угод злиття та поглинання у світі, апетит корпорацій до укладання таких угод згасає.

Про це свідчать результати 19 дослідження EY Global Capital Confidence Barometer (CCB), що проводиться двічі на рік за участю понад 2600 керівників із 45 країн.

МАКРОЕКОНОМІЧНІ ОСНОВИ РИНКУ

Згідно з ними, на ринкові настрої впливає посилення регуляторної невизначеності та переговори щодо умов торгівлі та митних тарифів, зокрема за умов Брекзиту та торговельних суперечок між США та Китаєм. 46% респондентів вважають регуляторну та політичну невизначеність найбільшими потенційними перешкодами для укладання угод у поточному році. Лише 46% опитаних планують угоди зі злиття та поглинання упродовж найближчих 12 місяців. Минулого року цей показник склав 56%.

Проте імперативи та макроекономічні основи ринку M&A не втрачають сили. 90% респондентів очікують поліпшення ситуації на світовому ринку злиттів та поглинань, тоді як 9% передбачають стабільність упродовж року. Більшість керівників (85%) вважає, що перспективи світового економічного зростання поліпшуються, і лише 2% прогнозують, що тимчасова стабільність ринку похитнеться, а 2% очікують зниження вартості капіталу.

СИТУАЦІЯ В УКРАЇНІ

«Цей рік, ймовірно, стане єдиним з останніх п’ятьох, коли можна буде з легкістю сказати, що Україна нічого не втратила на ринках капіталу у зв’язку з внутрішньою ситуацією. Традиційно, період, коли відбуваються вибори Президента та Парламенту, характеризується невисокою активністю іноземних інвесторів, які чекають, хто з претендентів обійме президентський пост, які його політичні пріоритети, і чого можна очікувати від розподілу сил у Парламенті. Проте, у світлі останнього дослідження, не варто було очікувати значної інвестиційної активності іноземців, адже наразі вони більше занурені у вирішення власних викликів.

Робота над нашими поточними проектами свідчить, що угоди за участю іноземних інвесторів не скасовуються – вони, ймовірно, матимуть ситуативний характер, і, скоріш за все, стосуватимуться об’єктів, в яких вони зацікавлені. Основну скрипку гратимуть місцеві інвестори, які зберігають активність цього року», – зазначив Керівник напряму послуг з корпоративних фінансів та M&A EY в Україні Владислав ОСТАПЕНКО.

ПАУЗА, А НЕ ЗУПИНКА

«Невизначеність у геополітичних, торговельних і тарифних питаннях зрештою змусила деяких гравців ринку зробити паузу. Попри більшу за очікувану кількість угод у першому півріччі та безперечну стратегічну потребу в їхньому укладанні, гадаємо, що рік  завершиться менш активно, ніж почався. Добре те, що компанії, ймовірно, використають цей час, аби зосередитись на інтеграції багатьох угод, укладених упродовж останнього року. Скоріш за все, це буде лише пауза, а не повномасштабна зупинка. Основи та стратегічні причини, що зумовлюють укладання угод, не втрачають сили, тож апетит до злиттів та поглинань, вірогідно, посилиться у другому півріччі 2019 року», – вважає Віце-президент EY Global з консультаційних послуг із супроводу транзакцій Стів КРОУСКОС.

ПЕРЕГОВОРИ ЩОДО ВИХОДУ ВЕЛИКОБРИТАНІЇ З ЄС

Усі опитані керівники пильно стежать за результатами переговорів між Великобританією та ЄС. Так, майже половина респондентів (41%) хотіла б впровадження швейцарської моделі угоди про вільну торгівлю, в той час як 22% надають перевагу канадській моделі. Лише 5% опитаних обрали додатковий референдум щодо членства Британії в ЄС, і трохи більше (6%) вважають найвигіднішою угодою ту, яка базуватиметься на умовах Світової організації торгівлі.

Зокрема, дослідження підкреслює вплив Brexit на фінансові послуги. 43% респондентів стверджують, що будуть менш схильні купувати фінансові продукти та користуватися послугами лондонських постачальників, коли Великобританія покине ЄС.

Аби пом’якшити потенційний вплив торговельної і тарифної нестабільності, багато компаній усе ж планують укладати транскордонні угоди. При цьому 20% керівників зосереджені на міжнародних напрямках інвестицій, до яких входить і Великобританія – друга за інвестиційною привабливістю у світі. У попередньому дослідженні у квітні 2018 року вона посіла п’яте місце. За результатами опитування, найпривабливішими напрямками для інвестицій виявились США, Британія, Канада, Німеччина та Франція.

 «Багато компаній розраховують на укладання угод, аби пом’якшити потенційний вплив торговельних і тарифних політик, забезпечити доступ до ринку та захистити ланцюги постачання. Усі найпривабливіші напрямки для інвестицій знаходяться на етапі торговельної невизначеності, а компанії планують угоди таким чином, аби захиститися від потенційних наслідків можливих геополітичних зсувів», – пояснив Стів Кроускос.

ОПТИМІЗАЦІЯ ПОРТФЕЛЯ

Зростаючий ризик технологічних змін, геополітична невизначеність та мінливі бажання споживачів спонукають керівників переглядати портфелі частіше. 40% переглядають свої портфелі кожні півроку, порівняно з показником у 27% ще шість місяців тому. Це явище найчастіше спостерігається в японських (62%) та китайських (61%) компаній. Лише 33% опитаних переглядають свої портфелі раз на рік чи рідше, порівняно з 64% півроку тому, причому більшість респондентів базується в США (58%) та Великобританії (43%).

ПРИВАТНИЙ КАПІТАЛ

У результаті перегляду портфелів, майже три чверті (73%) компаній визначили активи для продажу – через неефективність чи ризик дестабілізації – вказуючи, що інші активи готові до майбутніх угод злиття та поглинання.

Деякі з активів для продажу можуть привабити приватних інвесторів. 31% опитаних прогнозують, що саме приватні інвестори будуть основними покупцями у 2019 році. 68% вважає, що найсильніша конкуренція за активи йтиме від приватного капіталу, включаючи корпоративні інвестиційні та Private Equity фонди.

 «Зростання приватного капіталу, включаючи акції, пенсійні фонди, суверенні фонди та корпоративний венчурний капітал принципово змінили умови фінансування і допоможуть пожвавити ринок M&A в майбутньому. Керівники фондів зосереджені на приватному капіталі більше, ніж будь-коли в історії сучасних ринків капіталу. Багато хто використовуватиме його як джерело прибутку, в той час як інші посилять пряму інвестиційну активність.

Невизначеність змушує деяких керівників переглянути наміри щодо M&A, а це, швидше за все, призведе до зменшення кількості угод у 2019 році, порівняно з поточними даними. Тим не менш, можемо очікувати на посилення активності на ринку ближче до середини року. Перегляди портфелів сьогодні допоможуть продати активи в майбутньому. Підготовка до технологічних змін і геополітичних зрушень вимагатиме злиттів і поглинань. А зі зростанням конкуренції за активи серед приватного капіталу ті керівники, які обирають стратегію очікування, швидше за все, будуть змушені повернутися до укладання угод через рік-півтора», – прокоментував Стів Кроускос.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: