Нацбанк згладжуватиме валютні коливання через інтервенції на умовах своп

З 7 лютого 2019 року НБУ отримав можливість проводити валютні інтервенції на умовах своп, тобто із зобов’язанням зворотного продажу валют як у форматі «гривня/іноземна валюта», так і у форматі «іноземна валюта/іноземна валюта», повідомляє прес-служба регулятора.

ОСНОВНІ ЦІЛІ

Валютні інтервенції на умовах своп у форматі «гривня/іноземна валюта» можуть проводитися у будь-якій з існуючих форм валютних інтервенцій, а саме: у формі валютного аукціону, за єдиним курсом або за найкращим курсом. Водночас інтервенції на умовах своп у форматі «іноземна валюта/іноземна валюта» проводитимуться лише у формі за єдиним курсом.

Такі інтервенції на умовах своп, за оцінками Національного банку, будуть сприяти згладжуванню коливань на валютному ринку, які можуть бути наслідком тимчасових диспропорцій у структурі валютної ліквідності банків. Національний банк за потреби використовуватиме цей інструмент для згладжування як актуальних, так і потенційних коливань на валютному ринку. Досі Національний банк використовував операції своп лише з метою регулювання ліквідності банківської системи – такі операції проводилися тільки шляхом купівлі Національним банком валюти у банків.

Крім того, валютні інтервенції на умовах своп допоможуть ефективніше впливати на загальний попит та пропозицію грошей в Україні і, відповідно, сприяти виконанню головного завдання Національного банку – забезпечення цінової стабільності, зокрема шляхом досягнення середньострокової цілі зі зниження інфляції до 5% +/-1 в. п. у середньостроковій перспективі.

ВАЛЮТНИЙ СВОП З БАНКАМИ

Валютні інтервенції на умовах своп можуть здійснюватися як з доларом США, так і з іншими валютами, в яких формуються міжнародні резерви. Утім, враховуючи стан валютного ринку та структуру валютної ліквідності в банківській системі, найбільш затребуваними можуть бути інтервенції з використанням долару США та євро.

Максимальний строк валютних інтервенцій на умовах своп (як для підтримки ліквідності, так і валютних інтервенцій) не може перевищувати 30 календарних днів.

Нацбанк також затвердив єдиний принцип ціноутворення за такими операціями. Передбачається, що показник, який відображає різницю між процентними ставками під час купівлі валюти Національним банком у банків на умовах своп, не може бути меншим за різницю облікової ставки + 2 в. п. і ставки Libor – 1 в. п. Натомість під час продажу валюти Нацбанком цей показник не може бути більшим за різницю облікової ставки – 2 в. п. і ставки Libor + 1 в. п.

Для цих розрахунків береться ставка Libor за відповідною іноземною валютою, встановлена того робочого дня, що передує дню укладання угоди. Якщо угода «своп» укладається на строк до 7 днів включно, то для розрахунку беруться ставки Libor на 7 днів. Якщо угода «своп» укладається на більший строк, то для розрахунку беруться ставки Libor на 1 місяць.

Приклад 1. Національний банк купує у банка $1 млн. на умовах своп. Строк операції – 30 днів. Облікова ставка НБУ – 18%, а ставка Libor на 1 місяць – 3%. Національний банк бере $1 млн. з зобов’язанням зворотного продажу не більше ніж під 2% річних (Libor – 1 в. п). Комерційний банк отримує відповідний гривневий еквівалент із зобов’язанням зворотного продажу не менш ніж під 20% річних.

Приклад 2. Національний банк продає банку $1 млн. на умовах своп. Строк операції – 30 днів. Облікова ставка Національного банку – 18%, а ставка Libor на 1 місяць – 3%. Національний банк отримує відповідний гривневий еквівалент зі зобов’язанням зворотного продажу не більше ніж під 16% (облікова ставка – 2 в. п). Комерційний банк отримує відповідний еквівалент у валюті з зобов’язанням зворотного продажу не менш ніж під 4% (Libor + 1 в. п.).

Валютні інтервенції на умовах своп будуть здійснюватися Національним банком на нерегулярній основі як додатковий інструмент для згладжування курсових коливань відповідно до «Стратегії валютних інтервенцій Національного банку України на 2016-2020 роки».

Зазначені нововведення затверджені Постановами Правління НБУ №26 від 31 січня 2019 року «Про затвердження Положення про здійснення валютних інтервенцій Національного банку України на валютному ринку України» і №29 від 5 лютого 2019 року «Про затвердження Змін до Положення про проведення Національним банком України операцій з купівлі-продажу іноземної валюти на умовах «своп», а також Рішенням Правління НБУ №100-рш від 5 лютого 2019 року «Про деякі умови здійснення Національним банком України операцій на умовах «своп».

У затверджене Положення №26 також були перенесені всі норми щодо здійснення Національним банком валютних інтервенцій, які втратили чинність з 7 лютого 2019 року – дня введення в дію Закону «Про валюту і валютні операції».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: