Третейські суди у банківській сфері

tretsudТретейські суди в Україні можуть стати альтернативою судам загальної юрисдикції, у тому числі для вирішення спорів за участю банків, якщо парламент внесе у законодавство очікувані ринком зміни.

ПРИНЦИПИ РОБОТИ

Принципи та перспективи діяльності третейських судів при вирішенні спорів обговорювали під час зустрічі банкіри, представники Третейського суду при Незалежній асоціації банків України та Третейської палати України, інформує прес-служба НАБУ.

Суть Третейського суду вкрай проста: незаангажовані рішення по справі приймаються в мінімальні строки та незалежно від впливу будь-яких органів або організацій.

«Наразі Третейський суд став певним вузько спрямованим інструментом для швидкого і справедливого стягнення боргів з юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Тобто немає потреби переглядати справу по суті в апеляційному та касаційному судах, чекати поки справа після апеляції повернеться на першу інстанцію, щоб отримати виконавчі документи. В Третейському суді виноситься рішення, на підставі якого видається виконавчий документ за ухвалою, яка не підлягає оскарженню. Стороні нічого не заважає отримати виконавчий документ наступного дня після винесення відповідної ухвали. На жаль, наразі банки недостатньо використовують можливості третейського судочинства, але з часом позиція фінансових установ може змінитися», – зазначив Голова Третейського суду при НАБУ Андрій ГАЙЧЕНКО.

Після видачі виконавчого документу, рішення третейського суду підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», так саме, як і рішення державних судів.

На даному етапі не існує жодних проблем із стягненням кредитної заборгованості юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців через третейські суди, чим активно користуються низка системних банків.

Беззаперечними перевагами розгляду справ у третейських судах є швидкість, централізація, неупередженість, остаточність рішень та неможливість їх оскарження по суті. Внесення в договори третейських застережень не перешкоджає зверненню при необхідності до державного суду.

Одним з важливих аргументів на користь вирішення судових справ за участі банків у третейських судах є низький розмір третейського збору, який, наприклад, в Третейському суді при НАБУ, має верхню межу 25,5 тис. грн. Тоді як в господарському суді розмір судового збору в рази більший – сумарні витрати при апеляційному та касаційному оскарженні рішень можуть сягати 600-700 тис. грн.

ЗАКОНОДАВЧІ ЗМІНИ

Наразі в Україні існують всі передумови для розвитку третейських судів, особливо в світлі реформування судової системи. Сприяти розвитку третейського судочинства може якнайшвидше ухвалення законодавчих змін та приведення норм, що регулюють третейське судочинство, до європейських стандартів. Зокрема, законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про третейські суди» щодо приведення його до вимог міжнародних правил арбітражу» (реєстраційний №3660) пройшов усі погодження та очікує розгляду у Верховній Раді ще з літа цього року.

Прийняття зазначеного законопроекту, крім іншого, поставить крапку в спорах щодо можливості стягнення через третейські суди кредитної заборгованості з фізичних осіб. А також сприятиме розвитку альтернативних способів вирішення спорів як для банків, так і для інших юридичних та фізичних осіб, що повністю відповідає європейським стандартам та підходам до третейського судочинства.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: