Нацкомфінпослуг з НБУ вдосконалюють нормативну базу щодо застосування іноземної валюти на ринку фінансових послуг

Комісія роз’яснила, як нові правила валютного регулювання вплинуть на небанківський фінансовий сектор, зокрема на страховий ринок.

Як зазначається у повідомлення Нацкомфінпослуг, 7 лютого 2019 року введено в дію Закон «Про валюту і валютні операції», положеннями якого забезпечено перехід до нової моделі валютного регулювання, що передбачає вільне проведення валютних операцій на території України та вільний рух валютних коштів під час здійснення цих операцій між резидентами і нерезидентами.

Національним банком прийнято відповідні нормативно-правові акти, які з 7 лютого 2019 року є основою для нової ліберальної системи валютного регулювання, передбаченої цим Законом.

За результатами співпраці між Нацкомфінпослуг і НБУ з метою спрощення реєстраційних та дозвільних процедур на ринку страхування Постановою Правління НБУ від 5.02.2019 р. №31 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких нормативно-правових актів Національного банку України» було визнано таким, що втратило чинність, Положення про застосування іноземної валюти в страховій діяльності, затверджене Постановою Правління НБУ від 11.04.2000 р. №135.

Постанова №31 набрала чинність з дня введення в дію Закону «Про валюту і валютні операції», тобто 7 лютого 2019 року.

Нововведення валютного регулювання, що стосуються операцій, пов’язаних з виконанням зобов’язань за фінансовими аграрними розписками, лізингом, факторингом, операціями страхування/перестрахування, договорами оренди, найму визначені Положенням про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженим Постановою Правління НБУ від 2.01.2019 р. №5.

Зокрема, Постановою №5 визначено умови, порядок, особливості здійснення валютних операцій у страховій діяльності, а саме:

 – суттєво скорочено перелік документів під час здійснення купівлі іноземної валюти/переказах на користь нерезидентів для здійснення розрахунків за операціями у сфері страхування за договорами страхування (перестрахування) та виключено вимогу щодо подання до банків будь-яких документів, зареєстрованих та/або засвідчених Нацкомфінпослуг;

– дозволено страховикам, що мають ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій, здійснювати купівлю іноземної валюти на валютному ринку України з метою виконання зобов’язань за договорами страхування життя.

При цьому слід враховувати положення Постанови Правління НБУ від 2.01.2019 р. №9 «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» щодо забезпечення наявності мінімального власного капіталу у сумі 300 млн. грн., у разі отримання ліцензії для здійснення розрахунків в іноземній валюті на території України за договорами страхування життя.

Нацкомфінпослуг ведеться робота щодо приведення Порядку реєстрації договорів перестрахування та надання страховиками (цедентами, перестрахувальниками) інформації про укладені договори перестрахування зі страховиками (перестраховиками) нерезидентами» (розпорядження Нацкомфінпослуг від 15.09.2015 № 2201) у відповідність із Положенням та визнання таким, що втратив чинність, Порядку засвідчення довідок для проведення розрахунків за договорами страхування та перестрахування з нерезидентами, дія яких поширюється на іноземну територію (Розпорядження Нацкомфінпослуг від 15.09.2015 р. №2200).

Оскільки Положення визнано таким, що втратило чинність, але відповідних змін до нормативно-правових актів Нацкомфінпослуг не прийнято, страховики повинні дотримуватись процедур, передбачених зазначеними вище нормативно-правовими актами, до внесення відповідних змін.

Нацкомфінпослуг додатково інформує, що співпраця Комісії з НБУ щодо вдосконалення нормативно-правових актів у сфері застосування іноземної валюти на ринку фінансових послуг буде продовжена.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: