Україна рухається до «Cashless economy»

У 2018 році українці все частіше надавали перевагу безготівковим операціям.

Частка обсягу безготівкових операцій із використанням платіжних карток, емітованих українськими банками, за підсумками 2018 року досягла 45,1% (проектом «Cashless economy» визначено цільовий показник у розмірі 55% до кінця 2020 року). Це на 5,8% більше порівняно з результатами 2017 року (39,3%). Про це йдеться в Огляді ринку платіжних карток та платіжної інфраструктури України за 2018 рік, опублікованому Національним банком.

Такий позитивний тренд пов’язаний із стабільним підвищенням попиту українців на безготівкові операції та популяризацією інноваційних фінансових сервісів.

Кількість безготівкових операцій за цей період зросла майже на 33% та становила 3,1 млрд. шт., а обсяг – на 55,4% та досяг 1297 млрд. грн. (у порівнянні з 2017 роком).

Відповідно до розподілу безготівкових операцій із використанням платіжних карток за підсумками 2018 року найбільша кількість таких операцій припадала на розрахунки в торговельній мережі – 51,2%.

Водночас за обсягами безготівкових операцій спостерігається значне зростання операцій Р2Р переказів. Порівняно з 2017 роком їхній обсяг збільшився вдвічі: з 220 млрд. грн. до 465 млрд. грн. (частка таких операцій зросла на 9,5% та склала 35,8% від загального обсягу безготівкових операцій). Разом із тим, частка розрахунків платіжними картками у торговельній мережі знизилась на 2,6% (із 31,9% до 29,3%).

Наразі Національний банк вивчає такі зміни у структурі безготівкових операцій та їхній можливий вплив на кон’юнктуру платіжного ринку, продовжуючи розширювати показники статистичної звітності за платіжними картками.

Водночас у 2018 році тривало розширення платіжної інфраструктури для проведення безготівкових операцій. За 2018 рік мережа торговельних платіжних терміналів зросла на 20,2% до 279 тис. шт.

Також упродовж усього минулого року зростала кількість безконтактних платіжних торговельних терміналів. Серед іншого цьому сприяла популяризація таких інноваційних сервісів, як Apple Pay та Google Pay, що розпочали свою роботу в Україні. Наразі 79,4% торговельних POS-терміналів в Україні забезпечують можливість здійснення безконтактної оплати (станом на 1 січня 2018 року – 70,2%).

Крім того, все більшої популярності набувають в Україні сервіси безконтактної оплати з використанням смартфонів та інших пристроїв, які підтримують технологію NFС. Сервіси токенізації дають змогу використовувати реквізити платіжних карток (у тому числі виключно з магнітною смугою) для безконтактних розрахунків за цією технологією. Водночас кожна дев’ята активна платіжна картка в Україні є безконтактною – 4 млн. шт. (зростання на 44,3% порівняно з початком 2018 року).

Слід нагадати, що станом на 1.01.2019 р. в Україні працювало 73 банки – учасники карткових платіжних систем.

 

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: