Як виконується Комплексна програма розвитку фінансового сектору

НБУ, НКЦПФР та Нацкомфінпослуг оприлюднили Звіт про виконання Комплексної програми розвитку фінансового сектору України до 2020 року.

За інформацією прес-служб регуляторів, у 2019 році Національний банк спільно з Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, Фондом гарантування вкладів фізичних осіб продовжуватимуть реалізацію комплексних проектів з реформування фінансового сектору, а також планують розпочати роботу над новим стратегічним документом реформування фінансового сектору до 2025 року.

Ключовими цифрами Звіту є такі:

– 70% усіх дій Комплексної програми виконано або планується виконати впродовж 2019 року (за умов ухвалення відповідних законопроектів);

– реалізація близько 16% від усіх дій триватиме після завершення Комплексної програми, оскільки вона пов’язана з імплементацією директив ЄС, на що відводилося більше часу, ніж дія Програми;

– 29% усіх дій (70 дій із 240) завершені. Це, зокрема ті, що стосуються лібералізації валютного регулювання, системного впровадження функції макропруденційного регулювання, удосконалення фінансового моніторингу, ліцензування банків, забезпечення прозорості структур власності банків та підвищення стандартів розкриття інформації та звітності.

Комплексна програма має 16 ключових кількісних показників ефективності, які де-факто є індикаторами успішності її реалізації та позитивного впливу на фінансовий сектор загалом.

Так, станом на кінець грудня 2018 року більшість кількісних показників ефективності виконання Комплексної програми (12 з 16) уже наближені до досягнення цільових показників. Це, наприклад, такі показники, як зниження інфляції, підвищення рівня безготівкових розрахунків в економіці, зниження доларизації, покращення співвідношення кредитів та депозитів у банківській системі тощо.

Водночас рівень проникнення страхування знижується. Спостерігається також пласка динаміка кількісних показників розвитку ринків капіталу, системи недержавного пенсійного забезпечення. Це є наслідком відсутності прогресу в ухваленні законодавчих актів, спрямованих на впровадження необхідних передумов для розвитку цих ринків.

Слід нагадати, що Національна рада реформ підтримала та схвалила Комплексну програму розвитку фінансового сектору України до 2020 року 15 травня 2015 року. Вона була затверджена Постановою Правління НБУ від 18 червня 2015 року №391, а також відповідними рішеннями інших регуляторів фінансового ринку (Рішенням НКЦПФР від 30 червня 2015 року №931 та Розпорядженням Нацкомфінпослуг від 11 червня 2015 року №1367).

Документ був вперше оновлений фінансовими регуляторами в січні 2017 року, друге його оновлення відбулося у травні 2018 року. Оновлена Комплексна програма приділяє увагу таким напрямам, як розвиток інфраструктури платіжного ринку України, розвиток та регулювання діяльності Fintech-компаній та краудфандингу, розробка національної стратегії підвищення рівня фінансової обізнаності тощо.

Основна мета Комплексної програми – розбудова в Україні повноцінного, дієвого та ефективного фінансового ринку, збалансування всіх його сегментів, розбудова інфраструктури та зміцнення стійкості до загроз.

Комплексна програма розроблена Національним банком разом із НКЦПФР, Нацкомфінпослуг, представниками Міністерства фінансів, ФГВФО, професійних асоціацій (НАБУ, УФУ тощо), експертами фінансового ринку, керівниками депутатських фракцій Верховної Ради України.

Документ відповідає вимогам Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020», Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Меморандуму про співпрацю з Міжнародним валютним фондом, Угоди про коаліцію депутатських фракцій «Європейська Україна» тощо.

У Комплексній програмі викладені стратегічні напрями розвитку фінансового сектору, основні принципи бачення майбутнього, етапи реалізації реформи. Заходи Комплексної програми здійснюються за трьома ключовими напрямами:

А – забезпечення фінансової стабільності та динамічного розвитку фінансового сектору;

В – розбудова інституційної спроможності регуляторів фінансового ринку;

С – захист прав споживачів та інвесторів фінансового сектору.

Комплексна програма містить понад 60 проектів, які реалізуються за міжнародними принципами проектного менеджменту. Таким чином, реалізація Комплексної програми має три етапи:

– І етап – вирішення проблем минулого та оздоровлення фінансового сектору (2014 – 2016 роки);

– ІІ етап – закладення фундаменту для розвитку системи (2015 – 2017 роки);

– ІІІ етап – реалізація заходів, спрямованих на розвиток фінансової системи (2017 – 2020 роки).

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: