Яким буде нове програмне забезпечення депозитарної системи

НДУ розпочав презентувати функціонал нового ПЗ депозитарної системи України.

За інформацією прес-служби Національного депозитарію, наприкінці лютого – початку березня НДУ провів перші презентації нового програмного забезпечення. Представники депозитарних установ ознайомилися з окремими елементами базового функціоналу DEPEND Q, які входять до першої поставки системи. Було продемонстровано, як виглядає інтерфейс програми та на конкретних прикладах показано, як працюють певні частини функціоналу.

Зокрема, на презентаціях було приділено увагу декільком блокам.

1. Довідники (емітентів та фінансових інструментів).

На прикладі довідників було показано, що у порівнянні зі старою IT-платформою, DEPEND надає можливості зберігання як основної, так і додаткової інформації про емітента та фінансові інструменти. Зокрема, нова система дозволяє користувачеві в «одному вікні» отримати вичерпну інформацію про емітента та випущені ним цінні папери. Наприклад, інформація про боргові цінні папери (облігації) буде включати умови погашення, дати купонних виплат та інші критично важливі дані для обслуговування корпоративних дій. Щодо кожного фінансового інструменту, який має певні обмеження, система дозволяє зберігати деталі таких обмежень (підстава, дата встановлення, дата зняття обмеження тощо). Крім цього, для підтримання в актуальному стані інформації про емітентів, Центральний депозитарій використовуватиме функціонал порівняння даних системи депозитарного обліку з даними ЄДР.

Функціонал «швидкого меню» дозволяє динамічно користуватися інтерфейсом системи, зокрема включає функцію експорту даних довідників у різні формати. Крім того, для депозитарних установ, які планують використовувати альтернативне ПЗ, буде створено механізм автоматизованого отримання довідників, який формуватиме дані у необхідному форматі з певною періодичністю та надавати їх ДУ за принципом «запит-відповідь».

2. Робота з рахунками в цінних паперах.

На конкретних прикладах було показано, як працює функціонал відкриття рахунку в цінних паперах депоненту-клієнту депозитарної установи, зокрема фізичній особі, юридичній особі, співвласникам тощо. Окрему увагу було приділено принципу формування номеру рахунку в цінних паперах, зокрема, функціонал надає можливість депозитарним установам застосовувати певну логіку, яка може враховувати потреби конкретної ДУ, що відкриває рахунок. Обов’язковою складовою при формуванні номеру рахунку залишаються перші 6 цифр – код міждепозитарного обліку (МДО) депозитарної установи.

Функціонал «Рахунок в цінних паперах депонента» надає можливість для депозитарної установи зберігати вичерпну інформацію про власника. Окрема увага була приділена особливостям зберігання інформації про розпорядників/керуючих/керівників, інформації про банківські реквізити, у т. ч. номеру карткового рахунку, для виплати дивідендів та доходів.

3. Операції та журнали.

У ході презентації були продемонстровані основні журнали, ведення яких підтримує система, зокрема журнали операцій, розпоряджень, блокувань тощо, та принципи роботи з ними.

Учасники презентації були ознайомлені з принципами користування системою через призму певної рольової моделі, що продемонстровано на прикладі однієї операції із застосуванням режиму «чотирьох очей».

На прикладах було продемонстровано, як відбувається блокування прав на цінні папери, зокрема відображення в системі обмежень, встановлених на виконання рішення суду (у т. ч. відображення наступних/повторних обмежень), блокування цінних паперів для забезпечення виконання операцій за принципом «поставка проти оплати» (у т. ч. механізм «ідентифікації рахунків», «індивідуальне блокування» та «блокування в обліковий регістр брокера»).

Під час демонстрації на окремих прикладах були окреслені принципи взаємодії IT-платформи Центрального депозитарію з депозитарними установами, які працюватимуть з альтернативним ПЗ.

Наразі представлені окремі елементи базового функціоналу DEPEND Q, які входять до першої поставки системи. Триває внутрішнє тестування системи та налаштування до тестування в масштабах ринку. Окрема увага була приділена функціоналу щодо міграції даних, який буде надано депозитарним установам (користувачам DEPEND Q) на безоплатній основі та функціоналу формування адміністративних даних для подання до НКЦПФР.

Депозитарні установи висловили низку побажань та власне бачення щодо представленого функціоналу, зокрема даних, необхідних для формування звітності, певних видів аналітичної інформації для зручності роботи з депонентами та інші. Зазначена інформація буде врахована НДУ в налаштуваннях системи, які наразі тривають.

Вже на початку березня 2019 очікується поставка набору потоку SWIFT-повідомлень та початок робіт щодо відповідних налаштувань для обміну повідомленнями з депозитарними установами, що планують використовувати власне ПЗ.

Третя поставка (квітень 2019 року), зокрема, буде включати повний блок корпоративних операцій.

У березні 2019 заплановано серію заходів для ІТ-фахівців депозитарних установ, зокрема щодо варіантів підключення до тестового середовища, з питань інсталяції, налаштувань тощо.

Протягом квітня-травня 2019 будуть проведені відповідні налаштування каналів зв’язку з учасниками тестування відповідно до плану-графіку підключень до тестового середовища.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: