Рейтинг відкритості недержавних пенсійних фондів

reytingnpf916Комітет підприємців ринку фінансових послуг і з питань соціальної відповідальності бізнесу при Торгово-промисловій палаті України склав Рейтинг відкритості НПФ.

МЕТОДОЛОГІЯ

Рейтинг оцінює можливість отримання потенційним вкладником повної, актуальної та необхідної йому інформації про недержавний пенсійний фонд (НПФ) на підставі даних з офіційних і відкритих джерел.

До Рейтингу включені НПФ з чистою вартістю активів від 500 тис. грн. При цьому в ньому оцінюються тільки відкриті пенсійні фонди.

НПФ отримують бал від 0 до 10 залежно від повноти розкриття актуальної інформації.

Алгоритм розрахунку рівня відкритості НПФ є таким:

1. Наявність власного робочого сайту або сторінки НПФ на сайті Адміністратора пенсійних фондів (АПФ) та/або Компанії з управління активами (КУА).

За відсутності сайту НПФ або інформації про нього на сайті АПФ чи КУА, НПФ автоматично отримує 0 балів за рівнем відкритості, а подальший розрахунок припиняється.

За наявності власного сайту НПФ отримує 0,5 балів, а при розміщенні інформації про НПФ на сайті АПФ або КУА, пенсійний фонд отримує 0 балів.

2. Видимість сайту (легкість пошуку сайту) або сторінки НПФ на сайті АПФ чи КУА в пошукових системах Google та Yandex.

За даним критерієм НПФ отримує від 0 до 1 балу.

3. Наявність на сайті або сторінці НПФ на сайті АПФ або КУА історії чистої вартості одиниці пенсійних активів у вигляді графіку та її зміни у відсотках за різні проміжки часу (за весь період діяльності пенсійного фонду).

За даним критерієм пенсійний фонд отримує від 0 до 2 балів.

4. Наявність на сайті або сторінці НПФ детального портфелю пенсійного фонду. (враховується на скільки детально розкрита інформація про структуру активів НПФ).

За даним критерієм НПФ отримує від 0 до 2,5 балів.

5. Наявність на сайті або сторінці НПФ інформації про компанії, які його обслуговують.

За даним критерієм пенсійний фонд отримує від 0 до 0,75 балів.

6. Наявність на сайті або сторінці НПФ його статутних документів.

За даним критерієм НПФ отримує від 0 до 1 балу.

7. Наявність на сайті або сторінці НПФ інформації про органи управління пенсійного фонду (члени Ради НПФ, інформація про них, загальний стаж роботи).

За даним критерієм пенсійний фонд отримує від 0 до 0,75 балів.

8. Якщо вся необхідна інформація по НПФ для даного рейтингу знаходиться на одному сайті, без пересилання на інший сайт, він отримує додатково 0,75 балів.

9. Активність представників НПФ у ЗМІ та медіа (кількісна та якісна оцінка).

За даним критерієм пенсійний фонд отримує від 0 до 0,75 балів.

%d0%b4%d1%80%d1%83%d0%b3%d0%b8%d0%b9%d0%bf%d0%b5%d1%80%d1%88%d0%b8%d0%b9АНАЛІЗ РЕЙТИНГУ

lyhovydЯк зазначив Голова Комітету підприємців ринку фінансових послуг і з питань соціальної відповідальності бізнесу при ТПП України Олег ЛИХОВИД, реформа пенсійного забезпечення є чи не найболючішою і вже точно супроводжується найпротяжнішими наслідками. Очевидно, саме тому стільки складів уряду і парламенту ніяк не зважувалися підступитися до її справжнього запровадження. Давно зрозуміло, що реформування не уникнути, і зміст його у переході до накопичувального пенсійного забезпечення. Але всіх турбує як можливість під час кризи інвестувати накопичення, так і надійність збереження накопиченого.

  Саме тому Комітет при торгово-промисловій палаті України взявся дослідити як оператори пенсійних накопичень – недержавні пенсійні фонди – поводяться в нинішніх умовах. Не досліджувалась фінансова надійність фондів, адже протягом довгого терміну накопичень на пенсію вона може змінюватись. Метою досліджень стала відкритість НПФ, тобто їх готовність показати свою надійність, або ненадійність. Чим більш відкрита діяльність НПФ, тим більше про його надійність можуть сказати собі громадяни, або громадянам – незалежні експерти.

  Досліджувалися тільки відкриті пенсійні фонди, ті, де можуть накопичувати майбутню пенсію будь-які громадяни без вимоги професійної приналежності (як у професійних НПФ), або місця роботи (як у корпоративних НПФ). Крім того, не бралися до уваги НПФ з сумою чистих активів менш ніж 500 тис. грн.

  Експерти Комітету розробили шкалу оцінки різних характеристик відкритості НПФ. За нею оцінювалася можливість зручно отримати повну, актуальну інформацію, необхідну потенційному вкладнику про недержавний пенсійних фонд.

  У поточному році оцінювання відкритості НПФ здійснювалось станом на кінець І та ІІІ кварталів. Влітку Рейтинг не складався, тому що досліджувані показники відкритості не змінюються так часто.

Перший висновок – за півроку кількість учасників рейтингу, тобто НПФ з активами понад 500 тис. грн., збільшилась з 32 до 36 (зокрема тих, що готові демонструвати інформацію про себе). В будь-якому разі очевидно, що загальна сума активів НПФ зростає.

Два рейтинги, складені в поточному році, свідчать про формування групи лідерів: перше місце утримує фонд «ОТР Пенсія», а з другого по четверте місця посіли фонди «Резерв Рівненщини», «Столичний резерв» і «Резерв Тернопілля», які очевидно орієнтуються на відповідні регіони.

  Якщо уважно проаналізувати всі показники, то впадає в очі, що представники НПФ не надто готові спілкуватися зі ЗМІ, або засоби масової інформації не надто цікавляться тим, як реально перебігає пенсійне реформування. Також стає очевидним, що перше, чим жертвують НПФ при розкритті інформації, це детальне розкриття свого портфелю, тобто деталізація переліку активів куди поміщені пенсійні накопичення. Далі НПФ отримують все нижчі рейтинги за те, що «забувають» відкрити інформацію про свої статутні документи, персональні склади органів управління і, нарешті, всю історію значень чистої вартості їх одиниці пенсійних активів, тобто показника ефективності інвестування пенсійних накопичень.

  Є навіть такі НПФ, інформацію про які не вдалося знайти. Цікаво, що серед них і колишні гучні лідери ринку – пенсійні фонди «Європа» і «ІФД КапіталЪ».

  У підсумку пан Лиховид висловив сподівання, що відкритість НПФ стане у нагоді при визначенні якості управління пенсійними коштами.

Більш детально про розвиток НПФ в Україні – у статті Дієвість системи недержавних пенсій та в Інфографіці

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: