На фондовому ринку виникла конфліктна ситуація щодо фінансової звітності

НКЦПФР констатує масштабні помилки та недоліки у фінансовій звітності профучасників фондового ринку, останні з цим не погоджуються.

ЗАЯВА НКЦПФР

Як інформує прес-служба Комісії, невідповідність вимогам міжнародних стандартів фінансової звітності (МСФЗ) зафіксовано у звітності майже 70% учасників ринку. Близько половини порушили вимоги міжнародних стандартів аудиту.

НКЦПФР провела вибірковий аналіз – близько 40% оприлюдненої річної фінансової звітності та звітів незалежних аудиторів компаній з управління активами (КУА) і торговців цінними паперами (ТЦП) за 2017 рік.

Зокрема, серед КУА найбільш поширеними помилками є:

– невідповідність річної фінансової звітності вимогам МСФЗ – 67% КУА;

– аудиторські звіти КУА не повною мірою відповідають Міжнародним стандартам аудиту або складені не у відповідності з передбаченою МСА структурою – 51% КУА;

– невідповідність аудиторських звітів вимогам Рішення №991 – 13%;

– звіти незалежного аудитора містять немодифіковану думку, висловлену аудитором, за наявності суттєвих невідповідностей річної фінансової звітності МСФЗ – 10%.

НКЦПФР зафіксувала також кілька випадків, коли КУА взагалі не оприлюднила на власному сайті річну фінансову звітність та звіт незалежного аудитора, або оприлюднила, але не засвідчену підписом керівника КУА та без підпису аудитора.

Серед торговців цінними паперами найбільш поширеними є помилки такого характеру:

– невідповідність річної фінансової звітності МСФЗ – 60% ТЦП;

– звіти незалежного аудитора не відповідають вимогам Рішення №160 – 51% ТЦП;

– аудиторські звіти містять підставу для висловлення думки, яка, як вважають у НКЦПФР, не повною мірою відповідає МСА, або укладені не у відповідності з передбаченою МСА структурою – 45%;

– звіти незалежного аудитора містять немодифіковану думку, висловлену аудитором, за наявності суттєвих невідповідностей річної фінансової звітності МСФЗ – 13%;

– не оприлюднили на своєму сайті річну звітність та звіт аудитора 10% ТЦП.

Комісія закликає учасників ринку відповідально поставитися до складання своєї фінансової звітності та проведення її незалежного аудиту, щоб уникнути можливих санкцій. За невідповідність фінансової звітності застосованій концептуальній основі та аудиторського звіту вимогам регулятора НКЦПФР застосовує до учасників фондового ринку санкції у вигляді попередження. Крім того, у разі виявлення повторного порушення – вчинення ліцензіатом протягом двох років повторного порушення законодавства щодо ринку цінних паперів після застосування санкцій за аналогічне порушення – Комісія може позбавити порушника ліцензії.

Із цього приводу Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ зазначив:

«До 70% звітності не відповідає стандартам МСФЗ — це ознака того, що професійні учасники у своїй більшості або недостатньо кваліфіковані, або недостатньо вмотивовані. Обидва варіанти дуже погано характеризують національний фондовий ринок. Якщо одним словом – він непрозорий. Тому що помилкова звітність не може слугувати обґрунтованою підставою для вибору партнера на фондовому ринку. Адже неможливо оцінити їхній фінансовий стан, їхній професіоналізм.

Цим гравцям партнери не потрібні? Їм не потрібна репутація, їм не потрібна довіра? Як вони працюють? Єдине пояснення — вони кептивні, тобто є інструментами чи учасниками схематозу. І постраждати за такої якості ринку може не тільки Державний бюджет чи безпосередні жертви фінансових зловмисників. Постраждати можуть всі, оскільки таке середовище не тільки погано реагуватиме на будь-які кризи, воно саме продукуватиме ці кризи.

Змінити ситуацію може тільки кардинальний перезапуск ринку. Ми підготували потрібні законодавчі зміни. Всі вони на різних стадіях розгляду в Парламенті. Без їх ухвалення український фондовий ринок залишатиметься бідною схематозною лакуною серед багатих та ефективних ринків розвинутих країн-сусідів».

ПОЗИЦІЯ УАІБ

Зі свого боку Українська асоціація інвестиційного бізнесу вважає заяву НКЦПФР щодо масштабів помилок у фінансовій звітності КУА упередженою та перебільшеною.

Як зазначається у прес-релізі УАІБ, Асоціація вбачає свідому підміну понять, коли очільник Комісії у своєму коментарі пов’язує прийняття законопроектів, що знаходяться на розгляді у Парламенті, з вимогами Міжнародних стандартів фінансової звітності та Міжнародних стандартів аудиту, які не мають жодного стосунку до цих законопроектів.

Фінансова звітність професійних учасників підлягає обов’язковому аудиту. Згідно з Міжнародними стандартами аудиту, якщо аудитор доходить висновку, що викривлення у фінансовій звітності є суттєвими, аудитор висловлює негативну думку.

За наявною в УАІБ інформацією, яку подали учасники Асоціації, негативну думку щодо фінансової звітності за 2017 рік надано менше ніж у 2% КУА. При цьому аудит за 2017 рік проводився аудиторськими фірмами, які були включені до Реєстру аудиторських фірм, що вівся Комісією.

Узагальнений висновок, висловлений у повідомленні НКЦПФР, щодо невідповідності річної фінансової звітності майже усіх професійних учасників на основі частини вибірково обраних компаній вимогам МСФЗ є сумнівним, без конкретизації та аналізу суттєвості цих порушень, особливо, якщо критеріями відбору КУА для аналізу фінансової звітності, серед іншого, могли бути порушення цими КУА пруденційних нормативів або порушення з інших питань. Поширення результатів вибіркового аналізу на всіх учасників ринку є некоректним та непрофесійним.

Така заява Комісії щодо суб’єктів, які перебувають під її регулюванням, вводить в оману та підриває довіру інвесторів, а також свідчить про неякісне виконання НКЦПФР наявних у неї повноважень, зазначають в УАІБ.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: