Підроблених банкнот в Україні поменшало

Національний банк констатує низький рівень підроблення банкнот національної валюти за результатами моніторингу стану вилучення з обігу підроблених грошових знаків у 2018 році. Про це йдеться у повідомленні прес-служби регулятора.

«Ситуація з вилучення підроблених банкнот національної та іноземної валюти в Україні є контрольованою та не має загрозливого характеру. Система захисту національної валюти знаходиться на одному рівні із системами захисту провідних валют світу. За підсумками минулого року порівняно з 2017 роком ми спостерігаємо навіть зниження кількості та суми підроблення банкнот гривні на 30% та 41% відповідно», – наголосив Директор Департаменту грошового обігу НБУ Віктор ЗАЙВЕНКО.

Кількість вилучених з обігу в банківській системі України підроблених банкнот гривні у 2018 році становила 0,00025% від загальної кількості готівки, що перебувала в грошовому обігу (у 2017 році – 0,00036%).

Тобто, на один мільйон справжніх банкнот гривні припадало близько 2,5 шт. підробок (у 2017 році – 3,6 шт. підробок).

Для порівняння, у країнах Євросоюзу, за даними офіційного сайту Європейського центрального банку, у 2018 року цей показник становив приблизно 27 шт. підроблених банкнот євро (у 2017 році – 33 шт. підробок євро).

За підсумками минулого року зменшилася кількість підроблених банкнот номіналами: 500 та 20 гривень – удвічі; 50 гривень – на 25%.

Водночас зросла кількість вилучених підроблених банкнот номіналами: 200 гривень – на 17%; 100 гривень – на 13%.

99% вилучених з обігу підроблених банкнот гривні припадали на банкноти чотирьох номіналів:

– 500 гривень (46% від загальної кількості вилучених підробок та 80% від їх загальної суми);

– 100 гривень (27% та 9%);

– 50 гривень (15% та 3%);

– 200 гривень (11% та 8%).

Інші вилучені з обігу підроблені банкноти номіналами від 1 до 20 гривень становили лише 1%.

Здебільшого (99%) підроблені банкноти гривні виготовлялися з використанням копіювальної або комп’ютерної техніки, зокрема струминних та лазерних принтерів. Решта підробок (1%) виготовлена поліграфічним способом. Найчастіше виявлені підроблені банкноти збувалися через каси закладів швидкого харчування, торгівлі та автозаправних станцій.

Що стосується підроблення іноземної валюти, то серед вилучених з обігу в 2018 році підроблених банкнот іноземної валюти переважали:

– долари США (78% від загальної кількості всіх вилучених підроблених банкнот іноземної валюти);

– євро (17%);

– російські рублі (4%);

– швейцарські франки та англійські фунти стерлінгів (1%).

Найчастіше зловмисники підробляли іноземні банкноти таких номіналів:

– 100 доларів США (97% від загальної кількості вилучених підроблених доларів США);

– 50 та 200 євро (45% та 36% від загальної кількості вилучених підроблених євро);

– 5000 російських рублів (78% від загальної кількості вилучених підроблених російських рублів).

НБУ нагадують, що він, як і інші центральні банки, постійно вдосконалює захист банкнот для посилення протидії підробкам та полегшення можливості громадянам визначати справжність банкнот.

У разі сумнівів щодо справжності та платіжності банкнот гривні громадяни можуть звертатися до банків, які передадуть ці банкноти для проведення досліджень Національному банку. За результатами цих досліджень, які здійснюються безкоштовно, клієнтам відшкодовують відповідну суму грошових знаків національної валюти, визнаних справжніми та платіжними.

Підроблені банкноти вилучаються без відшкодування їх вартості. Про їх вилучення повідомляється Національній поліції України. Підробки в установленому порядку передаються уповноваженим працівникам поліції для проведення розслідувань.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: