Банки зацікавлені у кредитуванні аграріїв

В НАБУ обговорили перспективи та можливі наслідки скасування мораторію на продаж сільськогосподарської землі в рамках круглого столу «Доступне кредитування агросектору: головні кроки назустріч». 

Як зазначається у прес-релізі Незалежної асоціації банків України, мораторій був запроваджений ще у 2002 році на один рік. З того часу він був багаторазово продовжений і вже давно став одним із символів інвестиційної непривабливості України. Але сама можливість скасування мораторію та старту відкритого ринку сільськогосподарської землі бентежить багатьох, особливо тих, хто цю землю орендує та обробляє.

Відсутність легального ринку землі сільськогосподарського призначення стримує розвиток аграрної галузі та є однією з найбільших перепон для розширення банками кредитування малих та середніх аграрних підприємств.

«Чутки про відсутність можливостей для розширення кредитування банками агровиробників є дещо перебільшеними. Основними проблемами, з якими стикаються банки при наданні кредиту аграріям – це неправильне ведення фінансової звітності фермерами, при якій банку важко об’єктивно оцінити фінансовий стан та платоспроможність фермера, а також часто у малих фермерів не вистачає застави. В банках є ліквідність, є гроші, але не вистачає хороших позичальників. Банки готові кредитувати, але для них вкрай важливо, щоб фермер дійсно розумів, що робить, мав певний досвід та виконував свої зобов’язання», – висловилась із цього приводу Виконавчий директор НАБУ Олена КОРОБКОВА.

До дискусії щодо проблеми взаєморозуміння між банками та сільгоспвиробниками, а також доступності кредитів долучились представники Світового банку, НБУ, комерційних банків, аграрних асоціацій та Уряду.

Учасники зосередились на найгостріших моментах. Наприклад, представники аграрного сектору висловлювали своє занепокоєння тим, що фермери з маленьким земельним банком не мають доступу до кредитування – нібито вони не є цікавим сегментом для банків та держави. Натомість банкіри одноголосно спростували цю тезу та висловили зацікавленість у кредитуванні агросектору, навіть невеликих господарств.

Директор Департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій ВАВРИЩУК зазначив: «Банки готові кредитувати, особливо агробізнес. На доказ цьому – непропорційно велика частка кредитів агрокомпаніям у загальному кредитному портфелі банківського сектору, це близько 14%, хоча частка виробництва у ВВП агросектору суттєво менша. Темпи приросту кредитного портфелю саме для агросектору перевищують 20% протягом двох останніх років. Тому саме агросектор банки розглядають як, можливо, найбільш привабливий для кредитування. За нашими оцінками, у сільському господарстві рівень якості обслуговування кредитів є чи не найкращим, рівень дефолтів, за нашою статистикою, є найнижчим у порівнянні із секторами підприємств промисловості чи транспорту. Рівень дефолтів у 1,5 рази нижчий ніж у торгівлі – наступному секторі за дисципліною обслуговування кредитів. Тому насправді інтерес до агрокредитування у банків високий».

НБУ підтверджує – значний обсяг фінансування – кредити невеликого розміру, тобто надані малим та середнім господарствам. І це не дивно, адже саме невеликі агровиробники мають гарну рентабельність та в середньому більш схильні до сумлінного обслуговування кредитів. Можливість надання землі у заставу в перспективі стане додатковим плюсом і дозволить банкам відчутно знизити ставки за такими кредитами.

Але коректно оцінювати ризики при кредитуванні малих фермерських господарств банкам не просто – вони часто мають певні проблеми із якісною, прозорою звітністю, яка б відображала реальний стан речей (ще й за відсутності застави). Кредитувати ж під заставу землі банки зможуть тільки тоді, коли матимуть право і можливість таку землю продавати за реальною, ринковою ціною.

Водночас проблема доступності кредитів для малих аграріїв існує не лише в Україні. Провідний експерт фінансового сектору, представник Світового банку Ваге ВАРДАНЯН зауважив: «Міжнародний досвід показує, що найбільш ефективним інструментом, який використовується в багатьох країнах – це інструмент часткових гарантій кредитних ризиків. Наша команда Світового банку націлена на впровадження інструментів часткових кредитних гарантій. Міжнародний досвід показує, що це той досвід, який реально допомагає малим фермерам і дає комфорт і банкам, і регуляторам. Адже гарантія покриває 50% ризику під час дефолту та більш націлена на покриття системних ризиків».

За підсумками обговорення учасники круглого столу домовились про розроблення дорожньої карти кроків, які дозволять наблизити банки та малих агровиробників одне до одного і відкрити шлях доступним кредитам. У карті планується відобразити ключові перепони, які стримують співпрацю, та шляхи їх подолання. Крім цього, і банки, і аграрії розраховують на співпрацю з державою та міжнародними партнерами з метою запровадження дієвого формату ринку землі та інструментів підтримки бізнесу після скасування мораторію.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: