Як закон про валюту вплинув на ведення банківських рахунків

В НБУ відбулася робоча зустріч з банкірами, присвячена змінам у порядку відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, які відбулися після вступу в дію Закону «Про валюту і валютні операції», повідомляється на офіційній сторінці регулятора у Facebook.

«У зв’язку із прийняттям нового закону про валюту Україна запровадила абсолютно новий підхід у валютному нагляді, який формується в межах парадигми ринкової свободи «дозволено все, що не заборонено». Одними з ключових кроків ринкової свободи є можливість відкриття нерезидентами рахунків у банках України та рівні умови для резидентів і нерезидентів здійснювати без обмежень валютні операції на території України. Водночас ми маємо діяти за принципом: «менше ризиків – менше уваги, більше ризиків – більше уваги», – зазначив на зустрічі Директор Департаменту фінансового моніторингу НБУ Ігор БЕРЕЗА.

Зокрема, присутні обговорили проект Постанови №492, а саме – нову редакцію Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів. А також – зміни до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу №417.

За словами Заступника директора Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ Наталії ЛАПКО, оновлена Інструкція дозволить відкривати рахунки в українських банках новій категорії клієнтів – юридичним особам-нерезидентам, у тому числі інвестиційним фондам та компаніям з управління активами, що діють від імені цих фондів.

Крім того, регулятор пропонує змінити й інші вимоги до клієнтів банків. Зокрема, у разі зміни назви юридичної особи-резидента її рахунок не закривається. Також для клієнтів банків скасовується вимога подання картки із зразками підписів, а особи, уповноважені на розпорядження рахунком, зазначаються у переліку, який не потребує нотаріального посвідчення.

«Метою запропонованих нами змін є підтримка партнерських взаємин з учасниками платіжного ринку, спрощення процесу відкриття рахунків суб’єктам господарювання в українських банках та встановлення порядку відкриття рахунків новим учасникам фінансового ринку України – компаніям-нерезидентам», – зауважила Наталія Лапко.

Водночас, на думку Ігоря Берези, банки, застосовуючи ризик-орієнтовний підхід, сьогодні мають більше уваги приділяти ризиковим клієнтам. Зокрема, йдеться про зарубіжні компанії-оболонки, які злочинці нерідко використовують для схем із відмивання коштів.

«Ми маємо зробити належні висновки із ситуацій, в яких опинилися деякі зарубіжні банки, що недостатньо уваги приділяли таким компаніям-нерезидентам. Наш банківський сектор вже досить багато зробив на шляху побудови ефективної системи протидії відмиванню коштів та фінансуванню тероризму, тож потрібно рухатися далі. А для цього ми маємо розуміти природу ризиків і вміти протидіяти їм у межах ризик-орієнтовного підходу», – наголосив Ігор Береза.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: