В Україні знизились окремі ризики для фінансової системи

Рада з фінансової стабільності обговорила питання ризиків для фінансової системи, зниження обсягу непрацюючих кредитів у держбанках та реструктуризації заборгованості ФГВФО.

Як повідомляє прес-служба Нацбанку, учасники першого в цьому році засідання Ради з фінансової стабільності, яке відбулося наприкінці березня, констатували зниження з кінця 2018 року окремих ризиків для стабільності фінансової системи України.

Ризики валютного ринку зменшились навіть після набуття чинності Законом «Про валюту та валютні операції» на початку лютого 2019 року. Надходження експортної виручки та збільшення портфельних інвестицій нерезидентів в ОВДП сприяють помірному зміцненню гривні. Банківська система також демонструє стабільну та прибуткову діяльність.

Водночас учасники зазначили, що у 2019 році зростання економіки уповільниться через послаблення зовнішнього попиту та необхідність дотримуватися жорсткої монетарної та фіскальної політики, завдяки чому триватиме зниження інфляції. Серед ключових ризиків – більш стрімке уповільнення світового економічного зростання та темпів зростання країн – торговельних партнерів України, а також можлива несприятлива динаміка на товарних ринках.

Учасники зустрічі підкреслили важливість збереження поточної динаміки співпраці із міжнародними фінансовими організаціями, вчасного виконання взятих Україною зобов’язань та отримання запланованих траншів фінансової допомоги. Це необхідно для безболісного проходження періоду пікових виплат за зовнішнім боргом та подальшого проведення реформ.

Також було обговорено питання зниження обсягу непрацюючих кредитів у банківському секторі, аналізовано роботу впродовж минулого року «Ощадбанку», «Укрексімбанку» та «Укргазбанку», спрямовану на скорочення обсягів проблемної заборгованості. Темпи скорочення такої заборгованості в останньому найбільші. Ця робота здійснювалась у тому числі з урахуванням оприлюднених наприкінці 2018 року рекомендацій для державних банків по роботі з NPL. Учасники Ради підкреслили, що проблема NPLs на балансах державних банків має бути остаточно вирішена впродовж поточного року.

На додаток, учасники обговорили питання реструктуризації заборгованості Фонду гарантування вкладів фізичних осіб перед Міністерством фінансів України. Вони вважають, що вирішення проблеми надмірного боргового навантаження на Фонд має бути комплексним і потребує окремої законодавчої ініціативи.

На завершення засідання учасники також наголосили на важливості розвитку вторинного ринку гривневих ОВДП, зокрема на таких міжнародних платформах, як Reuters та Bloomberg, як для міжнародних, так і для локальних інвесторів. Це стає особливо актуальним після підписання угоди з Clearstream 13 березня, що відкриває доступ міжнародним інвесторам до ринку ОВДП. Для цього має відбутись спрощення НКЦПФР вимог щодо торгівлі цим інструментом на вторинному ринку.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: