НКЦПФР використовуватиме передові європейські практики оцінки ризиків

Регулятор впроваджує модель регуляторного нагляду за ринками капіталу, засновану на оцінці ризиків. Відтепер доцільність інспекцій і перевірок учасників ринку визначатиметься потенційним впливом можливих порушень на ринки капіталу.

Як повідомляє прес-служба Комісії, це зменшить кількість перевірок загалом, та, найголовніше, звільнить доброчесних і законослухняних учасників ринку від витрат часу та ресурсів на організацію візитів інспекторів.

Співробітники НКЦПФР відтепер аналізуватимуть існуючі та потенційні ризики учасника ринку, оцінюватимуть їх вірогідність та рівень впливу й на основі цього ухвалюватимуть рішення про проведення перевірки. Це стосуватиметься як того чи іншого окремого професійного учасника, так і тієї чи іншої частини ринків капіталу. Таким чином, нова модель дозволить мінімізувати виникнення кризових ситуацій як в окремих учасників, так і на ринку загалом, і сприятиме більшій ефективності та якості національних ринків капіталу.

Нова політика регуляторного нагляду замінить попередню практику загальних перевірок, які представники регулятора проводили планово й масштабно, за календарним графіком, керуючись нормативними правилами та вимогами. Перевіркам підлягали всі учасники ринку, у всіх сферах їхньої діяльності. Інспекції без фокусу неефективно витрачали час і ресурси як підприємців-учасників ринків капіталу, так і самих співробітників регулятора.

«Ми планомірно імплементуємо передові європейські практики в нашу діяльність. Risk-based регуляторний нагляд замінить пост-радянську установку на тотальний контроль всього і всіх. Ми взагалі хочемо відмовитися від загальних перевірок. Наш орієнтир – політики регуляторів країн-світових лідерів ринків капіталу, які надають рекомендації, допомагають учасникам ринку побудувати ефективні та якісні ринки капіталу. І карають за умисні протиправні дії, а не за разові невідповідності тим чи іншим нормативним приписам. Для такої моделі роботи потрібно розвивати сильну аналітичну спроможність регулятора в оцінці потенційних ризиків, можливих негативних схем компаній чи у сферах «групи ризику», й відмовлятись від застарілих практик, які стримують нас у розвитку. Ми до цього йдемо. І хоча нам дуже не вистачає законодавчої підтримки, цей шлях ми пройдемо настільки, наскільки в наших силах», – зазначив Голова НКЦПФР Тимур ХРОМАЄВ.

Слід нагадати, що «Концептуальні засади нагляду за учасниками, які провадять професійну діяльність на фондовому ринку, на основі оцінки ризиків» схвалені на засіданні НКЦПФР. При розробці використовувалися, зокрема, документи IOSCO, інформація регуляторів інших країн, в яких вже запроваджено цей механізм. Документ розроблено з урахуванням рекомендацій PricewaterhouseCoopers та за допомоги проектного офісу «Підтримка реформ фінансового сектору в Україні».

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: