Тенденції розвитку корпоративного права в Україні

Асоціація правників України минулого тижня в м. Одеса провела Південний форум з корпоративного права. На заході було обговорено нинішній стан справ галузі та перспективи на майбутнє, проаналізовані прийняті закони та перший досвід їхнього застосування. Участь у форумі взяли провідні юристи з усієї України, представники органів законодавчої та судової влади, представники бізнесу.

Як зазначається у пост-релізі Форуму, відкрив захід Олександр Байдерін, голова відділення АПУ в Одеській області, керуючий партнер ТОВ «Capital Law Service» (CLS), адвокат. Він закликав присутніх активно долучитися до діяльності Асоціації та повідомив, що спікерами першої сесії стали співавтори обговорюваного Закону «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Також він зазначив, що головною перевагою, яка виділяє цей захід серед інших, є симбіоз поглядів на закон з позиції авторів та тих, хто його застосовує.

Зі свого боку голова Ради адвокатів Одеської області Андрій Костін підкреслив, що головна проблема корпоративних відносин полягає в культурі нашого суспільства.

«На жаль, ця проблема призводить до судових процесів, і, що найгірше, — всі намагаються використовувати право у своїх інтересах. Треба розуміти, що якщо за конфліктом стоять амбіції, не варто доводити його до суду, бо у підсумку, часто сторона-переможець насправді все ж програє. Отже, пам’ятаймо – разом наш голос гучніший!», – підсумував адвокат.

На першій сесії Форуму були детально обговорені головні новели Закону «Про товариство з обмеженою та додатковою відповідальністю». Модератор сесії – Володимир Якубовський, партнер Nobles. Серед учасників: Микола Стеценко, керуючий партнер AVELLUM, Анна Зоря, партнер АО Arzinger, Марія Орлик, партнер CMS Reich-Rohrwig Hainz та Олександр Байдерін, адвокат, керуючий партнер ЮК CLS.

Анна Зоря зазначила: «Я не знаю, що важче — писати Закон чи потім переконувати депутатів зробити його Законом. Ми витратили два роки, намагаючись зробити компромісний варіант. Так, я вважаю, що цей Закон недосконалий. Та ми сподіваємось, що судова практика розставить все на свої місця та почує нас — що саме там було закладено. Закон є, його потрібно вивчати та працювати професійно».

«Я сподіваюсь, що автори цієї концепції виявляться праві, і вона буде працювати максимально широко, а суди не будуть тлумачити її, як обмежуючий момент!», – підтримав Микола Стеценко.

Зокрема, значна увага була приділена корпоративним угодам, які вже почали з’являтися на практиці — спікери виділили їхню користь для підприємств з декількома учасниками. Були обговорені найбільш розповсюджені інструменти, а саме: опціони, безвідкличні довіреності, переважні права. Також була порушена тема труднощів при виборі арбітражу для корпоративних угод та шляхи вирішення цієї проблеми. Учасники дискусії висловили надію на майбутню судову практику, яка, у свою чергу, має підтримати розповсюдження корпоративних договорів в Україні шляхом активного захисту прав сторін таких договорів.

Під модеруванням Кирила Юхна, радника Ario Law Firm, друга сесія була присвячена темі останніх тенденцій судової практики. Серед експертів: Юрій Шаратов, суддя Господарського суду Одеської області, Олена Кібенко, суддя Великої Палати Верховного Суду, Володимир Петров, голова Господарського суду Одеської області, Олеся Лукомська, начальник відділу забезпечення роботи секретаря та суддів судової палати для розгляду справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів КГС ВС та Юлія Бездоля, суддя Господарського суду Одеської області.

Юрій Шаратов у своїй доповіді навів аналіз судової практики забезпечення позовів у корпоративних спорах, яка склалася в Одеському апеляційному окрузі та висловив свої сподівання, що наведені приклади допоможуть учасникам Форуму уникнути типових помилок при поданні заяв про забезпечення позову у майбутньому.

Олена Кібенко розглянула тему юрисдикції корпоративних спорів: «Вирішення питання юрисдикції має величезне значення для формування єдиної усталеної практики. Коли ми йшли працювати у Велику Палату, складалося враження, що ми будемо вирішувати виключно правові проблеми та займатися різницею в практиці, а насправді ми отримуємо дуже багато справ – десь 80-90% саме пов’язаних з вирішенням юрисдикційного питання. Відповідно до всіх чинних процесуальних кодексів, якщо учасник посилається в касаційній скарзі на те, що порушені суб’єктна чи предметна юрисдикція, справа автоматично потрапляє до Великої Палати. Тож іноді ми відчуваємо, що ми істотно перевантажені такими справами – готуючись до сьогоднішнього засідання, я виявила, що більше 90 справ з вирішення питань з юрисдикції ми вже розглянули».

Сформувавши їх на окремі групи, пані Кібенко розповіла про те, які саме корпоративні спори виникають внаслідок спірних моментів. Окремо суддя зазначила: «Формування єдиної практики – це процес не одночасний. Саме тому наша робота спрямована на будування практики та виявлення необхідних критеріїв. Іноді це дуже спрощує ситуацію, та я дуже часто чую зауваження про те, що варто було б врахувати, тож відповідаю одразу і всім – це зробити неможливо. Позиція Великої Палати на сьогоднішній день наступна: критерій має бути простим, зрозумілим та загальним для всіх».

Олеся Лукомська розповіла про актуальну практику Верховного Суду з розгляду корпоративних спорів. Зокрема, вона зазначила: «Хоча Верховний Суд запрацював не так давно – говорити вже є про що. Адже постанови, які приймаються Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду (саме цей суд наділений правом ставити крапку у вирішені корпоративних спорів, окрім тих, що за ГПК України передаються на розгляд Великої Палати Верховного Суду) красномовно говорять про те, що Суд відходить від формалізму та керується принципом верховенства права і справедливості».

Остання, третя сесія форуму під була присвячена обговоренню актуальної практики корпоративних юристів. Модерувала сесію Гніздовська Ганна, голова АО «Юріс Феррум».

Спікери обговорили проблеми застосування новел корпоративного законодавства на прикладі середнього та великого бізнесу. Зокрема, Гніздовська Ганна зазначила, що новий закон дозволяє бізнесу не лише ефективно захищати свої права, але і надає можливість побудувати більш прозори відносини з найманими працівниками, серед яких особлива увага приділяється директорам товариств з обмеженою відповідальністю.

Василь Пеньковський, голова АО Advisers, розповів про новий вектор взаємодії між засновником і директором ТОВ. У своєму виступі юрист проаналізував сутність відносин, які виникають між директором та засновниками ТОВ, зокрема співвідношення трудових та корпоративних відносин, проаналізував нові особливості звільнення директора, позиції ДФС з цього приводу та застосування механізму призначення в.о. директора.

Олена Медвєдєва, юрисконсульт ТОВ «Нова Формація Лімітед», голова АО «Партнерство», висвітлила питання ризиків директора ТОВ та шляхи їх мінімізації.

Завершила сесію Ірина Туфекчі, адвокат, головний юристконсульт відділу реструктуризації заборгованості та стягнення АТ «Ощадбанк». Її виступ був присвячений правовому регулюванню «значного правочину». Зокрема, вона пояснила, які вимоги висуваються до такого правочину у банківській сфері, а також про актуальні практичні кейси, а також пояснила, як документально оформлювати укладання таких правочинів.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: