Нацкомфінпослуг знизить ризики неплатоспроможності кредитних спілок

Відповідні механізми передбачені у проекті нормативного акта, оприлюдненого Комісією.

Зокрема, це проект Розпорядження Нацкомфінпослуг «Про затвердження Положення про обов’язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року №7».

Як зазначається у пояснювальній записці до документа, його метою є зменшення ризиків неплатоспроможності кредитних спілок через встановлення адекватних поточному стану розвитку рику кредитної кооперації вимог до нормативів капіталу кредитної спілки та інших обов’язкових вимог, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок.

Проектом Розпорядження, зокрема, встановлено нові вимоги до:

– нормативу фінансової стійкості (К1), який визначається як співвідношення капіталу кредитної спілки до суми її загальних зобов’язань, а його нормативне значення має бути не менш ніж 10%;

– нормативу достатності регулятивного капіталу (К2), який визначається як співвідношення регулятивного капіталу до балансової вартості активів кредитної спілки, а нормативне значення нормативу достатності регулятивного капіталу (К2) має становити не менше ніж 7%.

Документом встановлено норматив «Буфер запасу регулятивного капіталу (Б)», який кредитна спілка формує понад нормативне значення нормативу достатності регулятивного капіталу (К2). Норматив «Буфер запасу регулятивного капіталу (Б)» виконується кредитною спілкою, якщо фактичний розмір регулятивного капіталу кредитної спілки, зменшений на нормативне значення регулятивного капіталу, – не менший за розрахунковий буфер запасу регулятивного капіталу для такої кредитної спілки.

Також проектом передбачається запровадження нормативів кредитного ризику (нормативу кредитного ризику (К3), нормативу кредитного ризику (К4), нормативу концентрації кредитних ризиків (К5) з метою обмеження концентрації кредитного ризику за окремим членом або групою членів кредитної спілки.

Норматив кредитного ризику (К3) визначається як співвідношення розміру наданого кредиту одному члену кредитної спілки до капіталу кредитної спілки, даний норматив має бути не більше ніж 20%.

Норматив кредитного ризику (К4) визначається як співвідношення загальної суми залишку зобов’язань за кредитними договорами члена кредитної спілки та осіб, які з ним пов’язані, до капіталу кредитної спілки, даний норматив має бути не більше ніж 20%.

Норматив концентрації кредитних ризиків (К5) розраховується як відношення суми залишку зобов’язань за кредитами, наданими 10 членам кредитної спілки, з найбільшими такими залишками до загальної суми зобов’язань за усіма кредитами, і має бути не більше ніж 25%.

Крім того, документом встановлено:

– норматив запасу ліквідності кредитної спілки (К6), даний норматив виконується кредитною спілкою, якщо різниця між прийнятними активами кредитної спілки та розрахунковим запасом ліквідності більше нуля;

– вимоги, що обмежують ризики кредитних спілок за операціями з фінансовими активами;

– новий порядок формування та використання резерву забезпечення покриття втрат від неповернених позичок та порядок покриття збитків.

Більш детально – у проекті Розпорядження Нацкомфінпослуг «Про затвердження Положення про обов’язкові фінансові нормативи та вимоги, що обмежують ризики за операціями з фінансовими активами кредитних спілок, та визнання таким, що втратило чинність, розпорядження Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України від 16 січня 2004 року №7»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: