Інфраструктура платіжного ринку розширюється

Учасники платіжного ринку матимуть змогу детальніше аналізувати поведінку держателів платіжних карток та тенденції розвитку платіжного ринку загалом, інформує прес-служба Нацбанку.

ТОКЕНІЗОВАНІ КАРТКИ

Це стало можливим завдяки розширенню Національним банком показників статистичної звітності. Зокрема, у I кварталі 2019 року регулятор уперше почав збирати та оприлюднювати дані щодо:

– кількості токенізованих платіжних карток та обсягів операцій з їх використанням;

– кількості та обсягів безготівкових операцій у розрізі їх типів (оплата товарів/послуг з використанням безконтактної технології, переказ коштів з використанням картки на банківський рахунок).

Такий крок Національного банку став відповіддю на зростаючий попит українців на інноваційні платіжні сервіси, що додає популярності безконтактним розрахункам за допомогою смартфонів та інших NFC-пристроїв.

Сьогодні сплата мобільним телефоном та іншими пристроями – це простий, швидкий, зручний та захищений спосіб оплати за товари/послуги. Сервіси токенізації дають змогу використовувати реквізити платіжних карток (зокрема, виключно з магнітною смугою) для безконтактних розрахунків за NFС-технологією.

Так, станом на 1.04.2019 р. кількість токенізованих платіжних карток в Україні становила 1,1 млн. шт. або 3% від загальної кількості активних платіжних карток.

ПОЗИТИВНИЙ ТРЕНД

Підсумки І кварталу 2019 року продемонстрували позитивний тренд розвитку безготівкових розрахунків, які стали звичайною справою для українців. Так, сьогодні в Україні 8 із 10 операцій з платіжною карткою є безготівковими.

За результатами січня-березня частка безготівкових розрахунків за обсягом операцій з платіжними картками сягнула 50%. Це на 5% більше у порівнянні з підсумками 2018 року (45%). Загалом у І кварталі щорічно спостерігалося падіння обсягів карткових операцій, що зумовлено сезонними коливаннями.

У звітному періоді таке збільшення частки безготівкових операцій пояснюється здебільшого за рахунок:

– зменшення обсягу операцій з отримання готівки (на 10% за обсягами та на 5% за кількістю), якщо порівняти з IV кварталом 2018 року;

– стабільним позитивним трендом по безготівкових операціях (збільшення на 0,2%), якщо порівняти з IV кварталом 2018 року.

Обсяг безготівкових розрахунків з використанням платіжних карток зріс у порівнянні з І кварталом минулого року на 45%, і становив 395,5 млрд. грн., а кількість безготівкових операцій – майже на 35% і становила 906 млн.

Обсяг безготівкових операцій розподілився таким чином:

– операції переказу коштів з картки на картку (Р2Р перекази) становили 39% або 153 млрд. грн., їх середній чек – 1576 грн.;

– операції з оплати товарів/послуг у мережі Інтернет – 17% або 69 млрд. грн., середній чек – 472 грн.;

– операції переказу коштів з картки на банківський рахунок у мережі Інтернет (наприклад, поповнення депозитів, погашення кредитів тощо) – 13% або майже 52 млрд. грн., середній чек – 264 грн.;

– розрахунки з використанням платіжних терміналів – 29% або 113 млрд. грн. (із них 22% – це безконтактні розрахунки, здійснені картками, та 4% – платежі за допомогою NFC гаджетів), середній чек – 250 грн.;

– безготівкові операції у банкоматах та ПТКС – лише 2% або 8 млрд. грн., середній чек – 593 грн.

Найбільша кількість безготівкових операцій здійснювалася із використанням платіжних терміналів – майже 50% від загальної кількості.

За перші три місяці 2019 року загальна кількість платіжних карток в Україні зросла на 4% до 61,8 млн. шт. (із них 60% – це активні платіжні картки). Водночас кількість безконтактних активних платіжних карток за цей період зросла на 15% до 4,5 млн. шт. Уже кожна восьма активна платіжна картка в Україні є безконтактною.

Підвищення попиту українців на безготівкові операції та популяризація інноваційних платіжних сервісів стимулює подальше розширення платіжної інфраструктури.

З початку 2019 року мережа торговельних платіжних терміналів зросла на 4% до 289,6 тис. шт., з яких 0,6 тис. шт. – це мобільні платіжні термінали (mPOS). Водночас 81% торговельних POS-терміналів в Україні забезпечували можливість здійснення безконтактної оплати (станом на 1.04.2019 р.).

Загальний показник співвідношення кількості платіжних терміналів до чисельності постійного населення України з початку року зріс на 3% та досяг 7,3 тис. шт. на 1 млн. населення.

РЕГІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ

У регіональному розрізі, як і раніше, спостерігається нерівномірний розподіл термінальної мережі. Найменша кількість платіжних терміналів відносно кількості населення прослідковується у Закарпатській (4 тис. шт. на 1 млн. населення), Донецькій (3,1 тис. шт. на 1 млн. населення) та Луганській (1,9 тис. шт. на 1 млн. населення) областях. Домінують за цим показником м. Київ (19,1 тис. шт. на 1 млн. населення), Київська (10,5 тис. шт. на 1 млн. населення), Дніпропетровська (9,9 тис. шт. на 1 млн. населення) та Одеська (8,2 тис. шт. на 1 млн. населення) області.

Слід нагадати, що станом на 1.04.2019 р. в Україні працювало 73 учасники карткових платіжних систем.

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: