Фінансова грамотність в Україні є досить низькою

Україна разом з Польщею опинились на 30 та останньому місці у рейтингах фінансової грамотності населення. Такими є результати загальнонаціонального опитування з фінансової грамотності, проведеного на замовлення Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» та Національного банку України методом інтерв’ю «обличчя до обличчя» у грудні 2018 року.

Як зазначається у прес-релізі Проекту, загальнонаціональна вибірка становила 2007 респондентів віком від 18 до 79 років. Похибка не перевищує 2,2%. У ході дослідження використовувалась методика Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР).

Згідно з дослідженням:

– 12% респондентів тримають заощадження в банку;

– 52% зберігають гроші готівкою вдома;

– 60% користувались будь-яким фінансовим продуктом за останні два роки;

– 82% ретельно контролюють витрати;

– 73% вчасно сплачують рахунки;

– 70% планують доходи і витрати;

Дослідження також продемонструвало, що українці цікавляться фінансовою грамотністю. При цьому 70% опитаних вважають, що дітей мають навчати розпоряджатися своїми грошима в школі. 61% цікаво дізнатися більше про те, як краще розпоряджатися своїми фінансами.

Результат України за Індексом фінансової грамотності ОЕСР (знання, ставлення, поведінка) становить 11,6 балів (проти 13,2, що є середнім показником тридцяти країн) і переконливо свідчить про те, що Національна стратегія з підвищення фінансової грамотності є вкрай важливою. Результати цього дослідження, а також проект Національної стратегії з підвищення фінансової грамотності в Україні буде обговорено у червні на Міжнародному форумі з фінансової інклюзії, організованому Національним банком України разом з організаціями-партнерами.

«Це третє опитування з фінансової грамотності в Україні. Проте це перше в історії України опитування, яке проводилося на основі анкети, яку розробила ОЕСР. Це дозволяє розрахувати Індекс фінансової грамотності ОЕСР для України та порівняти його з результатами тридцяти інших країн», – зазначив Керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Роберт БОНД.

Індекс фінансової грамотності ОЕСР складається з балів за фінансові знання (наприклад, базових понять процентів, інфляції), ставлення до питань, які стосуються фінансів (наприклад, короткострокове чи довгострокове мислення) та фінансову поведінку (наприклад, фінансове планування, здійснення заощаджень). Низький рейтинг України пов’язаний з поганими результатами за компонентами Sндексу, які стосуються ставлення та знань.

«Відмінності між країнами є вражаючими. Середній бал за ставлення до фінансових питань в Україні був 2,4 (за шкалою від 1 до 5) і був набагато нижчим за середній показник (3,3) тридцяти країн, які брали участь в опитуванні ОЕСР», – зазначив Роберт ДРЕЙК, основний автор звіту, консультант Проекту «Трансформація фінансового сектору» з Австралії, Директор консалтингової фірми SmartSteps.

На низький бал за ставлення, очевидно, впливає нестійкий характер економічного зростання країни, дві фінансові кризи за останні п’ятнадцять років, інфляція та девальвація національної валюти.

Рівень фінансової грамотності є найнижчим у віковій групі 18-24 роки (10,6 балів проти 12,1 у віковій групі 25-34 роки). Це вказує на те, що пріоритетними могли б стати ініціативи з фінансової грамотності для підлітків і молоді. Українці рішуче підтримують викладання фінансової грамотності у школах – 70% хотіли б, щоб дітей навчали в школі, як розпоряджатися своїми фінансами.

Дослідження демонструє, що програми з фінансової грамотності повинні бути одним з найважливіших пріоритетів для України. Люди з нижчими доходами, нижчим рівнем освіти та ті, які не мають банківських рахунків, демонстрували нижчі результати та почувалися менше фінансово забезпеченими. Такі українці найбільше б виграли від фінансової просвіти.

Більш детально – у дослідженні «Фінансова грамотність, фінансова інклюзія та фінансовий добробут в Україні»

Додати коментар

Увійти за допомогою: 

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: